Pensja w wysokości 114 tys. zł. brutto - czy to nie brzmi jak żart?. Pixabay/_Alicja_
Źródło: Pixabay/_Alicja_
Wszystkie wideo autora Pamela Obuchowska
Autor Pamela Obuchowska - 10 Grudnia 2019

Pensja w wysokości 114 tys. zł. brutto za miesiąc? Poszukiwani chętni na stanowisko prezesa

Pensja w wysokości aż 114 tys. zł. brutto miesięcznie zwala z nóg i wprawia w niedowierzanie. Na takie wysokie wynagrodzenie według doniesień "Faktu" będzie mógł liczyć nowy prezes państwowej spółki Centralnego Portu Komunikacyjnego. Ogłoszono konkurs na to stanowisko. Czy naprawdę można wierzyć w tak powalająco wysokie wynagrodzenie?

Centralny Port Komunikacyjny ogłosił rekrutacje na stanowisko nowego prezesa spółki. Z ustaleń "Faktu" można dowiedzieć się, że zarobki szefa CPK mają wynosić aż 114 tys. zł brutto miesięcznie. To prawie sześciokrotnie wyższa pensja niż samego prezydenta Andrzeja Dudy! Czy aby na pewno brzmi to wiarygodnie? W odpowiedzi na informacje dziennika "Fakt", spółka CPK opublikowała oficjalne oświadczenie, w którym podkreśliła, że informacje podawane przez "Fakt" są nieprawdziwe.

- Do końca tego roku powinien być wyłoniony w konkursie prezes spółki Centralny Port Komunikacyjny" - poinformował we wtorek wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK, Marcin Horała.

Kandydaci na stanowisko prezesa CPK mogą składać oferty dokładnie do 13 grudnia. Marcin Horała poinformował, że konkurs roztrzygnięty zostanie jeszcze przed zbliżającymi się świętami, a wyboru dokona rada nadzorcza. Jak ustalił "Fakt", jest o co walczyć, gdyż zarobki mają być niezwykle atrakcyjne. Jak informuje gazeta, zarobki szefa CPK mają wynosić rzekomo aż 114 tys. zł brutto miesięcznie. Czy to możliwe?

Pensja w wysokości 114 tys. zł. to ściema. Jest oficjalne oświadczenie CPK

Spółka wydała oficjalne sprostowanie informacji opublikowanych przez "Fakt". Artykuł brzmiał "PiS oferuje fuchę życia - pensja 114 tys. zł". Jak wynika z oświadczenia CPK, w artykule tym podano fałszywe informacje dotyczące wynagrodzenia dla prezesa zarządu spółki. 

"W spółce CPK nigdy nie było pensji w wysokości wyliczonej przez Fakt" - czytamy w specjalnym oświadczeniu.

Przedstawiciele spółki podkreślają jednocześnie, że zgodnie z zasadami wynagradzania, obowiązującymi w spółce, podana kwota jest "niemożliwa do uzyskania", a zarobki członków zarządu są regulowane "Ustawą z dnia 9 czerwca 2016 r. o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami oraz Uchwałą nr 1 Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników CPK".

CPK zaznacza także, że informacja na temat prawdziwych wysokości zarobków jej pracowników, publikowana jest w BIP Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i nie jest żadną tajemnicą ani powodem do snucia spekulacji.

"Aktualne wynagrodzenie wszystkich członków zarządu, w tym prezesa, w spółce CPK wynosi 44 tys. zł brutto. Kwota netto wynosi w tym przypadku 29 tys. 450 zł (po opodatkowaniu PIT na zasadach ogólnych, tj. aktualnie wg stawki 32 proc.)" - napisano w oświadczeniu. Podkreślono również, że ostateczna wysokość wynagrodzenia prezesa CPK zostanie wyznaczona przez radę nadzorczą po rozstrzygnięciu konkursu. Jednak z pewnością nie będzie to aż 114 tys. zł.