Poczta Polska otrzyma pieniądze. East News/Arkadiusz ZiolekŹródło: East News/Arkadiusz Ziolek
Wszystkie wideo autora Paweł Sekmistrz
Autor Paweł Sekmistrz - 5 Stycznia 2021

Poczta Polska otrzyma 53 miliony złotych za wybory kopertowe, które się nie odbyły. Decyzja zapadła

Poczta Polska miała zorganizować w maju tzw. wybory kopertowe i choć finalnie się one nie odbyły, podmiot złożył wniosek o rekompensatę do Krajowego Biura Wyborczego za poniesione koszty. Kwota odszkodowania wyniesie ponad 53 miliony złotych.

  • Poczta Polska otrzyma rekompensatę od Krajowego Biura Wyborczego
  • Podmiot może liczyć na ponad 53 mln zł
  • Rekompensata dotyczy przygotowania wyborów korespondencyjnych, które miały się odbyć w maju ubiegłego roku

Poczta Polska może liczyć na ogromną rekompensatę finansową za przygotowanie wyborów korespondencyjnych, które ostatecznie się nie odbyły. 

Poczta Polska otrzyma ponad 53 miliony złotych 

W ubiegłym roku minęła pierwsza kadencja prezydenta Andrzeja Dudy. W związku z trwającą w kraju epidemią koronawirusa, rząd zadecydował o przeprowadzeniu korespodencyjnych wyborów, których organizacją zająć miała się Poczta Polska

Choć idea przeprowadzenia głosowania na prezydenta w trakcie tzw. pierwszej fali epidemii spotkała się z krytyką opozycji i specjalistów, jeszcze w kwietniu wszystko wskazywało na to, że wybierać głowę państwa Polacy będą musieli poprzez przekazanie wypełnionej karty wyborczej listonoszowi

500 plus tylko dla zaszczepionych? Zaskakująca propozycja500 plus tylko dla zaszczepionych? Zaskakująca propozycjaCzytaj dalej

Zaplanowane na 10 maja głosowanie oczywiście nie doszło do skutku; odbyło się w formie tradycyjnej, w lokalach wyborczych - pierwsza tura 28 czerwca, a druga dwa tygodnie później. 

Poczta Polska oraz Wytwórnia Papierów Wartościowych wystąpiły jednak o rekompensatę finansową ze względu na poniesione na przygotowanie wyborów koszty. W związku z tym, Krajowe Biuro Wyborcze przekaże podmiotom kilkadziesiąt milionów złotych odszkodowania

Rekompensaty finansowe za "wybory kopertowe"

Przyznanie rekompensaty pieniężnej podmiotom odpowiedzialnym za przeprowadzenie wyborów korespondencyjnych zostało uwzględnione w nowelizacji ustawy z lipca 2020 r. , w myśl której zarówno Poczta Polska jak i Wytwórnia Papierów Wartościowych mogła wystąpić do Krajowego Biura Wyborczego o zwrot poniesionych kosztów. 

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, Poczta Polska uzyska z tego tytułu 53 205 344 zł, a Wytwórnia Papierów Wartościowych 3 245 061 zł. Rekompensata jest jednorazowa. 

Decyzja Prezesa Rady Ministrów z kwietnia 2020 r. o przeprowadzeniu wyborów korespondencyjnych przez Pocztę Polską została uznana za nieważną przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. 

Uznano również, że postanowienie to naruszało normy prawne. Mateusz Morawiecki złożył odwołanie o kasację wyroku do Naczelnego Sądu Administracyjnego. 

Źródło: onet.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV: