Piątkowa prognoza pogody obfituje w opady deszczu i niższą temperaturę. Pixabay/Pexels
Źródło: Pixabay/Pexels
Wszystkie wideo autora Agata Jaroszewska
Autor Agata Jaroszewska - 25 Lutego 2021

Nadchodzi zmiana pogody. Czeka nas ochłodzenie oraz opady

O czym mówi piątkowa prognoza na piątek? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej nie ma dobrych wiadomości dla wszystkich osób cieszących się z pojawienia dużej dawki promieni słonecznych i możliwości założenia dużo lżejszych niż jeszcze na początku miesiąca ubrań. W piątek niemal cały kraj przykryty zostanie chmurami, dodatkowo w centrum spodziewać się można opadów deszczu. W jednym regionie nadal królować będzie jednak wiosna.

Najnowsza prognoza pogody przynosi nieco mniej słoneczną aurę niż ta dotychczasowa. Mieszkańcy niemal całej Polski pogodzić muszą się z przerwą od możliwości naładowania baterii słonecznych po okresie zimowym.

W piątek prognoza pogody obfituje w chmury. Część planujących jutro aktywność na zewnątrz powinna pamiętać o zabraniu parasola. Słońce pozostanie niemal tylko w jednym regionie kraju.

Piątek: prognoza pogody z chmurami i deszczem

W ostatnim czasie na prognozę pogody oraz ostrzeżenia wydawane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej z większą uwagą spoglądały osoby mieszkające przy akwenach wodnych. Rzeki w związku z nagłymi roztopami zaczęły dość mocno wzbierać i część kraju objęta została ostrzeżeniami związanymi z zagrożeniem powodziowym.

Czego jednak można spodziewać się w piątek? Na pewno będzie on mniej słoneczny niż wcześniejsze dni mijającego tygodnia. Od Szczecina i Zielonej Góry, aż po Suwałki i Lublin przechodzić będzie pas chmur.

Adam Niedzielski otrzymał ujemny wynik testu na koronawirusaAdam Niedzielski otrzymał ujemny wynik testu na koronawirusaCzytaj dalej

Padać nie będzie jednak wszędzie. Chmury przyniosą ze sobą opady jedynie w pasie od Torunia do Zielonej Góry przez Poznań. Temperatury również będą nieco niższe, co powinno być dla lutego normą.

Termometry w Szczecinie pokażą 8 stopni powyżej zera. Podobnie będzie w Poznaniu czy Gorzowie Wielkopolskim. Nieco mniej, bo 7 stopni Celsjusza, pokażą termometry w Toruniu, Łodzi, czy Białymstoku. Zgodnie z prognozą pogody synoptyków IMGW w piątek najchłodniej będzie w Koszalinie, Suwałkach oraz Olsztynie, tam termometry wskażą jedynie 6 stopni. Sporym zaskoczeniem jest jednak pogoda na południu kraju.

Turyści odpoczywający w górach będą zadowoleni

Początek weekendu w górach i na południu kraju upłynie pod znakiem słońca. Południe kraju to jedyny region, gdzie nie skryje się ono za chmurami. To również właśnie tam termometry wskażą najwyższe wartości, a sama temperatura odczuwalna w będzie zapewne wyższa.

Najcieplej będzie w Opolu, temperatura sięgnie tam nawet 13 stopni Celsjusza. Porównywalnie ciepło będzie m.in. w Katowicach, czy Krakowie, tam na termometrach pojawi się odpowiednio 12 i 11 stopni Celsjusza.

prognoza pogody

Źródło: meteo.imgw.pl

W nocy z czwartku na piątek prognoza pogody przewiduje, że nigdzie nie zostanie odnotowana temperatura poniżej zera. W piątek natomiast nad morzem należy spodziewać się stosunkowo silnych porywów wiatru. Mogą one osiągnąć nawet 65 km/h. Na szczytach Sudetów oraz Tatr natomiast porywy mogą osiągać prędkość nawet 70 km/h.

IMGW poinformowało o najwyższym wskazaniu temperatury w czwartek

Specjaliści i meteorolodzy pracujący w IMGW tworzą nie tylko alerty oraz prognozy pogody. Zajmują się również nieustannym monitorowaniem aury nad Polską. Na Twitterze instytucji wieczorem opublikowany został wyjątkowo zastanawiający wpis.

- Było na prawdę ciepło! [...] na stacji telemetrycznej Maków Podhalański został pobity rekord ciepła dla lutego (22,1°C) - napisano we wpisie IMGW z udostępnionymi pomiarami naniesionymi na mapę.

Źródło: Twitter.com @IMGWmeteo / Onet

Artykuły polecane przez redakcję WTV: