wtv.pl
ALBERTO PIZZOLI/AFP/East News

ALBERTO PIZZOLI/AFP/East News

Papież Franciszek z przełomową decyzją ws. karania biskupów

2 Maja 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

W opublikowanym w piątek liście apostolskim papież Franciszek podał do wiadomości zmiany w przepisach dotyczących odpowiedzialności karnej biskupów i kardynałów. Od 1 maja ich sprawy rozpatrywać ma Trybunał Watykański.

Jak podaje Wirtualna Polska, w opublikowanym w piątek liście apostolskim papież Franciszek poinformował o zmianach w przepisach dotyczących odpowiedzialności karnej biskupów i kardynałów, których sprawami zajmował się dotychczas Sąd Kasacyjny.

Od 1 maja rozpatrywaniem spraw dotyczących przestępstw karnych, czyli takich, które nie wiążą się z naruszeniem prawa kanonicznego, zajmować się będzie Trybunał Watykański

Wszyscy wierni będą równi przed prawem?

W praktyce ma to oznaczać to równe traktowanie wszystkich członków kościoła - tak hierarchów, jak i zwykłych wiernych - w obliczu prawa

- Między wszystkimi wiernymi istnieje prawdziwa równość w godności i w działaniu - tłumaczył w przywoływanym przez Wirtualną Polskę liście apostolskim papież Franciszek, powołując się na Kodeks prawa kanonicznego.

slask-1619811976

Studenci musieli w tłumie czekać na kolokwium. Na miejsce wezwano policję

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek przywoływał również konstytucję Gaudium et Spes, zgodnie z którą - jak czytamy na portalu ptm.rel.pl - wszyscy ludzie "mają tę samą naturę i ten sam początek, a odkupieni przez Chrystusa cieszą się tym samym powołaniem i przeznaczeniem".

W liście apostolskim papież Franciszek wzmiankował również konstytucję duszpasterską Lumen Gentium, w której mowa o tym, że "co się tyczy godności i wspólnej wszystkim wiernym działalności około budowania Ciała Chrystusowego, prawdziwa równość panuje wśród wszystkich" [ptm.rel.pl].

Kwietniowa intencja modlitewna papieża Franciszka

Motyw równości pojawił się także w kwietniowej intencji modlitewnej, w której papież Franciszek skupiał się na osobach z całego świata narażających swoje życie w walce o podstawowe prawa człowieka.

- Często w praktyce podstawowe prawa człowieka nie są równe dla wszystkich. Są ludzie pierwszej, drugiej i trzeciej kategorii oraz tacy, którzy są jednorazowi. Nie, muszą one być równe dla wszystkich - przywoływał papieża Franciszka portal dorzeczy.pl.

Papież Franciszek zwracał również uwagę na prawo człowieka do pełnego rozwoju. Do walki o podstawowe prawa człowieka zaliczył też walkę z ubóstwem, nierównościami, bezrobociem czy brakiem dostępu do mieszkań.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

Świat

TOP 5 hoteli w Hiszpanii znanych z TV

Czytaj więcej >

Świat

Tanie mieszkanie w Warszawie - czy to w ogóle możliwe?

Czytaj więcej >
wtv.pl

Świat

Są już nowe zalecenia WHO. Chcą wprowadzić zakaz handlu dzikimi, żywymi ssakami

Czytaj więcej >
wtv.pl

Świat

Książę Harry przyleciał na pogrzeb dziadka bez Meghan

Czytaj więcej >
Kobieta żyła w namiocie przez sześć miesięcy.

Świat

Jadła mech i trawę. Zaginiona kobieta odnaleziona po sześciu miesiącach

Czytaj więcej >
Pastor upublicznił nagranie, jak wyprasza policję z kościoła

Świat

Interwencja policji w kościele. Polski pastor wpadł w szał

Czytaj więcej >