wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Wyższe zasiłki i możliwość czasowego zwolnienia? Bezrobocie w Polsce cały czas rośnie

6 Maja 2020

Autor tekstu:

Justyna Klimasara

Udostępnij:

Polska zmaga się z bezrobociem. Rząd daje zielone światło dla tymczasowych zwolnień. Możliwe są także wyższe zasiłki dla bezrobotnych, których w kraju jest już prawie milion.

W Polsce jest już prawie milion bezrobotnych, a liczba ta stale rośnie. Pandemia znacząco wpłynęła na gospodarkę, ludzie tracą pracę. W samym kwietniu liczba bezrobotnych wzrosła o 58 tysięcy, jak wynika z danych resortu. 

Polska zmaga się z kryzysem. Rośnie liczba bezrobotnych

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała, że rząd w związku z pandemią i trudną sytuacją gospodarczą rozważa podniesienie zasiłku dla bezrobotnych."Mówię jednoznacznie, zasiłek musi zostać podniesiony do kwoty 1300 złotych"- zapowiedział prezydent Andrzej Duda. Zapowiedział też zasiłek specjalny dla osób, które w wyniku epidemii utraciły pracę.

Zasiłek dla bezrobotnych, który chce zaproponować rząd, będzie wynosił przez pierwsze trzy miesiące 1300 złotych brutto dla osób, które przepracowały 5-20 lat. Osoby, które nie mają 5-letniego okresu składkowego, otrzymywać będą po 1040 zł brutto. Największa pomoc ze strony państwa zostanie skierowana do osób z ponad 20-letnim stażem pracy. Te osoby mogą liczyć na 1560 zł brutto.

W planach rządu pojawia się jeszcze czasowe zawieszenie stosunku pracy na trzy miesiące. "Taka osoba mogłaby otrzymywać taki zasiłek solidarnościowy, jednak w perspektywie miałąby powrót do swojego miejsca pracy" - zdradziła minister Marlena Maląg. Jak zapewniają rządzący, bezrobotni nie zostaną bez wsparcia ze strony państwa. Mogą liczyć na pomoc finansową. Czy jednak bezrobocie zacznie spadać? Tego nie wiadomo."Mówienie dziś, że będzie 1,5 mln bezrobotnych na koniec roku, czy może mniej, dziś nie ma sensu" - stwierdziła szefowa resortu pracy.

Źródło: [Wirtualna Polska]

Justyna KlimasaraAutor

Działam społecznie i politycznie od 2011 roku.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Jarosław Kaczyński

Polityka

Poparcie dla PiS rośnie, ale nie na tyle, by zapewnić samodzielne rządy. Czy Jarosław Kaczyński będzie musiał rozważyć skrajne rozwiązania?

Czytaj więcej >
Lech Wałęsa

Polityka

Lech Wałęsa przegrał w sądzie ze Sławomirem Cenckiewiczem. Nie oznacza to jednak, że straci na tym finansowo

Czytaj więcej >
Donald Tusk

Polityka

Donald Tusk zabiera głos w sprawie imprezy u Roberta Mazurka. Odpowiada też, czy napiłby się "wódeczki" z Markiem Suskim

Czytaj więcej >

Polityka

Kancelaria Premiera z wyższym budżetem na przyszły rok. Wydatki wzrosną o 214 mln zł

Czytaj więcej >

Polityka

Sondaż IPSOS. Zjednoczona opozycja mocniejsza niż samotny PiS. Nawet wsparcie Konfederacji nie pomoże

Czytaj więcej >
Flickr/European Parliament, https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Polityka

Urodziny Mazurka. Tusk radzi się teściowej ws. posłów, którzy uczestniczyli w imprezie

Czytaj więcej >