wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Ujawniono majątek Daniela Obajtka. Zarobił prawie 7 mln zł i ma ok. 30 działek w całym kraju

24 Marca 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Około 30 działek w całym kraju jest własnością Daniela Obajtka. Prezes Orlenu zdecydował się na przekazanie Wirtualnej Polsce oraz money.pl dokumentów, takich jak PIT, czy oświadczenia majątkowe. Portale przyjrzały się zarobkom byłego wójta

  • W ręce dziennikarzy z money.pl oraz Wirtualnej Polski trafiły dokumenty ujawniające finanse Daniela Obajtka, w tym jego oświadczenia oraz PIT-y od 1998 r.

  • Według informacji zawartych w dokumentach prezes Orlenu od 1998 roku zarobił 6,8 mln złotych netto

  • Na zakup nieruchomości wydał niecałe 6 mln złotych

  • Od banków oraz osób prywatnych pożyczył łącznie ponad 2 mln złotych

W ostatnim czasie najwięcej przestrzeni w mediach poświęcane jest Danielowi Obajtkowi. Obecny prezes Orlenu miał zdaniem Gazety Wyborczej dopuszczać się czynów zabronionych w czasie, gdy pełnił funkcją wójta Pcimia.

Niemal od razu zaczęto przyglądać się finansom Daniela Obajtka. Pojawiły się zarzuty mówiące o tym, że wydatki znacznie przewyższają wpływy byłego samorządowca. Postawił on odnieść się do tych zarzutów przy pomocy mediów.

Ile zarobił Daniel Obajtek?

Portal money.pl poinformował, że wraz z Wirtualną Polską są w posiadaniu informacji na temat finansowej sytuacji Daniela Obajtka od roku 1998. Sam prezes Orlenu miał zdecydować o tym, że przekaże dziennikarzom swoje PIT-y, czy oświadczenia majątkowe.

Wgląd do tych dokumentów rzucił zupełnie nowe światło na to, jak wygląda majątek jednego z najbardziej kontrowersyjnych obecnie osób w kraju. Okazuje się, że od 1998 r. Daniel Obajtek zarobił 6 318 000 zł netto. Dodatkowo wpływy na konto byłego wójta Pcimia gwarantują również wynajmowane przez niego nieruchomości.

Jak przekazuje money.pl, wynajem przyniósł Danielowi Obajtkowi 477 tys. złotych netto. Zatem od 1998 roku do roku 2020 na konto prezesa Orlenu wpłynęło około 6,8 mln złotych czystego zysku. Okazuje się, że pieniądze nie leżały bezczynnie w banku.

Ile działek i nieruchomości w kraju jest własnością Daniela Obajtka?

Daniel Obajtek miał redakcjom „ujawnić [...] wszystkie swoje oświadczenia majątkowe, PIT-y, pożyczki i umowy zakupu nieruchomości”. Na podstawie otrzymanych dokumentów dziennikarze ustalili, iż prezes Orlenu jest posiadaczem 30 działek w całym kraju. Pierwszą z nich kupił już w 1998 r. Zlokalizowana ona jest w Stróżach i zapłacił za nią 5 tys. złotych.

Prócz wspomnianej ziemi Daniel Obajtek, zgodnie z informacjami zawartymi w dokumentach, pochwalić się może 3 mieszkaniami, pensjonatem w Łebie oraz dwoma działkami z budynkami. Co ciekawe pensjonat w Łebie pojawił się ostatnio w prasie w związku z rzekomym otrzymaniem pieniędzy unijnych przeznaczonych na wsparcie rybaków. To właśnie również ta pozycja jest najdroższym zakupem byłego wójta Pcimia. Pensjonat w Łebie kosztował go 1,7 mln złotych.

Działki Daniela Obajtka są w całym kraju. Zarówno w górach, jak i nad morzem. Money.pl wskazuje, że sporo ziemi zakupionej zostało również na Mazurach. Okazuje się, że bezcenne było finansowe wsparcie rodziny prezesa Orlenu.

Daniel Obajtek mógł liczyć na finansową pomoc rodziny

Mało kto może liczyć na to, że ich rodzina będzie mogła wspomóc liczne inwestycje mogące zaowocować zyskami w przyszłości. Daniel Obajtek należy do grona szczęśliwców, którzy otrzymali od bliskich wsparcie finansowe. Jest to o tyle istotne, że darowizny trafiały na jego konto już w początkowych momentach jego kariery.

Money.pl podaje, iż z tytułu darowizny na konto Daniela Obajtka trafić miało 152 tys. Na początku, czyli w 1998 r. kwoty przekazywane przez teściową oraz rodziców nie przekraczały 8 tys. złotych. Zdecydowanie bardziej hojni byli oni w 2002 roku, gdy po 30 tys. złotych przekazali obecnemu prezesowi Orlenu matka Halina oraz ojciec Jan. Babcia małżonki oraz teść przekazali mu natomiast po 20 tys. złotych.

Niestety według wiadomości w dokumentach przekazanych WP oraz money.pl. Daniel Obajtek nie uniknął wizyty w banku. Na swoje wydatki wziął łącznie pożyczki w wysokości ponad 2 mln złotych, w tym od osób prywatnych.

Tylko w 2020 roku bank Pekao SA zdecydował się a udzielenie prezesowi Orlenu pożyczki w wysokości 800 tys. złotych. Dodatkowo money.pl podaje, iż w „2017 roku 550 tys. zł pożyczył Obajtkowi Tomasz Fortuna. To prezes spółki TT Plast, w której pracował kiedyś Obajtek”. Łącznie na zakup nieruchomości oraz ziemi Daniel Obajtek miał wydać niecałe 6 mln złotych.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: money.pl

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >