wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Papież Franciszek zdymisjonował biskupa. Były hierarcha był oskarżany o tuszowanie pedofilii

20 Marca 2021

Autor tekstu:

Paweł Sekmistrz

Udostępnij:

Papież Franciszek przyjął dymisję argentyńskiego biskupa Marcelo Alejandro Cuenca Revuelty. Hierarcha postanowił zrezygnować z pełnionej przez siebie funkcji. Duchowny był oskarżany o kilkukrotne dokonywanie tuszowania aktów wykorzystywania seksual

  • Papież Franciszek przyjął dymisję argentyńskiego biskupa Revuelty

  • Duchowny był kilkukrotnie oskarżany o tuszowanie skandali pedofilskich w argentyńskim Kościele

Dymisja została przyjęta bez żadnego sprzeciwu ze strony papieża Franciszka. 

Papież Franciszek przyjmuje dymisję biskupa 

Jak donosi Polska Agencja Prasowa, do papieża Franciszka wpłynął wniosek o dymisję złożony przez 66-letniego biskupa z Argentyny, Marcelo Alejandro Cuenca Revueltę. W oficjalnym piśmie brak informacji o powodach takiej decyzji hierarchy, lokalne media jednak spodziewają się co mogło wpłynąć na postanowienie. 

Duchowny był wszak jednym z bohaterów głośnych skandali pedofilskich w Kościele argentyńskim. Wyjątkowe oburzenie społeczne wywołał fakt utajenia przezeń przeniesienia do innej parafi księdza oskarżonego o wykorzystywanie seksualne. Ostatecznie ochraniany przez Revueltę kapłan został skazany na 8 lat więzienia. 

To niestety nie jedyna głośna afera związana z duchownym. W 2010 r. papież Benedykt XVI powierzył Revuelcie diecezję Alto Valle del Rio Negro. To właśnie tam miał miejsce najbardziej skandaliczny "wybryk" biskupa zdymisjonowanego przez papieża Franciszka. 

Chodzi o sprawę księdza Luisa Alberto Bergliaffie, który został oskarżony o wykorzystanie seksualne nieletniej. Po zbadaniu sprawy i ukaraniu kapłana przez argentyński Kościół, Revuelta postanowił udzielić "schronienia" duchownemu w swojej własnej diecezji

Wojna papieża Franciszka 

Obecna głowa Kościoła katolickiego znana jest z radykalnych kroków podjętych w celu wyeliminowania zjawiska pedofilii wśród duchownych. Podczas watykańskiego spotkania przewodniczących episkopatów na temat ochrony dzieci w Kościele dosadnie wyrażał się na temat sprawców przestępstw seksualnych. 

- Stanowczo apeluję o kompleksową walkę przeciwko wykorzystywaniu małoletnich, w dziedzinie seksualnej, a także w innych dziedzinach, ze strony wszystkich władz i poszczególnych osób, ponieważ mamy tu do czynienia z ohydnymi przestępstwami, które powinny być wymazane z powierzchni Ziemi - mówił papież Franciszek. 

Rozprawić się ze sprawcami pedofilii głowa Kościoła postanowiła również w swojej ojczystej Argentynie. To właśnie tam za poleceniem papieża wprowdzono we wszystkich diecezjach politykę uniemożliwiającą ukrywanie przestępców lub przenoszenie ich do innych parafii. 

- Kościół zrobi wszystko, by wykorzenić to bolesne zło - zapewnił Franciszek podczas jednej ze swoich audiencji. 

Źródło: interia.pl, wyborcza.pl, deon.pl, gazeta.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

undefined

Podobne artykuły

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Świat

WHO apeluje o noszenie maseczek przez osoby zaszczepione. Zagrożenie kolejną falą koronawirusa?

Czytaj więcej >

Świat

Na Ziemię pospadały fragmenty chińskiej rakiety

Czytaj więcej >
Strzelanina w Kazaniu

Świat

Kazań. Strzelanina w szkole, są ofiary śmiertelne

Czytaj więcej >

Świat

Kontrowersyjny duchowny wyciągnięty z auta przez policję. Lekceważył obostrzenia

Czytaj więcej >
Jan Paweł II w trakcie pierwszej pielgrzymki do Polski.

Świat

Był drugi zamach na Jana Pawła II. Kard. Dziwisz postanowił po latach wyjawić prawdę

Czytaj więcej >
Trąba powietrzna

Świat

Co najmniej trzy osoby nie żyją, 200 jest rannych. Czechy zniszczone przez żywioł

Czytaj więcej >