wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

PiS chce, aby w kościołach zwiększano limit wiernych. Narażanie zdrowia i życia?

17 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Pamela Obuchowska

Udostępnij:

PiS planuje zwiększenie limitów osób mogących przebywać jednocześnie w kościołach, mimo wciąż panującej epidemii. Wiele wskazuje na to, że jeszcze długo się nie uporamy. Posłowie argumentują to słowami, że "liturgia to źródło nad

Jak informuje RMF FM, grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości wystosowała specjalny apel do premiera Mateusza Morawickiego. Chodzi o stopniowe zwiększanie liczby osób, mogącej jednocześnie uczestniczyć w kościołach w trakście nabożeństw. Swoje stanowisko w tej sprawie i wspomniany apel tłumaczą w ten sposób, że udział w liturgiach dla wielu stanowi podstawowe źródło nadziei i sił życiowych.

PiS planuje zwiększenie limitów osób mogących przebywać jednocześnie w kościołach. Dojdzie do świadomego narażania zdrowia i życia?

"Jako posłowie na Sejm Rzeczypospolitej, reprezentanci obywateli i wyborców z naszych okręgów dołączamy się do apelu przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego o bardziej spójne, proporcjonalne i sprawiedliwe kryterium ograniczania dopuszczalnej liczby wiernych w kościołach" - czytamy w apelu.

Jak zapowiedziano na wczorajszej konferencji prasowej premiera i ministra zdrowia, od poniedziałku 20 kwietnia dopuszczone będzie, by w kościele w trakcie mszy i innych obrzędów, znajdowała się jedna osoba na 15 mkw. Okazuje się, że dla niektórych to jednak za mało.

- To mniej niż prosił abp Stanisław Gądecki w liście do premiera, w którym była mowa o jednej osobie na 9 mkw - zwróciła uwagę w rozmowie posłanka Dominika Chorosińska.

- Nie wiemy, jak długo potrwa epidemia. Nie wyobrażam jednak sobie, że z czasem zostaną otwarte siłownie, kosmetyczki, a my w kościołach będziemy wciąż w bardzo ograniczonej liczbie - powiedziała Chorosińska.

"Wedle zaprezentowanej przez ministra zdrowia prognozy epidemia może potrwać w Polsce jeszcze nawet dwa lata. Nie wyobrażamy sobie, by "nowa normalność" oznaczała trwałe, liczone w latach odizolowanie większości społeczeństwa od możliwości osobistego uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej i innych obrzędach religijnych" - napisali posłowie partii rządzącej.

Dodatkowo podkreślili, że "dla wielu Polaków możliwość udziału w liturgii i przyjmowania sakramentów stanowi istotne źródło duchowej i psychicznej siły, tak potrzebnej do znoszenia trudów obecnej sytuacji".

"Apelujemy do pana premiera o uwzględnienie potrzeb Polaków w zakresie uczestnictwa w życiu religijnym w kolejnych etapach planu stopniowego zmniejszenia obostrzeń związanych z walką z pandemią koronawirusa" - napisali posłowie.

Źródło: rmf24.pl

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >