Polskie Towarzystwo Okulistyczne. imago stock&people/EAST NEWSŹródło: imago stock&people/EAST NEWS
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 6 Maja 2020

Czy można się zakazić przez oczy? Zalecenia Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, warto uważać

Polskie Towarzystwo Okulistyczne opublikowało zalecenia dotyczące noszenia soczewek kontaktowych. Sprawa jest bardzo ważna. Miliony Polaków wybierają soczewki zamiast okularów. Podczas pandemii powinni być bardziej ostrożni.

Powszechnie wiadomo, że koronawirus przenosi się głównie drogą kropelkową. Największe ryzyko wydalenia cząsteczki wirusa pojawia się podczas kaszlu, oddychania czy kichania. Cząsteczka koronawirusa, jak ostrzegają okuliści, może także przenieść się na różne powierzchnie. Przeniesiona na błonę śluzową, np. podczas zakładania soczewek może doprowadzić do zakażenia. Jak się przed tym uchronić?

Właśnie wprowadzono zmiany, które mają wpływ na codzienne życie. Kolejne obostrzenia zniesione od dziśWłaśnie wprowadzono zmiany, które mają wpływ na codzienne życie. Kolejne obostrzenia zniesione od dziśCzytaj dalej

Polskie Towarzystwo Okulistyczne ostrzega Polaków

"Teoretycznie istnieje ryzyko przeniesienia koronawirusa w trakcie zakładania soczewek, ale można je uznać za minimalne" - mówią eksperci. Jak podkreślają, w czasie pandemii nie należy lekceważyć zaleceń higienicznych, odnośnie do sposobu zakładania soczewek. Przed każdą aplikacją należy dokładnie umyć ręce i wycierać je ręcznikiem jednorazowym. Można także decynfekować dłonie i pojemnik alkoholem etylowym. 

DZISIAJ GRZEJE: 1. Duda nagle podpisał umowę z "Solidarnością". Chodzi o emerytury i programy społeczne
2. Rząd może wprowadzić stan klęski żywiołowej? Senator partii rządzącej wyjawia szczegóły

"Brakuje naukowych dowodów na rolę użytkowania soczewek kontaktowych w transmisji zakażenia, w każdym razie ich rola jest marginalna"- stwierdził prezes PTO prof. Jacek Szaflik. PTO zwraca także uwagę, że okulary mogą stanowić dodatkową barierę ochronną przed koronawirusem. Każdy jednak powinien indywidualnie dobierać drogę korekcji. 

Lekarze ostrzegają także pacjentów z jaskrą. Nie powinni przerywać terapii, w razie pytań i zastrzeżeń muszą skontaktować się ze swoim lekarzem. W czasie pandemii dostęp do recept może być nieco utrudniony, a zatem sugeruje się skorzystanie z porady telefonicznej. Bez trudu można także dostać e-fakturę, gdyby komuś zabrakło niezbędnych leków.

Pandemia to trudny czas, musimy bardziej niż dotychczas dbać o higienę. Dotyczy to także aplikowania soczewek kontaktowych. Chociaż jak uspokajają eksperci, ryzyko zarażenia podczas aplikacji jest minimalne, powinniśmy dezynfekować pudełko i myć ręce. Ważne, aby pacjenci mieli świadomość ryzyka, ale nie popadali w panikę bez powodu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Właśnie wprowadzono zmiany, które mają wpływ na codzienne życie. Kolejne obostrzenia zniesione od dziś
  2. Tragiczne wieści z Mazur z ostatniej chwili. Wyłowiono ciało policjanta z Warszawy
  3. Co tam się wydarzyło? Alarmy bombowe w polskich galeriach handlowych, doszło do ewakuacji
  4. Plany wyborcze Kaczyńskiego jednak się nie sprawdzą? Padł nowy termin, jest najbardziej prawdopodobny
  5. Tragiczne doniesienia ze Śląska. 4-miesięczna dziewczynka uratowana w ostatniej chwili, była ofiarą okropnych czynów
  6. Kraje Bałtyckie otwierają granice. Decyzja została podjęta

Źródło: [TVP 3/ Onet]