wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Papież Franciszek zachęca do modlitwy za tych, którzy walczą o swoje podstawowe prawa

7 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

W intencji modlitewnej na kwiecień papież Franciszek skupia się na osobach z całego świata narażających życie w walce o podstawowe prawa człowieka. Papież Franciszek zwrócił również uwagę na prawo człowieka do pełnego rozwoju.

Jak podaje portal dorzeczy.pl, papież Franciszek podzielił się z wiernymi treścią intencji modlitewnej na kwiecień. Dotyczy ona osób z całego świata, które narażają własne życie, walcząc o podstawowe prawa człowieka.

Intencja modlitewna papieża Franciszka

Walka taka może się odbywać zarówno w dyktaturach czy reżimach autorytarnych, jak i dotkniętych kryzysem demokracjach. Polega on na aktywnej walce z ubóstwem, nierównościami, bezrobociem, niedostępnością mieszkań i ziemi czy nierespektowaniem praw socjalnych i pracowniczych.

- Często w praktyce podstawowe prawa człowieka nie są równe dla wszystkich. Są ludzie pierwszej, drugiej i trzeciej kategorii oraz tacy, którzy są jednorazowi. Nie, muszą one być równe dla wszystkich - tłumaczył przywoływany przez portal dorzeczy.pl papież Franciszek.

Ogłaszając kwietniową intencję modlitewną, papież Franciszek zaznaczył także, że walka o podstawowe prawa człowieka często może skończyć się dla podejmującej ją osoby karą więzienia - wymierzaną niekiedy nawet bez procesu - lub ściągnąć na tę osobę oszczerstwa.

- Każdy człowiek ma prawo do pełnego rozwoju, a żaden kraj nie może odmówić mu tego podstawowego prawa - podkreślił przywoływany przez portal dorzeczy.pl papież Franciszek w towarzyszącym intencji nagraniu.

Jak podaje zajmujący się rozpowszechnianiem miesięcznych intencji modlitewnych portal thepopevideo.org, podstawowe prawa człowieka to prawa przysługujące człowiekowi ze względu na sam fakt jego istnienia i niezależnie od jego narodowości czy pochodzenia, płci, koloru skóry, religii, języka czy jakichkolwiek innych uwarunkowań.

- To nie pierwszy raz, gdy papież Franciszek podkreśla wagę podstawowych praw człowieka. W swojej ostatniej encyklice, Fratelli tutti, potępił stan rzeczy, w którym "Podczas gdy część ludzkości opływa w dostatki, druga część spotyka się z negowaniem, lekceważeniem i naruszeniem swojej godności, a jej podstawowe prawa są odrzucane i łamane" - mówi przywoływany przez portal thepopevideo.org o. Fréderic Fornos.

Z kolei kardynał Michael Czerny zwrócił uwagę na to, że w kwietniowej intencji modlitewnej papież Franciszek podejmuje wątki poruszone przez papieża Jana XXIII w encyklice Pacem in terris, gdzie nacisk położony został na ekonomiczny aspekt praw człowieka.

- "Człowiek ma prawo do życia" - przywołuje Jana XXIII kardynał Czerny - "Ma prawo do nietykalności cielesnej oraz do środków niezbędnych do właściwego rozwoju własnego życia, w szczególności do pożywienia, ubrań, dachu nad głową, opieki medycznej, odpoczynku oraz niezbędnych usług socjalnych" - czytamy na portalu thepopevideo.org.

Źródło: dorzeczy.pl, vaticannews.va, thepopevideo.org

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Świat

WHO apeluje o noszenie maseczek przez osoby zaszczepione. Zagrożenie kolejną falą koronawirusa?

Czytaj więcej >

Świat

Na Ziemię pospadały fragmenty chińskiej rakiety

Czytaj więcej >
Strzelanina w Kazaniu

Świat

Kazań. Strzelanina w szkole, są ofiary śmiertelne

Czytaj więcej >

Świat

Kontrowersyjny duchowny wyciągnięty z auta przez policję. Lekceważył obostrzenia

Czytaj więcej >
Jan Paweł II w trakcie pierwszej pielgrzymki do Polski.

Świat

Był drugi zamach na Jana Pawła II. Kard. Dziwisz postanowił po latach wyjawić prawdę

Czytaj więcej >
Trąba powietrzna

Świat

Co najmniej trzy osoby nie żyją, 200 jest rannych. Czechy zniszczone przez żywioł

Czytaj więcej >