wtv.pl
TVN poinformował o zaskakującym zbiegu okoliczności związanym z parówkami z Orlenu

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Firma Wędzonka jest dostawcą parówek do Orlenu. TVN odkryło możliwe kolejne powiązania z Obajtkiem

18 Marca 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Okazuje się, że nawet w przypadku parówek z Orlenu, które dziennie trafiają do niezliczonej liczby hot-dogów, mogło dojść do rzekomych nieprawidłowości. TVN zwraca uwagę na wyróżniającą się wśród dostawców par&oac

  • TVN pyta o to, jak mała rodzinna firma z Myślenic została dostawcą produktów mięsnych dla paliwowego giganta

  • Firma Wędzonka jest jednym z czterech dostawców parówek. Została założona w 1980 r. i może pochwalić się kapitałem zakładowym wynoszącym 50 tys. złotych

  • Kapitał zakładowy pozostałych trzech dostawców (Animex, Zakłady Mięsne Silesia i Zakłady Mięsne Stanisławów) zaczyna się od kwot 1,4 mln złotych

  • Według ustaleń TVN, pełnomocnikiem Wędzonki jest Joanna Górka-Firek, która jednocześnie zatrudniona jest w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz zasiada w radzie nadzorczej Orlen Paliwa

Pod Danielem Obajtkiem grunt osuwa się coraz szybciej i nawet parówki z Orlenu mogą stanowić rysę na jego i tak nadszarpniętym już wizerunku. Nie można odmówić prezesowi Orlenu prawdziwego talentu w wyszukiwania szans na spełnianie swoich ambicji. Czy są one jednak legalne?

TVN postanowił sprawdzić parówki z Orlenu. Chociaż sama ta teza wydaje się śmieszna, to dziennikarze wskazują, że nawet w tym aspekcie możliwe są nadużycia ze strony przedsiębiorczego prezesa Daniela Obajtka.

Parówki z Orlenu dostarczane nie tylko przez gigantów na rynku

Wydawać by się mogło, że parówki z Orlenu to towar, na który zapotrzebowanie jest tak duże, że państwowa spółka będzie decydowała się na współprace jedynie z dużymi zakładami, mogącymi bez problemów pokryć zapotrzebowanie na przetwory mięsne w stacjach na terenie całego kraju.

Okazuje się jednak, że Daniel Obajtek nie zapomniał o swoim pochodzeniu i pomaga rodzinnej firmie Wędzonka, założonej w 1980 r. podbijać mięsny rynek. To właśnie firma mająca kapitał zakładowy wynoszący 50 tys. złotych staje w szranki z prawdziwymi gigantami.

Gigant to właściwe w tym przypadku określenie. Parówki z Orlenu pochodzą od czterech firm. Wspomnianej wcześniej Wędzonki z Myślenic oraz Animexu, Zakładów Mięsnych Silesia oraz Zakładów Mięsnych Stanisławów. Poza Wędzonką reszta firm może pochwalić się kapitałem zakładowym zaczynającym się od bagatela 1,4 mln złotych.

TVN zapytał, w czym mała firma wyróżniła się na tle innych przedsiębiorstw oraz od kiedy jest ona jednym z czterech dostawców produktu niezbędnego w procesie przygotowywania hot-doga.

Pytania nie znalazły swoich odpowiedzi. Powodem tajemnica handlowa

Chociaż rzeczniczka Orlenu, Joanna Zakrzewska, potwierdziła, że Wędzonka jest jedną z czterech firm dostarczających wyroby mięsne dla giganta paliwowego, to nie chciała wskazać, od kiedy mała firma z rodzinnych Myślenic Daniela Obajtka może pochwalić się współpracą z Orlenem. Powodem odmowy odpowiedzi na to pytanie dziennikarzy TVN ma być tajemnica handlowa dotycząca przetargu.

—Postępowanie składało się z trzech etapów, obejmujących ocenę formalną, techniczną i handlową. [...] zostali (dostawcy - przyp. red.) wybrani w szerokim postępowaniu przetargowym, w którym decydowały przede wszystkim jakość produktu i cena - przekazała w odpowiedzi Joanna Zakrzewska.

Parówki z Orlenu powiązane z Danielem Obajtkiem? Dziennikarskie śledztwo ujawniło, iż mała firma Wędzonka bezpośrednio wiąże się z osobą, która od jakiegoś czasu współpracuje z prezesem Orlenu.

Kim jest Joanna Górka-Firek? Czy to dzięki niej parówki z Orlenu pochodzą z małego, rodzinnego zakładu?

TVN 24 ustalił, iż firma Wędzonka może pochwalić się, że ich pełnomocniczką jest Joanna Górka-Firek. Jednocześnie Joanna Górka-Firek może pochwalić, że prócz reprezentowania mięsnej firmy z Myślenic, zasiada w radzie nadzorczej Orlen Paliwa. Dodatkowo piastuje również posadę w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Według informacji ustalonych przez dziennikarzy wynika, że jeszcze w czasie, gdy w ARiMR na fotelu prezesa zasiadał Daniel Obajtek, agencja miała wyjąć od małżonka Joanny Górki-Firek pomieszczenie w Myślenicach i właśnie tam przenieść jeden ze swoich oddziałów.

W ARiMR Joanna Górka-Firek ma być zatrudniona jako radca prawny. Ewa Lasoń potwierdza informacje TVN i wskazuje, iż pełnomocniczka firmy Wędzonka „zatrudniona w Małopolskim Oddziale Regionalnym ARiMR od 10 marca 2014 r.”. Czy parówki z Orlenu i zastanawiający dobór dostawców to kolejny element układanki w aferze Daniela Obajtka?

Źródło: TVN 24

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Nieoficjalnie: rząd planuje jeszcze większe restrykcje. Może zamknąć salony fryzjerskie i kosmetyczne

  • Szykuje się kolejny masowy protest. Nawet 2 tys. lekarzy może nie przyjść w poniedziałek do pracy

  • Trybusz: Bezwzględnie powinna zapaść decyzja o zamknięciu kościołów

Agata JaroszewskaAutor

Etnograf, zafascynowana historią mówioną oraz kulturą ludową.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Abp Grzegorz Ryś przeprasza urażonych wiernych

Polska

"Przepraszam wszystkich, którzy poczuli się zgorszeni". Abp Grzegorz Ryś przeprasza wiernych

Czytaj więcej >
Instagram/fundacjaocalenie

Polska

Kolejne tragiczne wydarzenia na granicy. Fundacja Ocalenie ujawniła działania Straży Granicznej

Czytaj więcej >
EAST NEWS

Polska

Ostrzeszów. Policja znalazła zwłoki 86-letniego grzybiarza

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Polska

Pułtusk. Z rzeki wyłowiono zwłoki 6-letniej dziewczynki i jej 39-letniej matki

Czytaj więcej >
Google Maps

Polska

Lublin. 26-letnia matka, która udusiła swoje dzieci jest już w areszcie

Czytaj więcej >
KPP Kolno

Polska

Kolno. 17-latek włamał się do lokalu gastronomicznego. Grozi mu 10 lat więzienia

Czytaj więcej >