wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Jak mieć fajną randkę albo znaleźć miłość swojego życia? Walentynkowy niezbędnik (Walentynki bez presji)

8 Lutego 2021

Autor tekstu:

Maja Staśko

Udostępnij:

Zbliżają się walentynki. Chcesz przeżyć niezapomnianą randkę i zdobyć serce wybranki lub wybranka? To absolutnie podstawowe zasady. Zebraliśmy 10 najważniejszych rad.

1.     ZGODA

To podstawa! Cokolwiek robisz, bądź pewny i pewna, że masz zgodę. Dotyk, pocałunek, seksualny komentarz – to dotyczy tych wszystkich czynności. Nie wyskakuj z „fajny masz tyłek” czy dotykiem bez pytania. Takie słowa i dotyk mogą być bardzo ekscytujące – ale tylko gdy druga strona wyraża na nie zgodę. Inaczej to molestowanie, które może mieć konsekwencje dla zdrowia psychicznego czy poczucia autonomii drugiej strony. Zgoda nie musi być słowna: to może być gest, mimika, ton głosu. A gdy nie znacie się na tyle, że macie to ustalone lub nie jesteś pewien lub pewna, czy ten gest to zgoda – zapytaj! Takie pytanie może być na maksa spontaniczne i romantyczne. Nie wiesz, czy umiesz je zadać w sposób niekrępujący? Poćwicz – nie rodzimy się z taką umiejętnością, a trening czyni mistrza. Stań przed lustrem i spróbuj: „Miałabyś ochotę?”, „Lubisz to?”, „Czy mogę cię pocałować?”, „Nie masz nic przeciwko rozmowie o seksie?”. Gdy poćwiczysz, pytania staną się dla Ciebie równie oczywiste jak pytanie: „Co jemy?”.

2.     PYTANIA

Rozmowa jest fajna, ale jeszcze fajniejsze jest nawiązywanie kontaktu. Dzięki pytaniom nie gadacie do siebie, tylko ze sobą. I dzięki pytaniom wiesz, czy możesz coś zrobić albo na co druga osoba ma ochotę – gdy zapytasz, jesteś pewny i pewna, że ta osoba też chce. Pytania to wielki afrodyzjak!

3.     SŁUCHAJ

Jeśli ktoś mówi wprost, że nie chce seksu na pierwszej randce – to załóż, że nie chce seksu na pierwszej randce. Nie zakładaj: „Może tak mówi, ale chce inaczej” czy „Ja wiem lepiej, co ona/on chce”. Nie wiesz. Nie decyduj za osobę, ona sama wie najlepiej. Nie dawaj rad, o które nie prosi. Lubisz, gdy ktoś wbrew Twojej woli decyduje za Ciebie? Po prostu wysłuchaj i uwierz w to, co mówi.

4.     „TAK” ZNACZY „TAK”

Tylko „tak” oznacza „tak”! „Może”, „nie wiem”, „nie jestem pewna” – to nie „tak”. „Nie” to też nie „tak”. A tylko „tak” to zgoda. Jeśli ktoś mówi „nie wiem”, „nie jestem pewny” – to nie wyraził zgody. Nie podejmuj z nią lub nim aktywności, na które nie wyraził zgody. Daj przestrzeń, porozmawiaj, zapytaj. To potrafi być bardzo seksowne!

5.     NIC NIE MUSISZ!

Nie musisz iść na randkę w walentynki. Nie musisz mieć chłopaka ani chcieć mieć chłopaka. Nie musisz całować się na randce. Nie musisz uprawiać seksu w walentynki ani kiedykolwiek indziej. Seks to przyjemność, nie obowiązek! Nie musisz uprawiać seksu ze swoim partnerem, jeśli nie chcesz. Nie ma żadnego spisu czynności, które musisz zrobić na randce. Tu chodzi o przyjemność Twoją i drugiej osoby, a nie o jakieś wypełnienie wszystkich podpunktów z listy. Randka to nie zakupy!

6.     TWOJE UPODOBANIA I POTRZEBY SĄ WAŻNE – MOŻESZ MÓWIĆ O NICH WPROST

Lubisz dużo języka przy pocałunku albo określoną pozycję seksualną? To jest ok! Jeśli czujesz się na tyle swobodnie i masz zgodę na tego typu rozmowy, powiedz o tym osobie, z którą randkujesz. Nie ma w tym nic złego ani wstydliwego. Dzięki temu osoba będzie wiedziała, co cię kręci. Nie bój się mówić w trakcie seksu, co lubisz lub czego byś chciał(a) – nie jesteśmy wróżbitami i nie wiemy od razu, co lubi druga osoba. Ale jeśli jej Twoje upodobania nie kręcą i nie zdecyduje się tego zrobić – to nie jest ani ignorowanie Cię, ani obraza. Może ta osoba tego nie lubi. Zapytaj, co lubi, co jej sprawia przyjemność. Jeśli czujesz się komfortowo z tym, co dla niej ekscytujące – będziesz wiedział i wiedziała, co robić. Jeśli nie – nie musisz tego robić, ale nie oceniaj. Podobnie jak ona nie musi robić tego, co Ty lubisz, jeśli dla niej/niego to niekomfortowe. I też nie powinna oceniać. Różnimy się w upodobaniach – tak po prostu jest.

7.     CIAŁA SĄ RÓŻNE

Relacje romantyczne, seks czy inne relacje fizyczne tworzą się między dwiema (lub więcej) żyjącymi osobami. Nie idealnymi manekinami, tylko realnymi ludźmi. Jesteśmy różni, różnie wyglądamy, nasze ciała w różnych pozycjach różnie się układają i wyglądają. To wszystko jest najbardziej naturalne na świecie. To, jak wygląda i zachowuje się Twoje ciało, jest idealne właśnie w takiej formie, w jakiej to się dzieje. Nasze ciało to nie powód do wstydu! Może nam dać mnóstwo przyjemności i dobra – a także innym. Nie spotykamy się, żeby podziwiać wykute w brązie rzeźby – od tego są galerie sztuki, nie łóżko – tylko po to, by spędzić ze sobą czas: romantycznie, fizycznie czy seksualnie. Nikt nie ma prawa cię zawstydzać za to, jak wyglądasz – i Ty też sobie i innym tego nie rób. Akceptujmy się, bo jesteśmy dla siebie samych i siebie nawzajem, a nie do sprzedaży na półce.

8.     AKCEPTACJA

Jesteśmy zupełnie różni – lubimy różne pozycje, mamy różne fetysze, za nami jest rozmaita przeszłość. Nie miałeś nigdy partnerki? Nie uprawiałaś nigdy seksu? To jest ok. Miałeś wiele krótkich związków? Byłeś w związku z kilkoma osobami? Podobają Ci się i dziewczyny, i chłopacy, i osoby niebinarne? Miałaś kilkudziesięciu partnerów seksualnych? To wszystko jest jak najbardziej ok – to Twoje doświadczenia i nikt nie ma prawa Cię za nie zawstydzać. Nikogo nimi nie krzywdziłeś i nie krzywdziłaś. Mamy różne doświadczenia i to jest ważne i piękne. Nie oceniajmy się, bądźmy siebie ciekawi. Ale nie dopytuj, jeśli nie masz na to zgody! To są prywatne sprawy – jeśli osoba zechce się nimi z Tobą podzielić, to świetnie. Jeśli nie, też. Nie naciskaj, nie wywieraj presji. Dawne doświadczenia osoby nie dotyczą Ciebie, nie musisz o nich wiedzieć. Podobnie jak Ty możesz pozostawić swoje intymne doświadczenia dla siebie. Nie masz obowiązku się nimi dzielić – ani na pierwszej randce, ani po kilku latach związku.

9.     BEZPIECZEŃSTWO I ZABEZPIECZENIE

Nad bezpieczeństwem każdej osoby czuwa zgoda, nieocenianie i akceptacja. A fizyczne zabezpieczenie przed infekcjami przenoszonymi drogą płciową i ciążą zapewnia prezerwatywa. Pamiętaj, że także analnie i oralnie można zarazić się wirusami, m.in. HIV. Możesz zaspokajać oralnie osobę z penisem przez prezerwatywę – ale także osobę z waginą. Wystarczy, że przetniesz prezerwatywę wzdłuż i powstanie z niej lateksowa chusteczka, którą można nałożyć na waginę. Dzięki temu macie pewność, że jesteście bezpieczni. Nie zapomnij, że jest szansa, że stosunek analny bez prezerwatywy także może doprowadzić do ciąży – preejakulat i ejakulat może się dostać do pochwy.

10.  KOMUNIKACJA

Niby na końcu, a najważniejsze. Pytaj, gdy nie jesteś pewien lub pewna, mów, kiedy coś Ci nie pasuje albo kiedy Ci się wyjątkowo podoba – to wszystko pozwala Wam spędzić ten czas jak najlepiej, ze sobą nawzajem, a nie z listą zadań do wypełnienia. Nie ma żadnych uniwersalnych schematów dobrej randki – wszystko zależy od tego, co lubicie i jaką stworzycie między sobą relację. Wszystko zależy od Was! Dlatego bądźcie uważni na siebie, zamiast postępować według jakiegoś zespołu zadań. To wy jesteście najważniejsi, a nie głupie stereotypy!

Tagi:

Polska

Maja StaśkoAutor

Maja Staśko - aktywistka, dziennikarka, autorka książek i scenariuszy

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maja.stasko@iberion.pl

Podobne artykuły

Abp Grzegorz Ryś przeprasza urażonych wiernych

Polska

"Przepraszam wszystkich, którzy poczuli się zgorszeni". Abp Grzegorz Ryś przeprasza wiernych

Czytaj więcej >
Instagram/fundacjaocalenie

Polska

Kolejne tragiczne wydarzenia na granicy. Fundacja Ocalenie ujawniła działania Straży Granicznej

Czytaj więcej >
EAST NEWS

Polska

Ostrzeszów. Policja znalazła zwłoki 86-letniego grzybiarza

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Polska

Pułtusk. Z rzeki wyłowiono zwłoki 6-letniej dziewczynki i jej 39-letniej matki

Czytaj więcej >
Google Maps

Polska

Lublin. 26-letnia matka, która udusiła swoje dzieci jest już w areszcie

Czytaj więcej >
KPP Kolno

Polska

Kolno. 17-latek włamał się do lokalu gastronomicznego. Grozi mu 10 lat więzienia

Czytaj więcej >