wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Prof. Antoni Dudek w mocnych słowach dla WP. "Jarosław Kaczyński nie jest już wszechmocny"

11 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Politolog prof. Antoni Dudek wystąpił w programie Wirtualnej Polski "Newsroom", gdzie mówił o pozycji politycznej Jarosława Kaczyńskiego i sytuacji całej Zjednoczonej Prawicy, zwracając uwagę na kurczące się wpływy prezesa PiS.

Prof. Antoni Dudek, politolog związany z Instytutem Pamięci Narodowej (IPN), wystąpił we wtorek w programie Wirtualnej Polski "Newsroom", gdzie wypowiedział się na temat kondycji obozu rządzącego oraz pozycji politycznej prezesa PiS i wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego.

Punktem wyjścia rozmowy był podpisany przez Jarosława Kaczyńskiego projekt ustawy wzmiacniającej pozycję kobiet na rynku pracy, który nie znalazł poparcia w rządzie, co może wskazywać na osłabienie się wpływów prezesa PiS w Zjednoczonej Prawicy.

- Od "piątki dla zwierząt" z lata 2020 roku wiemy, że prezes PiS nie ma już takiej władzy, jak w poprzedniej kadencji. Tamta nowelizacja jaskrawo obnażyła, że mówienie o wszechmocy Jarosława Kaczyńskiego jest nieprawdą - tłumaczył przywoływany przez Wirtualną Polskę prof. Antoni Dudek.

- Ciągle jest wpływowym politykiem w Polsce, nadal ma najwięcej do powiedzenia, ale to nie znaczy, że może każdą ustawę przeforsować już nie tylko przez Sejm, ale nawet przez rząd, bo nie ma sensu kierować czegoś z rządu do Sejmu, jeżeli wiadomo, że na przykład, jak sądzę w przypadku tej ustawy, o którą pan pyta "ziobryści" tego nie poprą - tłumaczył w programie "Newsroom" politolog.

- Mamy, mówiąc krótko, zacieranie się mechanizmu rządowo-parlamentarnego.To wielokrotnie w Polsce już następowało w fazie agonalnej różnych koalicji rządowych. Właśnie dlatego się koalicje rządowe w przeszłości rozpadały, bo na pewnym etapie koalicjant, zwykle ten mniejszościowy, zaczynał "wierzgać", zaczynał protestować, albo opuszczał koalicję, albo był z niej wyrzucany - mówił prof. Dudek w rozmowie z Wirtualną Polską.

Rozpad Zjednoczonej Prawicy nieunikniony?

Politolog zasugerował także, że chociaż nie wiemy jeszcze, w jakim momencie to nastąpi i jak konkretnie wyglądać będzie rozpad Zjednoczonej Prawicy, już teraz widać, że rozpad ten jest nieunikniony.

- Ta koalicja nie jest w stanie się odbudować, bo mijają tygodnie i nie widać, żeby ten proces sklejania posuwał się do przodu - tłumaczył prof. Antoni Dudek w programie Wirtualnej Polski "Newsroom".

Ponadto według prof. Dudka z napływających do nas coraz to nowych informacji dotyczących rozpadu Zjednoczonej Prawicy wynika, że dezintegracja obozu rządzącego następuje nie pod wpływem czynników zewnętrznych takich jak protesty, strajki czy działania opozycji, tylko pod wpływem sporów wewnętrznych.

Politolog stwierdził, że obóz rządzący "gnije od wewnątrz", a proces ten rozpocząć się miał wraz z wyborami parlamentarnymi z 2019 roku, które wzmocniły koalicyjne Porozumienie i Solidarną Polskę, podważając hegemonię prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Źródło: Wirtualna Polska / wiadomosci.wp.pl / "Newsroom"

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Podano datę pogrzebu księcia Filipa

  • Gafa Andrzeja Dudy. Jego słowa musiał poprawić rządowy portal

  • Obostrzenia nadal obowiązują. Można dostać mandat za nieodpowiednie rozpalenie grilla

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >