Polska. Jakub Kaminski/East NewsŹródło: Jakub Kaminski/East News
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 6 Maja 2020

Wyższe zasiłki i możliwość czasowego zwolnienia? Bezrobocie w Polsce cały czas rośnie

Polska zmaga się z bezrobociem. Rząd daje zielone światło dla tymczasowych zwolnień. Możliwe są także wyższe zasiłki dla bezrobotnych, których w kraju jest już prawie milion.

W Polsce jest już prawie milion bezrobotnych, a liczba ta stale rośnie. Pandemia znacząco wpłynęła na gospodarkę, ludzie tracą pracę. W samym kwietniu liczba bezrobotnych wzrosła o 58 tysięcy, jak wynika z danych resortu. 

Zadziwiające sceny podczas debaty prezydenckiej w TVP. Sieć obiegają bardzo niepokojące nagraniaZadziwiające sceny podczas debaty prezydenckiej w TVP. Sieć obiegają bardzo niepokojące nagraniaCzytaj dalej

Polska zmaga się z kryzysem. Rośnie liczba bezrobotnych

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała, że rząd w związku z pandemią i trudną sytuacją gospodarczą rozważa podniesienie zasiłku dla bezrobotnych."Mówię jednoznacznie, zasiłek musi zostać podniesiony do kwoty 1300 złotych"- zapowiedział prezydent Andrzej Duda. Zapowiedział też zasiłek specjalny dla osób, które w wyniku epidemii utraciły pracę.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Samolotem, w którego katastrofie zginęła Jantar, miała lecieć inna wielka gwiazda. Zrezygnowała w ostatniej chwili
2. Złe wieści dla osób trzymających oszczędności w bankach. Aktywa nie ochronią już kapitału

Zasiłek dla bezrobotnych, który chce zaproponować rząd, będzie wynosił przez pierwsze trzy miesiące 1300 złotych brutto dla osób, które przepracowały 5-20 lat. Osoby, które nie mają 5-letniego okresu składkowego, otrzymywać będą po 1040 zł brutto. Największa pomoc ze strony państwa zostanie skierowana do osób z ponad 20-letnim stażem pracy. Te osoby mogą liczyć na 1560 zł brutto.

W planach rządu pojawia się jeszcze czasowe zawieszenie stosunku pracy na trzy miesiące. "Taka osoba mogłaby otrzymywać taki zasiłek solidarnościowy, jednak w perspektywie miałąby powrót do swojego miejsca pracy" - zdradziła minister Marlena Maląg. Jak zapewniają rządzący, bezrobotni nie zostaną bez wsparcia ze strony państwa. Mogą liczyć na pomoc finansową. Czy jednak bezrobocie zacznie spadać? Tego nie wiadomo."Mówienie dziś, że będzie 1,5 mln bezrobotnych na koniec roku, czy może mniej, dziś nie ma sensu" - stwierdziła szefowa resortu pracy.

Źródło: [Wirtualna Polska]

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Na skutek globalnego ocieplenia miliard ludzi będzie żyć w nieznośnym upale. Naukowcy podali termin
  2. Niesamowita pasja motorniczego, jego projekt ma szansę wygrać prestiżowy konkurs. Stworzył model warszawskiego tramwaju z klocków LEGO
  3. Co tam się wydarzyło? Alarmy bombowe w polskich galeriach handlowych, doszło do ewakuacji
  4. Plany wyborcze Kaczyńskiego jednak się nie sprawdzą? Padł nowy termin, jest najbardziej prawdopodobny
  5. Tragiczne doniesienia ze Śląska. 4-miesięczna dziewczynka uratowana w ostatniej chwili, była ofiarą okropnych czynów
  6. W sobotę otwierają kolejne miejsca w Polsce. Wielu Polaków czekało od dawna