wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Prawie 19 tys. Polek i Polaków bez prądu, gigantyczne korki i setki interwencji. Śnieżyce spowodowały ogromne problemy

25 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Prognoza pogody na poniedziałkowy wieczór mówi o trwających opadach śniegu na wschodzie i w centrum kraju. "Ponad 400 interwencji przeprowadzili strażacy w poniedziałek w związku ze śnieżycami, zwłaszcza na Podkarpaciu", przekaza

  • W związku ze wzmożonymi opadami śniegu tysiące gospodarstw pozostaje bez prądu

  • Nagły atak zimy sparaliżował ruch na drogach we wschodniej części kraju

  • Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przestrzega przed opadami. Alerty wydano dla województw: podlaskiego, lubelskiego, podkarpackiego, a także częściowo dla Warmii i Mazur, Mazowsza oraz województwa świętokrzyskiego

Poniedziałkowe intensywne opady śniegu i porywisty wiatr wymagały asysty strażaków. Tylko do godziny 18 funkcjonariusze straży pożarnej z całego kraju byli zmuszeni wyjechać do interwencji aż 406 razy, wskazuje internetowy serwis radia RMF FM.

Według informacji przekazanych przez rzecznika Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej najwięcej działań odnotowano w województwie podkarpackim – 251. Pracowite popołudnie czekało również na służby z województwa lubelskiego, zachodniopomorskiego i pomorskiego (odpowiednio 52, 32 i 14 interwencji).

Prognoza pogody. Niż Lars nad Polską

Ze względu na śnieżyce z brakiem prądu zmaga się 18,6 tys. odbiorców. Według danych zapewnionych przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa bez dostępu do energii elektrycznej pozostaje 12 tys. gospodarstw domowych na Podkarpaciu.

Sytuacja jest trudna również w Lubelskiem oraz w Podlaskiem. Brak prądu odnotowano tam w 4,5 tys. oraz 2,1 tys. przypadków.

Opady śniegu sparaliżowały ruch na drogach we wschodniej części kraju. RMF FM wskazuje, że ulice pozostają zasypane. Służby przestrzegają kierowców przed śliską nawierzchnią.

Na Podlasiu na trasach odnotowano przypadki, w których ciężarówki nie są w stanie ruszyć ze stromych podjazdów. Problemy z przyczepnością mają również autobusy miejskie, m.in. w Białymstoku.

W Podlaskiem działania prowadzi 40 pługosolarek. Warunki na drogach pozostają trudne również na Lubelszczyźnie, w szczególności w okolicach Zamościa, Chełma, Białej Podlaskiej i Tomaszowa Lubelskiego.

Wobec ataku zimy alerty wystosował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Niż nazwany przez meteorologów niemieckich imieniem Lars, który przynosi nam przede wszystkim intensywne opady śniegu w południowo-wschodniej oraz wschodniej części kraju przemieszcza się nad zachodnią częścią Ukrainy i zmierza w kierunku zachodniej Białorusi, przekazał Michał Ogrodnik z IMGW, cytowany przez rmf24.pl.

Ostrzeżenia objęły województwa podlaskie, lubelskie i podkarpackie oraz część województw warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego i świętokrzyskiego. W południowej części Podkarpacia obowiązuje ich trzeci, najwyższy stopień.

źródło: rmf24.pl / Twitter

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER - zdjęcie ilustracyjne

Pogoda

IMGW wydało ostrzeżenie dla czterech województw. Chodzi o poziom wody

Czytaj więcej >

Pogoda

Kraśnik. Ulewy i burze w powiecie, mamy najnowsze informacje

Czytaj więcej >
Burze w nocy z piątku na sobotę zaowocowały dużymi zniszczeniami

Pogoda

Straż interweniowała ponad 5 tys. razy. Niespokojna noc z piątku na sobotę

Czytaj więcej >
Skutki burz nad Polską: podtopienia, powalone drzewa i nieustanne akcje strażaków

Pogoda

Niedziela przyniosła ze sobą kolejne burze. Powstały osuwiska, podtopione są domy, a część dróg była zupełnie nieprzejezdna

Czytaj więcej >

Pogoda

Uwaga, pogoda będzie bardzo niebezpieczna. Wydali najwyższy stopień ostrzeżeń

Czytaj więcej >
Marek Bazak/East News - zdjęcie ilustracyjne

Pogoda

Kolejna fala upałów od przyszłego tygodnia. Temperatury dochodzić będą do 35 stopni

Czytaj więcej >