wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Błąd w ustawie PiS. Miliony Polek i Polaków narażone na niebezpieczeństwo

27 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Justyna Klimasara

Udostępnij:

PiS popełnił błąd w ustawie. Każdy kto będzie chciał wziąć udział w wyborach, będzie musiał osobiście wylegitymować się przed listonoszem. Wybory zwiększą ryzyko zakażeń.

Rządowi Prawa i Sprawiedliwości zależało, aby wybory odbyły się 10 maja tak, jak pierwotnie planowano. Nie powstrzymały ich protesty opozycji ani społeczne niezadowolenie. Jak się okazuje, PiS popełniło błąd w ustawie. Każdy, komu zależy na udziale w majowym glosowaniu, będzie musiał osobiście wylegitymować się przed listonoszem.

PiS popełnił błąd w ustawie. Milionom Polaków grozi zakażenie wirusem

Partia rządząca przepchnęła w Sejmie ustawę o wyborach korespondencyjnych, która pozwala na przeprowadzenie głosowania przez Poczte Polską. Politykom Prawa i Sprawiedliwości zależało na tym terminie, bo zapewnia to niemalże pewną elekcję urzędującemu prezydentowi. 

Politycy PIS pisząc ustawę, zapomnieli jednak o pewnej kwestii. Według określonych w dokumencie procedur pakiet wyborczy może zostać dostarczony tylko do rąk własnych wyborcy. Oznacza to, że głosujący będą musieli potwierdzić swoją tożsamość dokumentem i własnoręcznym podpisem. Wiązać sie to będzie z bezpośrednim kontaktem z listonoszem. Zwiększa to z kolei ryzyko zakażenia koronawirusem.

Nie ma możliwości na nowelizacje ustawy. Rządzący, aby zmienić ten zapis musieliby zwołać Sejm, a następnie skierować dokument do Senatu. Senat zgodnie z przepisami ma 30 dni na rozpatrzenie. Wybory odbędą się za dwa tygodnie. Czas biegnie nieubłaganie, a proces legislacyjny rządzi się swoimi prawami. 

Pracownicy poczty mają powody do obaw. Będą musieli odwiedzić około 30 milionów obywateli. To obecnie najbardziej narażona na zakażenie grupa zawodowa. Partia rządząca w szalonym wyścigu po władzę ignoruje zdanie obywateli, naraża ich zdrowie, a także życie. Ewentualne zwycięstwo Andrzeja Dudy, zdaniem jego oponentów, może przez to już zawsze kojarzyć się z walką o władzę kosztem życia obywateli.

Źródło: [Fakt]

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >