wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Ulicami Piekar Śląskich przeszedł marsz przeciw przemocy. Mieszkańcy są załamani śmiercią Patrycji

15 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Piekary Śląskie. Na marszu milczenia stawiło się aż kilkaset osób. Zgromadzenie odbyło się dziś w godzinach wieczornych. Akcja była zabezpieczana przez funkcjonariuszy policji. Zapalono znicze, a organizatorzy głośno sprzeciwili się zjawisku nienaw

Jak podaje redakcja RMF FM, wydarzenie rozpoczęło się w Piekarach Śląskich o godzinie 19:00. Uczestnicy przedsięwzięcia stawili się w pobliżu nieużytków w okolicy Kauflandu. Żałobnicy zapalili znicze, by uczcić pamięć 13-letniej Patrycji. 

Piekary Śląskie. Lokalna społeczność wyszła na ulice, by sprzeciwić się nienawiści

Kilkanaście minut po 19 reporterzy dostrzegli rodziców nastolatki, a także jej bliskich. To właśnie oni poprowadzili marsz, który zawędrował prosto pod lokalną bazylikę. W zgromadzeniu wzięło udział kilkaset osób, przeżywających tragedię. 

- Ma dostać taką karę, na jaką zasłużył. On ją zabił i koło mnie stał przez całą noc na komisariacie. Powinien odpowiedzieć jako dorosły. To podwójne zabójstwo, jeśli była w ciąży - komentował wczoraj ojciec Patrycji, cytowany przez "Onet". - Córka za tydzień ma urodziny, to będzie miała pogrzeb - dodawała mama 13-latki. Tata zaznaczył także, iż traktowali 15-latka "jak syna".

RMF FM wskazuje, że na ulicach można było dostrzec między innymi koleżanki i kolegów dziewczynki.

Do zabójstwa przyznał się 15-letni chłopak, który żył w związku z Patrycją. Sekcja zwłok wykazała, że 13-latka była w ciąży, co mogło być motywem działania przestępcy. Co więcej, sprawca miał wspierać rodzinę dziewczynki na ostatnim etapie poszukiwań.

Nie jest jasne, czy nastolatek będzie podlegał pełnej odpowiedzialności karnej. Decyzja w sprawie będzie należała do sądu rodzinnego po uzyskaniu opinii niezależnych biegłych. 

Przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości będą musieli przeanalizować okoliczności popełnienia przestępstwa. Kara nie może wówczas przekroczyć dwóch trzecich górnej granicy przewidzianej w przepisach za dane przestępstwo.

- Ten chłopak ma 15 lat. Dokładnie 15 lat skończył wczoraj. Do zdarzenia najprawdopodobniej doszło przed dniem urodzin nastolatka. W związku z tym będzie odpowiadał jako osoba nieletnia. Oczywiście w toku tego postępowania to może się zmienić. Decyduje sędzia rodzinny - wskazała rzeczniczka śląskiej policji Aleksandra Nowara, cytowana przez RMF FM.

Początkowo zabójca miał złożyć zeznania, wskazując na "tajemniczego mężczyznę", który miał wdać się w spór z Patrycją. Kolejno pomagał śledczym w prowadzeniu dochodzenia, wskazując potencjalnych świadków i odwiedzając znajomych 13-latki.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Minister mówi, kiedy otwarcie galerii handlowych. Będą pierwsze

  • Kolejny lokal otwarty mimo obostrzeń. Na miejsce wpadła policja

  • Gdzie napoje stały się najdroższe przez podatek cukrowy? Analitycy sprawdzili polskie sklepy

Podobne artykuły

Polska

"Rz" ujawniła, kto stał za największą aferą ostatnich 30 lat. Odkryto tajemnice nieudanego zakupu 1241 respiratorów

Czytaj więcej >

Polska

Czarnek zadecydował, będą dodatkowe zajęcia, żeby nadrobić materiał. "W każdej klasie, w każdym oddziale, w każdej szkole"

Czytaj więcej >

Polska

Szykuje się szybkie znoszenie obostrzeń? Michał Dworczyk wyjawia konkrety

Czytaj więcej >
Abp. Jędraszewski o Kościele i państwie

Polska

Abp Jędraszewski grzmi: "Kościół nie jest od tego, by patrzył władzy na ręce". Dodaje, że podstawą demokracji jest prawo Boże

Czytaj więcej >
Mandat za toi owo

Polska

Więcej patroli policji na ulicach w czasie majówki

Czytaj więcej >
Tadeusz Rydzyk został wzięty w obronę przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę.

Polska

Rydzyk prześladowany jak w reżimie Łukaszenki? Ziobro broni redemptorystę

Czytaj więcej >