wtv.pl > Polska > Powstanie wielkopolskie będzie miało swoje święto? Poparcie jest ogromne
Maria Glinka
Maria Glinka 19.03.2022 08:59

Powstanie wielkopolskie będzie miało swoje święto? Poparcie jest ogromne

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Powstanie wielkopolskie ma zostać upamiętnione w szczególny sposób. Lokalne instytucje wystąpiły z inicjatywą, aby zwycięski zryw niepodległościowy stał się świętem państwowym. Z każdym dniem poparcie dla tego pomysłu rośnie.

Powstanie wielkopolskie upamiętnione w wyjątkowy sposób

Powstanie wielkopolskie to jeden z czterech zwycięskich zrywów w historii Polski. Lokalne instytucje uważają, że bohaterstwo Wielkopolan należy uczcić w sposób szczególny. Dlatego też proponują, aby dzień wybuchu powstania wielkopolskiego - 27 grudnia, był świętem państwowym.

Czy to oznacza, że Polacy zyskają kolejny dzień wolny od pracy? To nie jest zamiarem autorów pomysłu. - Nie zależy nam na kolejnym dniu wolnym od pracy. Chcemy upamiętnić powstańców wielkopolskich, bohaterów naszych dziejów - tłumaczył Rafał Reczek, dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu.

Autorami pomysłu są: Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Fundacja Zakłady Kórnickie, poznański oddział IPN, Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski, a także Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.

Jak argumentują swoją inicjatywę? Poprzez ustanowienie nowego święta państwowego instytucje chcą przyczynić się do popularyzacji historii i uświadomić obywatelom, jak ogromne znaczenie dla historii kraju miało powstanie wielkopolskie. 

Nowe święto ma być hołdem dla powstańców. - Zasługi powstańców [...] nie ograniczają się wyłącznie do czasu zwycięskiej insurekcji. Ich rola w odbudowie ojczyzny odradzającej się po tylu latach zaborów jest bezsporna - stwierdził w rozmowie z PAP Tadeusz Musiał, prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.

Jego zdaniem wiedza na temat tego wydarzenia jest zbyt mała, a w szkołach niewiele się o nim mówi. - Kilka lat temu, przez pewien czas istniało zagrożenie usunięcia tego powstania z podstawy programowej z historii - zwrócił uwagę prezes.

Nowe święto z ogromnym poparciem. Episkopat jest za

Deklarację poparcia w tej sprawie złożył już przewodniczący Episkopatu Polski - abp. Stanisław Gądecki. Każdy, kto uważa, że powstanie wielkopolskie powinno być świętem państwowym może złożyć deklarację dostępną na stronie IPN. Wystarczy wydrukować pismo, podpisać się i wysłać na adres poznańskiego oddziału.

Poparcie dla nowego święta państwowego jest duże. Przez miesiąc wpłynęło ponad 200 deklaracji od osób indywidualnych. Do IPN docierają również uchwały rad pedagogicznych i samorządów. Wśród sygnatariuszy znaleźli się również marszałek województwa lubuskiego, metropolita poznański, a także prezydent Poznania i wojewoda wielkopolski.

Czy powstanie wielkopolskie stanie się świętem państwowym jeszcze w tym roku? To pytanie pozostaje na razie bez odpowiedzi. Apel o wprowadzenie nowego święta ma zostać przekazany prezydentowi, premierowi, marszałkom Sejmu i Senatu i parlamentarzystom po wakacjach.

- Liczymy na to, że czas od września do grudnia wystarczy, by parlament podjął stosowne decyzje - przyznał prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV: