wtv.pl > Polska > Podlasie. Zwłoki przy granicy z Białorusią
Maria Glinka
Maria Glinka 19.03.2022 09:10

Podlasie. Zwłoki przy granicy z Białorusią

Jakub Kaminski/East News
Jakub Kaminski/East News

Podlasie. W Gibach policja znalazła zwłoki ciemnoskórego mężczyzny, a Straż Graniczna informuje o trzech osobach zmarłych. Z kolei w gminie Michałowo pogranicznicy uratowali ośmiu uchodźców. W akcji pomagał śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (LPR).

Straż Graniczna znalazła zwłoki w pasie granicznym

Od 3 września w 183 miejscowościach w woj. podlaskim i lubelskim obowiązuje stan wyjątkowy. W związku z tym dziennikarze nie mają dostępu do 3-kilometrowego pasa granicznego. Jedyne informacje na temat sytuacji przy granicy polsko-białoruskiej pochodzą od władz i służb.

W niedzielę 19 września Straż Graniczna przekazała niepokojące doniesienia. “Dzisiaj w rejonie przygranicznym z Białorusią znaleziono zwłoki trzech osób. Dalsze czynności w tej sprawie prowadzi prokuratura”, czytamy w komunikacie pograniczników.

To już kolejna wstrząsająca informacja tego dnia. Wcześniej informowano, że w okolicach miejscowości Giby (woj. podlaskie) policja znalazła zwłoki ciemnoskórego mężczyzny. 

Rafał Haraburda z Prokuratury Rejonowej w Sejnach oznajmił w rozmowie z Faktem, że był to obywatel Iraku. Z uwagi na toczące się śledztwo nie chciał udzielić bardziej szczegółowych informacji.

Z ustaleń RMF FM wynika, że Irakijczyk został znaleziony 10 km od granicy z Litwą. Wszystko wskazuje na to, że zmarł z powodu wychłodzenia. Od kilku dni na Suwalszczyźnie temperatura w nocy spada poniżej 0 stopni Celsjusza. 

Policja zatrzymała w tej okolicy dwie inne osoby. Trafiły do szpitala. - Odnaleźliśmy grupę migrantów, jedna z tych osób nie żyła - potwierdziła mł. asp. Edyta Pacuk z Komendy Miejskiej Policji w Sejnach. Śledztwem w sprawie śmierci mężczyzny zajmuje się suwalska prokuratura.

Akcja pograniczników z udziałem śmigłowca LPR. Siedem osób w szpitalu

Również w niedzielę pogranicznicy przeprowadzili akcję w gminie Michałowo (woj. podlaskie). Grupa ośmiu uchodźców próbowała przekroczyć granicę, ale utknęła w bagnach. Z pomocą przyszła Straż Graniczna.

Do szpitala trafiły dwie kobiety i pięciu mężczyzn. - Opieki lekarskiej nie wymagała jedna kobieta, jest w naszej placówce - oznajmiła Anna Michalska, rzeczniczka Straży Granicznej.

Jedną z kobiet, która znajduje się w stanie hipotermii, zabrał śmigłowiec LPR. Pozostałych uchodźców do szpitala przetransportowały karetki pogotowia.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Powiązane