wtv.pl > Świat > Pożar polskiego kościoła w Kijowie. Ogień uszkodził organy
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 09:14

Pożar polskiego kościoła w Kijowie. Ogień uszkodził organy

Poważny pożar w polskim kościele w Kijowie
ДСНС України

W piątek po godzinie 22 w polskim kościele św. Mikołaja w Kijowie wybuchł poważny pożar. Zabytek zamienił się w prawdziwą pochodnię, ogień było widać z daleka. Pierwszy zalążek pożaru gasić próbowali pracownicy sali organowej. Bardzo szybko ogień z tylnej części budynku przeniósł się na dach. W sieci opublikowano nagrania z akcji oraz zdjęcia dokumentujące straty.

Świadkowie relacjonujący akcję oraz chwilę przed tym, jak ogień objął zabytkowy polski kościół, wskazują, że jeszcze w trakcie trwania prób na organach z budynku zaczął wydobywać się dym.

Ludzie obecni w kościele próbowali opanować pożar i nie doprowadzić do jego rozprzestrzenienia. Dopiero kiedy dym stał się zbyt gęsty i uniemożliwiał im działania, opuścili budynek. Niestety to się nie udało i do akcji musieli wkroczyć strażacy.

Ukraina: pożar polskiego kościoła w Kijowie

W czasie, gdy wybuchł pożar trwały próby do nadchodzącego koncertu. Wiadomo, że przesłuchiwany jest organista zasiadający przy elektrycznych organach.

Po 22 na miejscu pojawiło się kilkanaście zastępów straży pożarnej. Walka z ogniem trwała ponad godzinę. Zdjęcia z wnętrza budynku pokazują, że akcja nie była łatwa z racji umiejscowienia źródła ognia.

Witalij Kliczko, mer Kijowa przekazał, że pożar polskiego kościoła miał swój początek pomiędzy pierwszą oraz drugą kondygnacją. W czasie pożaru na podłogę spadł ciężki żyrandol zawieszony przy sklepieniu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Mimo pożaru zabytkowy budynek nie ucierpiał

Ukraińskie władze relacjonują, że w wyniku piątkowego pożaru w Kijowie nikt nie odniósł obrażeń.

Sytuację związaną z zabytkowym budynkiem oceniają specjaliści. Płomienie objęły ponad 80 metrów kwadratowej polskiego kościoła.

Sprawą pożaru zajęło się już Ministerstwo Kultury Ukrainy. Resort przekazał, że mimo groźnie wyglądającego zdarzenia budynek nie został znacznie uszkodzony.

Największe zniszczenia stwierdzono na organach. Nie jest jeszcze znany stopień ich uszkodzeń, ale wszystko wskazuje, że to prawdopodobna awaria instrumentu przyczyniła się do pojawienia ognia.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: wtv.pl, o2.pl Zdjęcie główne: ДСНС України

Powiązane