Polska. Jakub Kaminski/East News
Źródło: Jakub Kaminski/East News
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 6 Maja 2020

Wyższe zasiłki i możliwość czasowego zwolnienia? Bezrobocie w Polsce cały czas rośnie

Polska zmaga się z bezrobociem. Rząd daje zielone światło dla tymczasowych zwolnień. Możliwe są także wyższe zasiłki dla bezrobotnych, których w kraju jest już prawie milion.

W Polsce jest już prawie milion bezrobotnych, a liczba ta stale rośnie. Pandemia znacząco wpłynęła na gospodarkę, ludzie tracą pracę. W samym kwietniu liczba bezrobotnych wzrosła o 58 tysięcy, jak wynika z danych resortu. 

Polska zmaga się z kryzysem. Rośnie liczba bezrobotnych

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała, że rząd w związku z pandemią i trudną sytuacją gospodarczą rozważa podniesienie zasiłku dla bezrobotnych."Mówię jednoznacznie, zasiłek musi zostać podniesiony do kwoty 1300 złotych"- zapowiedział prezydent Andrzej Duda. Zapowiedział też zasiłek specjalny dla osób, które w wyniku epidemii utraciły pracę.

Zasiłek dla bezrobotnych, który chce zaproponować rząd, będzie wynosił przez pierwsze trzy miesiące 1300 złotych brutto dla osób, które przepracowały 5-20 lat. Osoby, które nie mają 5-letniego okresu składkowego, otrzymywać będą po 1040 zł brutto. Największa pomoc ze strony państwa zostanie skierowana do osób z ponad 20-letnim stażem pracy. Te osoby mogą liczyć na 1560 zł brutto.

W planach rządu pojawia się jeszcze czasowe zawieszenie stosunku pracy na trzy miesiące. "Taka osoba mogłaby otrzymywać taki zasiłek solidarnościowy, jednak w perspektywie miałąby powrót do swojego miejsca pracy" - zdradziła minister Marlena Maląg. Jak zapewniają rządzący, bezrobotni nie zostaną bez wsparcia ze strony państwa. Mogą liczyć na pomoc finansową. Czy jednak bezrobocie zacznie spadać? Tego nie wiadomo."Mówienie dziś, że będzie 1,5 mln bezrobotnych na koniec roku, czy może mniej, dziś nie ma sensu" - stwierdziła szefowa resortu pracy.

Źródło: [Wirtualna Polska]