wtv.pl > Ekologia > Po zimie spędzonej w poznańskim Zoo bocianica Arczi wyfrunęła na wolność
Julian Bakuła
Julian Bakuła 19.03.2022 08:41

Po zimie spędzonej w poznańskim Zoo bocianica Arczi wyfrunęła na wolność

Bocian
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

W niedzielę bocianica Arczi, która na zimę postanowiła zostać w Poznaniu, zamiast lecieć na Południe, została wypuszczona na wolność przez pracowników tamtejszego Zoo.

Pracownicy poznańskiego Zoo wypuścili na wolność bocianicę Arczi. Jak podaje Gazeta Wyborcza, o ptaku zrobiło się głośno przed dwoma laty, gdy na zimę pozostał w Poznaniu, zamiast odlecieć na Południe.

Skąd imię Arczi? Pierwotnie ptak miał się nazywać Artur, bo odłowił go pracownik poznańskiego Zoo o tym imieniu. Gdy jednak okazało się, że to bocianica, imię zmodyfikowano.

Mieszkańcy poznańskiej Śródki zaczęli karmić ptaka, który wybrał Polskę zamiast ciepłych krajów.

Została zważona i zmierzona - włącznie z jej dziobem - spisano również numery zamieszczonych na jej nogach obrączek.

W zimę bocianica znalazła się pod opieką poznańskiego Azylu dla ptaków. Ostatecznie jednak jesienią znowu nie zdecydowała się opuścić Poznania, zostając tam także na kolejną zimę.

- Słynny bocian ze Śródki trafił do nas na początku lutego - tegoroczna zima (mróz i długo zalegający śnieg) w centrum miasta, które ten ptak upodobał sobie do życia, była trudna do przetrwania - informuje Zoo w Poznaniu.

- Dlatego udzieliliśmy dzikiemu bocianowi schronienia i opieki. Ptak przezimował u nas na ptasim zimowisku, w towarzystwie innych azylowych bocianów - czytamy we wpisie poznańskiego Zoo na Facebooku.

Przed kilkoma dniami dr Marcin Tobółka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu pomógł w dokonaniu oględzin stanu zdrowia i kondycji bocianicy.

- Słynny śródecki bocian powrócił na wolność! - obwieścili pracownicy poznańskiego Zoo, udostępniając nagranie, na którym widać, jak Arczi stawia pierwsze kroki na trawie, rozpościera skrzydła i po kilku próbach wznosi się w powietrze, kołując ponad łąkami.

Źródło: Gazeta Wyborcza / poznan.wyborcza.pl, Facebook / Zoo Poznań Official Site

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Tagi: Zwierzęta
Powiązane