wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Prof. Andrzej Horban: Jesteśmy bliscy, by zamknąć Polskę

22 Marca 2021

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Wprowadzenie całkowitego lockdownu powoli wydaje się coraz bardziej prawdopodobne. – Zaczynamy poważnie rozmawiać na temat, czy przygotowywać się do zamknięcia Polski – przekazał goszczący na antenie Polsat News prof. Andrzej Horban, gł&oacute

Prof. Horban został zapytany, jakiej liczby nowych zakażeń koronawiusem możemy spodziewać się w najbliższych dniach. – Jeśli utrzyma się tendencja wzrostowa, to będzie ich więcej niż w zeszłym tygodniu – zapewnił doradca Mateusza Morawieckiego w "Gościu Wydarzeń".

Według prof. Andrzeja Horbana w sytuacji, w której przekroczylibyśmy 30 tys. zakażeń dziennie, będzie można "zacząć się bać".

Rząd wprowadzi całkowity lockdown?

Gość Polsat News zaznaczył, że liczba 30 tysięcy zakażeń może paść w tym lub w nadchodzącym tygodniu. Horban podkreślił, że priorytetem pozostaje utrzymanie drożności służby zdrowia, której przedstawiciele "pracują na skraju możliwości".

Prowadząca program Dorota Gawryluk przypomniała, że w listopadzie profesor utrzymywał, iż w momencie przekroczenia wspomnianej liczby dobowych zakażeń rząd powinien rozważyć całkowite zamknięcie kraju.

Pytany, czy rządzący przygotowują się do lockdownu, prof. Horban odparł: – Zaczynamy na ten temat poważnie rozmawiać.

Ekspert zaznaczył, że jeśli w środę bądź czwartek zbliżymy się do wspomnianych 30 tysięcy zakażeń, od najbliższej niedzieli "wszystko będzie w Polsce zamknięte". – Wówczas to będzie nie tylko potencjalny, ale i realny scenariusz – przekazał.

Horban zapewnił, że jeśli przedstawiciele władzy zdecydują się na całkowity lockdown, zamknięte zostaną również kościoły. – Nie będzie zabawy, walczymy o ludzkie życie – zaznaczył gość Doroty Gawryluk.

Doradca premiera ds. pandemii przekazał, że ciężko jednoznacznie stwierdzić, kiedy czeka nas szczyt zakażeń, jednak według wszelkiego prawdopodobieństwa powinno mieć to miejsce już niedługo.

To też zależy od zachowania społeczeństwa, poziomu wyszczepienia, pogody czy obciążenia służby zdrowia. Myślę, że pod koniec kwietnia i na początku maja sytuacja stanie się lepsza. Wtedy prawdopodobnie zaczniemy kierować się w kierunku normalności – przekazał prof. Horban.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Polsat News

Podobne artykuły

W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >
W Czaczu w Wielkopolsce służby wezwane zostały do samobójcy

Polska

Samobójstwo 27-latka w Czaczu w Wielkopolsce. Mężczyzna powiesił się na drzewie

Czytaj więcej >