wtv.pl
Zmiany w prawie aborcyjnym?

East News/Piotr Molecki

Jest społeczny projekt ustawy liberalizującej prawo aborcyjne w Polsce

3 Lutego 2021

Autor tekstu:

Paweł Sekmistrz

Udostępnij:

Do polskiego prawa aborcyjnego oficjalnie wszedł zakaz przerywania ciąży w wyniku znacznego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu. Choć wszystko wydawać się może przesądzone, Polki nie rezygnują z walki o swoje prawa. Powstał właśnie nowy społeczny projekt

  • Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny stworzyła projekt ustawy regulującej prawo aborcyjne

  • Zakłada on możliwość legalnej aborcji do 12 tygodnia ciąży bez podawania powodu decyzji

  • Aktywistki mają nadzieję, że ich postulaty spotkają się z pozytywnym odzewem

Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny przygotowała projekt ustawy wprowadzającej zmiany w prawie aborcyjnym. 

Prawo aborcyjne ostatecznie uregulowane? 

27 stycznia 2021 r. przejdzie do historii jako dzień, w którym oficjalnie wprowadzono zmiany do polskiego prawa aborcyjnego. W wyniku decyzji podjętej 22 października ubiegłego roku przez Trybunał Konstytucyjny, przerwanie ciąży ze względu na trwałe i znaczne uszkodzenie płodu jest w naszym kraju nielegalne

Choć od kilku miesięcy na ulicach polskich miast protestowały tysiące Polek, nie chcące dopuścić do łamania ich podstawowych praw, decyzja ostatecznie została opublikowana w Dzienniku Ustaw i weszła w życie. Tym samym przestał obowiązywać tzw. kompromis aborcyjny z 1993 r. dopuszczający możliwość aborcji w trzech jasno określonych przypadkach. 

Opublikowanie decyzji Trybunału Konstytucyjnego, choć było dużym zawodem dla części Polek, nie spowodowało jednak osłabnięcia ich zapału do walki o zmiany w prawie aborcyjnym. Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny poinformowała, że sporządzony został już specjalny projekt ustawy, mającej na celu uregulowanie kwestii dotyczących przerywania ciąży. 

Zakłada on możliwość aborcji do 12 tygodnia ciąży na Narodowy Fundusz Zdrowia, bez pytania o powody decyzji pacjentki oraz po 12 tygodniu ciąży w przypadku uszkodzenia płodu lub poczęcia w wyniku czynu zabronionego. 

Kobiety nie poddają się 

Projekt postulowany przez Kamilę Ferenc z Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny dotyczy również uregulowania kwestii osób wykonujących zabieg. Zgodnie z treścią dokumentu, lekarze będą mieli określony czas na wykonanie zabiegu; pod uwagę wzięta została również tzw. klauzula sumienia. 

Aktywistki ruchów pro-kobiecych wyrażają ogromną nadzieję, że ich inicjatywa spotka się z pozytywnym odbiorem zarówno społeczeństwa, jak i polityków. 

Przewodnicząca Strajku Kobiet Marta Lempart mówiła w rozmowie z RMF FM, że ostatnie dni okazały się wyjątkowo ciężkie i smutne dla działaczek manifestujących na polskich ulicach od 22 października. 

- Jesteśmy teraz w momencie absolutnego koszmaru, w momencie, gdy może nie prawem, ale faktem stał się prawie całkowity zakaz aborcji w Polsce - powiedziała aktywistka. 

Jednocześnie podkreśliła, że otuchy dodają jej Argentynki, które w swoim kraju przeforsowały ostatecznie prawo aborcyjne zgodne z ich postulatami. 

- Tak jak nasze siostry z Argentyny, przejdziemy całą ścieżkę, będziemy próbować tyle razy, ile trzeba, będziemy budować tyle koalicji, ile będzie trzeba, będziemy rozmawiać ze wszystkimi, z kim trzeba. Ale wiemy, że na końcu jest to, czego sobie życzymy i co jest normą, co jest faktem i standardem w Europie, i staje się standardem na całym świecie. Dlatego nie tracimy nadziei, mimo tego okropnego momentu, w którym się znajdujemy - podkreśliła Marta Lempart. 

Źródło: rmf24.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >
W Czaczu w Wielkopolsce służby wezwane zostały do samobójcy

Polska

Samobójstwo 27-latka w Czaczu w Wielkopolsce. Mężczyzna powiesił się na drzewie

Czytaj więcej >