wtv.pl
Flickr/Piotr Drabik, https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Flickr/Piotr Drabik, https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Polsat News przewiduje w pasku nową koalicję. Gajewska i Motyka komentują

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

W trakcie środowego “Gościa Wydarzeń” na dole ekranu pojawił się zaskakujący pasek. Przy prezentacji Aleksandry Gajewskiej Polsat News zasugerował, że polityczka przynależy nie tylko do Koalicji Obywatelskiej, lecz także do Koalicji Polskiej. Wpadka czy przecieki dotyczące nowej koalicji wyborczej? Posłowie komentują sprawę na Twitterze i nie wykluczają konsolidacji.

Koalicja Obywatelska razem z Koalicją Polską?

Do środowego wydania “Gościa wydarzeń” Polsat News zaprosił Jana Kanthaka i Aleksandrę Gajewską. Działacze skrajnie odmiennych ugrupowań komentowali sytuację na granicy z Białorusią.

Jednak tym, co przykuło uwagę widzów był pasek prezentujący Gajewską. Pod jej nazwiskiem pojawiła się informacja, że reprezentuje Koalicję Obywatelską i Koalicję Polską.

Do sprawy odniosła się sama zainteresowana na Twitterze, która oceniła, że stacja “ma większą wiarę w koalicję wyborczą niż Władysław Kosiniak-Kamysz”. Jednak Gajewska nie ucięła tematu i stwierdziła, że “wszystko przed nami”.Przypomnijmy, w skład Koalicji Obywatelskiej wchodzą obecnie cztery partie: Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska i Partia Zieloni. Z kolei Koalicja Polska to projekt skupiony wokół Polskiego Stronnictwa Ludowego, który w parlamencie figuruje pod nazwą Koalicja Polska-PSL, UED, Konserwatyści.

Wpadkę Polsat News skomentował również rzecznik PSL - Miłosz Motyka. “O, czyli zostały tylko formalności, zapraszamy do @Koalicja_PL”, czytamy w komentarzu, który zamieścił pod postem Gajewskiej.

Ostatnia szansa ludowców

Czy Koalicja Obywatelska faktycznie skonsoliduje siły z Koalicją Polską, aby odebrać władzę z rąk PiS? Sondaż IPSOS przeprowadzony na zlecenie Gazety Wyborczej i portalu oko.press.pl wskazuje, że tylko zjednoczona opozycja ma szansę pokonać PiS. 

Z badania przeprowadzonego między 21 a 23 września wynika bowiem, że na partię Jarosława Kaczyńskiego chce zagłosować 35 proc. Z kolei blok anty-PiS w składzie Koalicja Obywatelska, Polska 2050, Lewica i PSL może liczyć na poparcie rzędu 50 proc. Konsolidacja może się zatem opłacać.

Z punktu widzenia PSL taki zabieg może okazać się konieczny. Sondaż wskazuje bowiem, że walka w pojedynkę nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. PSL zdobyło zaledwie 2 proc. poparcia, co oznacza, że nie przekroczyło progu wyborczego do Sejmu (5 proc. dla partii i 8 proc. dla koalicji).

PSL bliżej z samorządowcami i Gowinem

Tydzień temu głos w sprawie ewentualnych roszad sejmowych zabrał wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL). - Nie można wykluczyć współpracy z Jarosławem Gowinem - stwierdził. 

Głównym celem lidera Porozumienia jest utworzenie dwóch bloków - jednego w centrum skupionego wokół PO, a drugiego o bardziej prawicowych poglądach. Gowin uważa, że do realizacji takiego scenariusza niezbędne jest połączenie sił PSL, Porozumienia, konserwatywnych samorządowców i Polski 2050.

Czy PSL kategorycznie odrzuca współpracę z PO? Jego zdaniem wartościowa mogłaby się okazać współpraca z samorządowcami, którzy “nie są określeni ideowo, tak jak prezydent stolicy Rafał Trzaskowski i jego koledzy, tylko bardziej konserwatywnie i centrowo”.

Przypomnijmy, że koalicja PO-PSL rządziła w Polsce w latach 2007-2015. Na czele rządu stał wówczas Donald Tusk, a przez ostatni rok - Ewa Kopacz.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Lublin: Na ulicy modlono się o powrót uchodźców do ojczyzn. Wierni wznosili również modły za Andrzeja Dudę

  • TV Trwam zaskarżone do KRRiT. Powodem materiały pornograficzne

  • Awantura po pogrzebie biskupa Janiaka. Dziennikarz został zaatakowany przez dwóch starszych mężczyzn

Maria GlinkaAutor

Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Michał Dworczyk wydał pilny apel. Potrzebuje pomocy w uratowaniu dziecka

Czytaj więcej >

Przemysław Czarnek do dymisji? Ruszyła zbiórka podpisów

Czytaj więcej >

Donald Tusk po głosowaniu w PE: Wstydźcie się!

Czytaj więcej >

Przemysław Czarnek do dymisji? Sejm zdecydował

Czytaj więcej >