wtv.pl
Zmiany w prawie aborcyjnym?

East News/Piotr Molecki

Jest społeczny projekt ustawy liberalizującej prawo aborcyjne w Polsce

3 Lutego 2021

Autor tekstu:

Paweł Sekmistrz

Do polskiego prawa aborcyjnego oficjalnie wszedł zakaz przerywania ciąży w wyniku znacznego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu. Choć wszystko wydawać się może przesądzone, Polki nie rezygnują z walki o swoje prawa. Powstał właśnie nowy społeczny projekt

  • Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny stworzyła projekt ustawy regulującej prawo aborcyjne

  • Zakłada on możliwość legalnej aborcji do 12 tygodnia ciąży bez podawania powodu decyzji

  • Aktywistki mają nadzieję, że ich postulaty spotkają się z pozytywnym odzewem

Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny przygotowała projekt ustawy wprowadzającej zmiany w prawie aborcyjnym. 

Prawo aborcyjne ostatecznie uregulowane? 

27 stycznia 2021 r. przejdzie do historii jako dzień, w którym oficjalnie wprowadzono zmiany do polskiego prawa aborcyjnego. W wyniku decyzji podjętej 22 października ubiegłego roku przez Trybunał Konstytucyjny, przerwanie ciąży ze względu na trwałe i znaczne uszkodzenie płodu jest w naszym kraju nielegalne

Choć od kilku miesięcy na ulicach polskich miast protestowały tysiące Polek, nie chcące dopuścić do łamania ich podstawowych praw, decyzja ostatecznie została opublikowana w Dzienniku Ustaw i weszła w życie. Tym samym przestał obowiązywać tzw. kompromis aborcyjny z 1993 r. dopuszczający możliwość aborcji w trzech jasno określonych przypadkach. 

Opublikowanie decyzji Trybunału Konstytucyjnego, choć było dużym zawodem dla części Polek, nie spowodowało jednak osłabnięcia ich zapału do walki o zmiany w prawie aborcyjnym. Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny poinformowała, że sporządzony został już specjalny projekt ustawy, mającej na celu uregulowanie kwestii dotyczących przerywania ciąży. 

Zakłada on możliwość aborcji do 12 tygodnia ciąży na Narodowy Fundusz Zdrowia, bez pytania o powody decyzji pacjentki oraz po 12 tygodniu ciąży w przypadku uszkodzenia płodu lub poczęcia w wyniku czynu zabronionego. 

Kobiety nie poddają się 

Projekt postulowany przez Kamilę Ferenc z Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny dotyczy również uregulowania kwestii osób wykonujących zabieg. Zgodnie z treścią dokumentu, lekarze będą mieli określony czas na wykonanie zabiegu; pod uwagę wzięta została również tzw. klauzula sumienia. 

Aktywistki ruchów pro-kobiecych wyrażają ogromną nadzieję, że ich inicjatywa spotka się z pozytywnym odbiorem zarówno społeczeństwa, jak i polityków. 

Przewodnicząca Strajku Kobiet Marta Lempart mówiła w rozmowie z RMF FM, że ostatnie dni okazały się wyjątkowo ciężkie i smutne dla działaczek manifestujących na polskich ulicach od 22 października. 

- Jesteśmy teraz w momencie absolutnego koszmaru, w momencie, gdy może nie prawem, ale faktem stał się prawie całkowity zakaz aborcji w Polsce - powiedziała aktywistka. 

Jednocześnie podkreśliła, że otuchy dodają jej Argentynki, które w swoim kraju przeforsowały ostatecznie prawo aborcyjne zgodne z ich postulatami. 

- Tak jak nasze siostry z Argentyny, przejdziemy całą ścieżkę, będziemy próbować tyle razy, ile trzeba, będziemy budować tyle koalicji, ile będzie trzeba, będziemy rozmawiać ze wszystkimi, z kim trzeba. Ale wiemy, że na końcu jest to, czego sobie życzymy i co jest normą, co jest faktem i standardem w Europie, i staje się standardem na całym świecie. Dlatego nie tracimy nadziei, mimo tego okropnego momentu, w którym się znajdujemy - podkreśliła Marta Lempart. 

Źródło: rmf24.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Wielka wpadka Biedronki. Wystarczył jeden błąd, a klienci obkupili się za 5 razy taniej

  • Dziennikarze RMF FM dotarli do nieoficjalnych planów rządu. Zaskakujące szczegóły znoszenia obostrzeń

  • Oburzające słowa księdza o młodzieży uczestniczącej w protestach Strajku Kobiet. Pisze o biciu kablem

Tagi:

Paweł SekmistrzAutor

Z wykształcenia polonista; miłośnik kina, tego dobrego i tego złego. Do szaleństwa zakochany w Polsce, choć nie zawsze w Polakach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Abp Grzegorz Ryś przeprasza urażonych wiernych

Polska

"Przepraszam wszystkich, którzy poczuli się zgorszeni". Abp Grzegorz Ryś przeprasza wiernych

Czytaj więcej >
Instagram/fundacjaocalenie

Polska

Kolejne tragiczne wydarzenia na granicy. Fundacja Ocalenie ujawniła działania Straży Granicznej

Czytaj więcej >
EAST NEWS

Polska

Ostrzeszów. Policja znalazła zwłoki 86-letniego grzybiarza

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Polska

Pułtusk. Z rzeki wyłowiono zwłoki 6-letniej dziewczynki i jej 39-letniej matki

Czytaj więcej >
Google Maps

Polska

Lublin. 26-letnia matka, która udusiła swoje dzieci jest już w areszcie

Czytaj więcej >
KPP Kolno

Polska

Kolno. 17-latek włamał się do lokalu gastronomicznego. Grozi mu 10 lat więzienia

Czytaj więcej >