wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Niepokojące prognozy dla Polski, eksperci nie pozostawiają złudzeń. "Nie wiemy, jak się to dalej potoczy"

30 Marca 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Polska już niedługo może znaleźć się w gorszej sytuacji niż Hiszpania czy Wielka Brytania. "Tam liczba nowych przypadków zatrzymała się na w miarę stabilnym poziomie". W rozmowie z "Newsweekiem" eksperci przekonują ponadto, że w

Według najnowszych danych przekazanych przez Ministerstwo Zdrowia za pośrednictwem Twittera w naszym kraju stwierdzono dotychczas 1905 przypadków zakażenia wirusem. Tylko w dwóch ostatnich dniach odnotowano niemal 500 nowych przypadków choroby. Oznacza to, że wzrost zachorowań jest obecnie dynamiczny i jak dotąd, mimo wzmożonych środków ostrożności, nie udało się "wypłaszczyć" krzywej zachorowań, choć taką nadzieję wyrażał ostatnio minister Szumowski.

Co więcej, eksperci wykazują, że wobec znaczącego deficytu testów liczba chorych podana przez resort może być kilkukrotnie wyższa.

Polska z blisko 40 tys. zakażonych?

"Ponieważ wykonujemy dramatycznie mało testów, mamy kolosalną populację niezdiagnozowanych. Śmiało można przyjąć, że na COVID-19 wywołany koronawirusem choruje u nas już teraz co najmniej 2-3 razy więcej osób, niż się podaje", przekonuje w rozmowie z "Newsweekiem" Jacek Gleba, specjalista w zarządzaniu systemami opieki zdrowotnej, cytowany przez Interię.

Gleba jest również lekarzem, którzy przez wiele lat praktykował w Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Mimo że sytuacja w obu wspomnianych krajach jest dziś niezwykle poważna, ekspert przekonuje, że już niedługo możemy borykać się ze znacznie poważniejszymi problemami.

"Tam liczba nowych przypadków zatrzymała się na w miarę stabilnym poziomie, nie przekracza pięciu tysięcy dziennie. Już nie ma krzywej wykładniczej, jest krzywa liniowa, co może oznaczać, że weszli w pierwszy etap opanowania epidemii. My jesteśmy wciąż dopiero w dolnej części krzywej wykładniczej, nie wiemy, jak się to dalej potoczy", tłumaczy "Newsweekowi".

Część ekspertów, w tym cytowany przez Interię ekonomista Tomasz Urbaś, zauważa, że do czasu majowych wyborów prezydenckich liczba zakażonych może sięgnąć nawet 38 tysięcy.

Wzmożone restrykcje nie zdadzą się na wiele, jeśli nie poprze się ich odpowiednią ilością przeprowadzonych testów.

Źródło: Interia

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >