wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Pilne zawiadomienie do prokuratury. W poznańskim szpitalu zabrakło tlenu

31 Marca 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Poznań. W ostatni wtorek niezbędna była relokacja niektórych pacjentów z tymczasowej placówki ochrony zdrowia, umiejscowionej na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Wszystko przez wzgląd na brak tlenu w szpitalu. Pojawiło się zawiad

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, szpital sprawował opiekę nad 258 osobami, które otrzymały pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. 17 z nich wymagało wsparcia w postaci respiratora. W ostatecznym rozrachunku jednostka ma zostać poszerzona do 500 miejsc. Jak początkowo twierdzono, w Poznaniu miało dojść jednak do problemu z instalacją tlenową, co wywołało ewakuację 12 pacjentów do szpitala imienia Józefa Strusia. Nikomu nie stała się krzywda. 

Poznań. Wojewoda zawiadomił prokuraturę. Miało dojść do zagrożenia życia

O przebiegu prac nad przywróceniem sytuacji do normy opowiedział wojewoda wielkopolski. Z deklaracji Michała Zielińskiego wynika, że do incydentu doszło w godzinach porannych. Służby mundurowe w trybie natychmiastowym przekazały do jednostki 60 butli o pojemności 50 litrów. Środki przekazano za pośrednictwem specjalnego banku tlenu. - Około godz. 11.00 zabezpieczenie w tlen wróciło - uspokajał przedstawiciel Prezesa Rady Ministrów. 

Ostatecznie doszło do przeanalizowania zdarzenia. Wyniki oględzin wykazały, że nie ma mowy o jakiejkolwiek awarii instalacji tlenowej. Informacje te potwierdził koordynator zaopatrzenia szpitali w tlen medyczny, Tomasz Małyszka. - Problemem był brak tlenu w zbiorniku podstawowym o pojemności 35 ton i w trzytonowym zbiorniku rezerwowym - deklarował.

Przyczyna zdarzenia jest wyjątkowo prosta. Doszło do braku tlenu, najprawdopodobniej przez wzgląd na zbyt późne wystawienie zamówienia. - Zamówienie wystawione wczoraj na dziś. Zostało zrealizowane w pełni, ale, jak widać, dużo za późno - przekonywał 

Wojewoda wielkopolski zawiadomił o niepokojącym incydencie odpowiednią komisję Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Podczas konferencji prasowej przedstawiciel administracji rządowej prosił o wnikliwe i sumienne przeanalizowanie wypadku - Podpisałem wniosek do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa zagrożenia życia i zdrowia pacjentów - dodał w rozmowie z mediami. Zawiadomienie wpłynęło w ten wtorek, 30 marca. 

Nie wiemy, w jaki sposób organy ścigania mogą ustosunkować się do wniosku. Od początku kryzysu epidemicznego w Polsce jest to najpewniej pierwsza tego typu sytuacja.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Ks. Isakowicz-Zaleski o Głódziu i Janiaku: Kary są bardzo łagodne, wręcz symboliczne

  • Opublikowano rozporządzenie ws. nowych zasad kwarantanny dla podróżnych

  • Dwie dziewczyny napadnięte za to, że nie odpowiedziały na "zaloty". Okropne komentarze

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >