Protest to czasem niewygodne zjawisko dla władz. Rząd chce zakazać zgromadzeń spontanicznych.. YouTube / Onet NewsŹródło: YouTube / Onet News
Wszystkie wideo autora Pamela Obuchowska
Autor Pamela Obuchowska - 28 Maja 2020

Szybka reakcja władz na burzliwe protesty. Po cichu pojawi się całkowicie nowe obostrzenie?

Protest to czasem bardzo niewygodne zjawisko dla władz, szczególnie jeśli jego przebieg przybiera agresywną i buntowniczą formę. Rząd wpadł jednak na pomysł, w jaki sposób można rozwiązać ten problem. Chce bowiem zakazać zgromadzeń spontanicznych. Powstaje właśnie projekt nowego rozporządzenia w sprawie. Informację przekazało PAP, a donosi o tym m.in. także Radio Zet.

Po ostatnich burzliwych protestach przedsiębiorców, które okazały się dla rządu bardzo kłopotliwą (także wizerunkowo) kwestią, postanowiono coś z tym zrobić. Tak oto rządzący wpadli na pomysł nowego projektu.

Przedziwne kartki nagle pojawiły się na polskich cmentarzach. Zaskakujący komunikat, o co chodzi?Przedziwne kartki nagle pojawiły się na polskich cmentarzach. Zaskakujący komunikat, o co chodzi?Czytaj dalej

Protest a władze. Rząd chce zakazać zgromadzeń spontanicznych

Zakaz zgromadzeń spontanicznych i dopuszczenie zgromadzeń do 150 uczestników z zachowaniem norm sanitarnych - jak informuje PAP, między innymi właśnie to zakłada nowy rządowy projekt rozporządzenia ws. COVID-19, który trafił dziś do konsultacji roboczych.

Działania te, podjęte przez rząd, mają na celu ukrócenie niezapowiedzianych i tym samym niepożądanych protestów, jakie można zaobserwować w Polsce, szczególnie w ostatnim czasie (głównie strajków przedsiębiorców, który relacjonował między innymi Onet).

DZISIAJ GRZEJE: 1. Straciła pracę w TVP, dziś komentuje bez litości. “Będziecie pląsać za pieniądze, które powinna dostać polska onkologia?”
2. Każdy będzie musiał wymienić bezterminowe prawo jazdy. Rachunek na 100,5 zł zapłacisz jednak ty

Jak podaje PAP, właśnie trwają prace nad projektem rządowego rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w czasie epidemii. Projekt trafił do konsultacji roboczych oraz ma powiązanie ze znoszeniem kolejnych obostrzeń związanych z epidemią.

Jak donosi PAP i Radio Zet, przepisy te zakładają utrzymanie (do odwołania) zakazu organizowania zgromadzeń, które było do tej pory regulowane przez Prawo o zgromadzeniach (z 2015 r.). W projekcie pojawia się zapis o zgromadzeniach spontanicznych, czyli odbywających się „w związku z zaistniałym nagłym i niemożliwym do wcześniejszego przewidzenia wydarzeniem związanym ze sferą publiczną, których odbycie w innym terminie byłoby niecelowe lub mało istotne z punktu widzenia debaty publicznej”.

W zgłoszonym do gminy lub miejskiego centrum zarządzania kryzysowego zgromadzeniu będzie mogło uczestniczyć nie więcej niż 150 osób. Uczestnicy zgromadzenia (w tym przypadku protestu) będą musieli zachować 2 metry dystansu oraz obowiązywał ich będzie przymus zakrywania ust i nosa. Projekt zakłada także zaangażowanie wojewody lub organu gminy, gdy w takim zgromadzeniu udział weźmie więcej niż 50 osób. Wynika z tego, że władze będą miały większą kontrolę i panowanie nad sytuacją oraz przebiegiem takich wydarzeń.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ważna zmiana dla wszystkich użytkowników Allegro. Serwis wprowadza prowizję od kosztów dostawy
  2. Odkryto kolejne ognisko koronawirusa w szpitalu w Warszawie. Nowe zakażenia w stolicy
  3. Piotr Gliński wydał nagły komunikat. Otwiera placówki, niestety część z nich nie przetrwała
  4. Co się dzieje z Jarosławem Kaczyńskim? Wymowne zdjęcie, sytuacja, jakiej jeszcze nie było
  5. Tarcza antykryzysowa. Rząd postanawia się wycofać z bardzo kontrowersyjnych przepisów. Nikt się nie spodziewał
  6. Nie żyje najstarszy mężczyzna świata. Dożył imponującego wieku, nie cieszył się zbyt długo rekordem

Źródło: PAP / Radio Zet