wtv.pl > Gospodarka > Święta zmienią terminy wypłat pieniędzy dla seniorów. Trzynastka będzie wcześniej
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 19.03.2022 08:22

Święta zmienią terminy wypłat pieniędzy dla seniorów. Trzynastka będzie wcześniej

wtv
WTV.pl

Daty są różne, ważne jednak, by zwrócić uwagę na konkretny harmonogram. Wiele zmieniają święta. 

Wiemy, kiedy nastąpi wypłata trzynastej emerytury

W tym roku po raz kolejny zostaną wypłacone trzynaste emerytury. Miesiącem, w którym emeryci mogą spodziewać się ich na swoich kontach będzie kwiecień - warto zwrócić jednak uwagę, że na początku kwietnia miejsce mają święta wielkanocne, co oznacza, że część emerytów otrzyma pieniądze w innym terminie.

Normalnie terminy wypłat przypadałyby na 1, 5, 6, 10, 15, 20 i 24 kwietnia. Sytuacja zmienia się jednak w szczególności dla osób, które miałyby otrzymać świadczenie 5 kwietnia. W tym roku tego dnia przypada poniedziałek wielkanocny i urzędy nie pracują. 

W takim wypadku poinformowano, że emerytura zostanie przyznana wcześniej. Zainteresowani powinni otrzymać ją prawdopodobnie 1 kwietnia. Wiele w tym wypadku zależy od decyzji lokalnych. Możliwe, że część emerytów powita swoje pieniądze 2 kwietnia, czyli w Wielki Piątek. 

Warto zaznaczyć, że w innej sytuacji znajdują się też osoby, które otrzymują również zasiłek oraz świadczenie przedemerytalne. Tacy seniorzy poczekają na wypłatę trzynastek do maja.

Trzynasta emerytura wypłacana będzie wraz ze zwykłym świadczeniem emerytalnym. Seniorzy mogą spodziewać się więc powiększonej kwoty tego, co otrzymują normalnie. 

Ile wynosi trzynasta emerytura?

Trzynasta emerytura ma mieć wysokość nie emerytury danego seniora, a wysokość emerytury minimalnej. Jest to świadczenie, które otrzymuje każdy emeryt bez względu na otrzymywane z ZUS środki. 

W tym roku emerytury podległy waloryzacji. Tak też stało się z minimalną emeryturą, która otrzymała dodatkowo ponad 50 zł. Dzięki temu świadczenie brutto wynosić będzie 1250,88 zł brutto. 

Kwota netto zostaje pomniejszona o podatek pobierany z emerytury. To oznacza, że każdy z seniorów dostanie do ręki 1022,30 zł. Takiej kwoty można spodziewać się w jeden z ustalonych dni miesiąca. 

Waloryzacja emerytur objęła również pozostałe emerytury i nie mogła być mniejsza niż 50 zł. Rząd przeznaczył na te działania oraz wypłaty trzynastych i czternastych emerytur (które na kontach już tylko niektórych seniorów pojawią się w grudniu) 30 mld zł. Waloryzacja świadczeń ma być rekompensatą za rosnącą inflację.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: [zadluzenia.com]

Tagi: Emerytura