wtv.pl
Jakub Kaminski/East News

Jakub Kaminski/East News

Po tragedii “Białe miasteczko” opustoszało. “Nikt sobie nie wyobraża teraz tutaj zajęć edukacyjnych”

19 Września 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

“Białe miasteczko” pogrążyło się w ciszy i żałobie. Wszystko z powodu tragicznej śmierci 94-latka, który w sobotę targnął się na własne życie. Marcin Kasierski z OZZ Lekarzy przyznał, że zdarzenie “odcisnęło piętno” na protestujących medykach i na razie nie wyobrażają sobie zajęć edukacyjnych przed KPRM.

“Białe miasteczko” świeci pustkami. “Jesteśmy zdruzgotani”

“Białe miasteczko” zawiesiło działalność w dotychczasowej formie po sobotniej tragedii. Namioty, w których były prowadzone bezpłatne badania i zajęcia edukacyjne, zostały zamknięte.

Odwiedzający mogą jedynie podejść do stolika, na którym leży księga wpisów wsparcia. W niedzielę po południu można było zauważyć mieszkańców, którzy co pewien czas zatrzymywali się, aby złożyć podpisy.

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER - zdjęcie ilustracyjne

Kaczyński odwiedził grób brata. Towarzyszyli mu ważni politycy PiS

CZYTAJ DALEJ

“Wspieramy całym sercem”, czytamy w jednym wpisie. “Wspieram Was z całego serca i życzę oby się udało dla nas wszystkich”, czytamy w kolejnym.

Medycy, którzy byli obecni w “Białym miasteczku” w trakcie wstrząsającego zdarzenia, nadal są wyjątkowo poruszeni. - Jesteśmy tym, co się wydarzyło, zdruzgotani, jesteśmy w żałobie - przyznała w rozmowie z “Gazetą Wyborczą” Beata Kalicka, przewodnicząca Związku Zawodowego Pracowników MSWiAP.

Okazuje się, że protestujący medycy kojarzyli 94-latka, który w sobotę targnął się na własne życie. - Ludzie go znali, mówili o tym. [...] Wspierał, rozmawiał, komuś czekoladki przyniósł - mówiła Longina Kaczmarska, wiceprzewodnicząca OZZ Pielęgniarek i Położnych.

Mężczyznę kojarzy także Marcin Kasierski z OZZ Lekarzy - Zadbany starszy pan, chodził o laseczce, ale bardzo dobrze wyglądał mimo wieku. [...] Powiedziałbym, że był raczej z osób, które były bardzo zachowawcze. [...] On mówił po prostu, że ciężko mu się dostać do lekarza, że choruje, że system jest zły. Ale na pewno otwarcie nas nie krytykował - zdradził protestujący medyk.

94-latek nie żyje. Tragedia w “Białym miasteczku”

Do tragedii doszło podczas konferencji prasowej, którą protestujący medycy zorganizowali w sobotni ranek w “Białym miasteczku”. Rafał Retmaniak z Komendy Stołecznej Policji poinformował, że 94-latek dokonał samookaleczenia. Został przetransportowany do szpitala, gdzie niedługo później zmarł.

Dla Kaczmarskiej był to “straszny widok”. - Policjantkę, która stała obok, ledwo złapali, bo na ten widok zaczęła uciekać. Nawet dla ratowników to było ekstremalnie trudne - przyznała wiceprzewodnicząca OZZ Pielęgniarek i Położnych.

O “szoku” i “ekstremalnie trudnej sytuacji” mówił także Kasierski. - Nie wiedzieliśmy [...], czy ten pan nie ma kolejnych ładunków. Później trzeba było robić interwencje psychologiczne dla młodszych osób z miasteczka, które to widziały - zdradził medyk. 

“Nikt sobie nie wyobraża teraz tutaj zajęć edukacyjnych”

Przy mężczyźnie znaleziono list, którego treść ujawniła Polska Agencja Prasowa. “Oddałem życie jako protest przeciwko strajkowi służby zdrowia (bo jest polityczny przeciw Polsce PiS)!”, czytamy.

“Gazeta Wyborcza” poprosiła o komentarz w tej sprawie Kasierskiego. - Każdy z nas ma pewnie w głowie jakąś teorię, ale nie chcemy o tym mówić. Dla nas to jest po prostu tragedia, która odcisnęła piętno na miasteczku. [...] Nikt sobie nie wyobraża teraz tutaj zajęć edukacyjnych - przyznał lekarz.

Jednak zarówno Kasierski, jak i Kaczmarska podkreślili, że protest nie ma charakteru politycznego. - To nie tak, że my się akurat uwzięliśmy na ten rząd. Osiem, dziesięć, piętnaście lat temu protestowaliśmy tak samo - przekonywali protestujący medycy.

Jak dobrze znasz polskich aktorów? Większość ma kłopoty przy 7. pytaniu. Sprawdź swoją wiedzę

Pytanie 1 z 10

W rolę papieża wcielił się:

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Tatarowce. Śmiertelny wypadek. Cztery osoby nie żyją, jedna jest ranna

  • Abp Jędraszewski o UE i strefach wolnych od LGBT. “Perfidne sposoby nacisku”

  • Ojciec Andrzeja Dudy: Homoseksualizm jest w znacznym stopniu zjawiskiem zaraźliwym

Maria GlinkaAutor

Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Marek BAZAK/East News

Polska

Weekendowa przerwa techniczna w bankach. Jakie utrudnienia czekają na klientów?

Czytaj więcej >
TRICOLORS/East News

Polska

Rafał Ziemkiewicz zatrzymany lotnisku. Służby zabrały mu telefon i leki

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska

Prof.Horban: Rada Medyczna coraz bliżej zarekomendowania obostrzeń. Ograniczenia na wzór Francji

Czytaj więcej >
Straż Graniczna komentuje sprawę uchodźców z Michałowa

Polska

"Odmówili złożenia takiego wniosku w Polsce". SG komentuje sprawę uchodźców z Michałowa

Czytaj więcej >
Protesty: pod Kancelarią Premiera rozbiło się "czerwone miasteczko"

Polska

Protest pracowników sądów i prokuratur. Pod KPRM wyrosło "czerwone miasteczko"

Czytaj więcej >
Lublin

Polska

Lublin: Odnaleziono ciała trójki martwych dzieci. Ich matka przyznała się, że to ona je zabiła

Czytaj więcej >