wtv.pl > Polityka > Poczta Polska otrzyma 53 miliony złotych za wybory kopertowe, które się nie odbyły. Decyzja zapadła
Paweł Sekmistrz
Paweł Sekmistrz 19.03.2022 08:27

Poczta Polska otrzyma 53 miliony złotych za wybory kopertowe, które się nie odbyły. Decyzja zapadła

wtv
WTV.pl
  • Poczta Polska otrzyma rekompensatę od Krajowego Biura Wyborczego

  • Podmiot może liczyć na ponad 53 mln zł

  • Rekompensata dotyczy przygotowania wyborów korespondencyjnych, które miały się odbyć w maju ubiegłego roku

Poczta Polska może liczyć na ogromną rekompensatę finansową za przygotowanie wyborów korespondencyjnych, które ostatecznie się nie odbyły. 

Poczta Polska otrzyma ponad 53 miliony złotych 

W ubiegłym roku minęła pierwsza kadencja prezydenta Andrzeja Dudy. W związku z trwającą w kraju epidemią koronawirusa, rząd zadecydował o przeprowadzeniu korespodencyjnych wyborów, których organizacją zająć miała się Poczta Polska

Choć idea przeprowadzenia głosowania na prezydenta w trakcie tzw. pierwszej fali epidemii spotkała się z krytyką opozycji i specjalistów, jeszcze w kwietniu wszystko wskazywało na to, że wybierać głowę państwa Polacy będą musieli poprzez przekazanie wypełnionej karty wyborczej listonoszowi

Zaplanowane na 10 maja głosowanie oczywiście nie doszło do skutku; odbyło się w formie tradycyjnej, w lokalach wyborczych - pierwsza tura 28 czerwca, a druga dwa tygodnie później. 

Poczta Polska oraz Wytwórnia Papierów Wartościowych wystąpiły jednak o rekompensatę finansową ze względu na poniesione na przygotowanie wyborów koszty. W związku z tym, Krajowe Biuro Wyborcze przekaże podmiotom kilkadziesiąt milionów złotych odszkodowania.****

Rekompensaty finansowe za "wybory kopertowe"

Przyznanie rekompensaty pieniężnej podmiotom odpowiedzialnym za przeprowadzenie wyborów korespondencyjnych zostało uwzględnione w nowelizacji ustawy z lipca 2020 r. , w myśl której zarówno Poczta Polska jak i Wytwórnia Papierów Wartościowych mogła wystąpić do Krajowego Biura Wyborczego o zwrot poniesionych kosztów. 

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, Poczta Polska uzyska z tego tytułu 53 205 344 zł, a Wytwórnia Papierów Wartościowych 3 245 061 zł. Rekompensata jest jednorazowa. 

Decyzja Prezesa Rady Ministrów z kwietnia 2020 r. o przeprowadzeniu wyborów korespondencyjnych przez Pocztę Polską została uznana za nieważną przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. 

Uznano również, że postanowienie to naruszało normy prawne. Mateusz Morawiecki złożył odwołanie o kasację wyroku do Naczelnego Sądu Administracyjnego. 

Źródło: onet.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

undefined

Tagi: Rząd
Powiązane