wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Nauka przez internet w Polsce. Czy jesteśmy na to przygotowani?

13 Marca 2020

Autor tekstu:

Maria Hędrzak

Udostępnij:

Polska jest przygotowana na e-learning? Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski opowiedział oficjalnie o podjętych w tym zakresie staraniach. Wielu rodziców wciąż jest jednak zaniepokojonych.

Polska edukacja jest obecnie dość niespodziewanie zmuszona do przejścia istnej rewolucji technologicznej. Co podkreślił sam minister Dariusz Piontkowski, dotąd krajowym uczniom szkoła kojarzyła się przede wszystkim z długimi godzinami spędzanymi w klasach. Obecna sytuacja doprowadziła jednak do potrzeby wprowadzenia istotnych zmian. Czy Polska jest na nie gotowa?

Ministrowie edukacji oraz cyfryzacji zapewnili zgodnie podczas wspólnej konferencji prasowej, iż ich resorty zrobią wszystko, co możliwe, aby ułatwić młodzieży edukację zdalną. W tym celu nauczyciele przejdą przyspieszone szkolenia, które umożliwią im korzystanie z nowoczesnych platform e-learningowych. Politycy chcą, aby przy pomocy komputerów oraz smarfonów dzieci mogły przez najbliższe dwa tygodnie pracować nad materiałem szkolnym. W komunikacji pomóc mają listy mailingowe oraz e-dzienniki. Aby nie zarzucić młodzieży nadmiarem materiałów, dyrektorzy, a pod nimi wychowawcy poszczególnych klas, będą koordynowali rodział zajęć.

Polska szkoła gotowa na e-learning?

Minister Piontkowski podkreślił, że w sieci znaleźć już można wiele potrzebnych materiałów dydaktycznych. Ich liczba w najbliższych dniach będzie znacznie rosła. Polityk zaapelował także do nauczycieli z doświadczeniem w e-learningu o to, aby dzieli się swoją wiedzą z kolegami po fachu. Pomóc mają także media publiczne, które rozszerzają swoją ofertę progamową o programy popularnonaukowe oraz chociażby ekranizacje lektur obowiązkowych.

Co ostatecznie budzi największe zaniepokojenie? Przede wszystkim brak przeszkolenia wszystkich nauczycieli pod kątem nauczania zdalnego. Problemem jest oczywiście także fakt, iż nie wszyscy uczniowie mają swobodny dostęp do internetu oraz urządzeń elektronicznych, na których mogliby rozwiązywać przesyłane zadania. Czy więc polska szkoła zda egzamin z pracy na odległość? Tego dowiemy się już w najbliższych dniach.

Źródło: Konferencja prasowa ministrów edukacji oraz cyfryzacji

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >