wtv.pl > Polska > Duda podpisał ustawę o wzroście nakładów na zdrowie. Wejdą też nowe uprawnienia dla Niedzielskiego
Maria Glinka
Maria Glinka 15.06.2022 02:02

Duda podpisał ustawę o wzroście nakładów na zdrowie. Wejdą też nowe uprawnienia dla Niedzielskiego

Piotr Molecki/East News
Piotr Molecki/East News

W środę 29 września prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o wzroście nakładów na zdrowie. Zgodnie z zapisami dokumentu już za dwa lata na ochronę zdrowia ma być przeznaczone 6 proc. PKB. W nowelizacji znalazł się taki przepis o nietykalności personelu w punktach szczepień.

Gigantyczne pieniądze na zdrowie. Jest podpis prezydenta

Ustawa o wzroście nakładów na zdrowie została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Dokument ma obowiązywać 14 dni po jego ogłoszeniu, z wyjątkiem niektórych przepisów, które są w mocy już od czwartku 30 września.

Jakie są najważniejsze zapisy nowelizacji? Przede wszystkim te o charakterze finansowym. Zgodnie z dokumentem minimalne wartości nakładów publicznych przekazywanych na ochronę zdrowie nie mogą być niższe niż 5,75 proc. PKB w przyszłym roku.

W kolejnych latach wskaźnik ma sukcesywnie wzrastać. Już w 2023 r. ochrona zdrowia ma być dotowana na poziomie 6 proc. PKB., w 2024 r. - 6,20 proc., w 2025 r. - 6,5 proc., a w 2026 r. - 6,80 proc.

Atak na personel punktów szczepień surowo karany

Ustawa zawiera także przepisy dotyczące naruszania nietykalności personelu punktów szczepień przeciwko koronawirusowi. Przyznanie dodatkowej ochrony pracownikom tych jednostek to reakcja ataki na punkty szczepień i groźby, które padają pod adresem personelu. 

Do takiego zdarzenia doszło m.in. w Grodzisku Mazowieckim pod koniec lipca. Niedługo później w Zamościu antyszczepionkowy podpalili punkt szczepień.

Co się zmieni? Każdy, kto narusza nietykalność cielesną osoby prowadzącej badanie kwalifikacyjne lub szczepienie ochronne przeciwko COVID-19 lub pomagającej przy badaniu lub szczepieniu naraża się na surową karę. W grę wchodzą trzy warianty - grzywna, ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności do lat 3.

Minister zdrowia z nowymi kompetencjami

Co więcej, ustawa rozszerza uprawnienia ministra zdrowia w sprawie przekazywania dotacji podmiotowej NFZ. Do tej pory dotacje były planowane tylko na etapie formowania budżetu na dany rok. Po zmianach oszczędności będzie można przekazać na ręce NFZ również na etapie realizacji budżetu.

To nie jedyne dodatkowe kompetencje. Minister zdrowia będzie mógł także wprowadzać zmiany w planie wydatków i przenosić środki między działami budżetu państwa, którymi zarządza. Do tego potrzebna jest uprzednia zgoda ministra finansów.

W ramach nowelizacji wydłużono aktualne wykazy świadczeniodawców zakwalifikowanych do systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej. To tzw. sieć szpitali. Nowy termin wyznaczono na 30 czerwca 2022 r.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV: