Papież Franciszek wprowadził zmiany w watykańskim kodeksie karnym. FILIPPO MONTEFORTE, AFP/EAST NEWSŹródło: FILIPPO MONTEFORTE, AFP/EAST NEWS
Wszystkie wideo autora Agata Jaroszewska
Autor Agata Jaroszewska - 17 Lutego 2021

Watykan. Papież Franciszek wprowadził zmiany w kodeksie karnym

W życie wchodzą zmiany kodeksu karnego zgodnie z postanowieniem papieża Franciszka. Następca świętego Piotra postanowił zmienić nieco kwestie watykańskiego wymiaru sprawiedliwości. Od teraz skazani będą mogli skrócić swój wyrok. Muszą jednak się resocjalizować oraz dobrze sprawować się w trakcie odbywania swojej kary. Tylko wtedy mogą zredukować swój wyrok o nawet 120 dni za każdy rok odsiedziany w zakładzie karnym.

Wiele osób może być zaskoczonych tym, że Watykan ma swój kodeks karny, jednak należy pamiętać, że Stolica Apostolska, gdzie mieszka papież Franciszek, to osobne państwo. Głowa Kościoła zdecydowała się na nagłe zmiany w wymiarze sprawiedliwości w kraju zajmujących zaledwie 0,44 km².

Decyzja papieża Franciszka dotyczy szansy na skrócenie odsiadanego wyroku. Przedstawiono m.in. dwa warunki mogące zaowocować skróceniem zasądzonej kary pozbawienia wolności.

Watykan: papież Franciszek zmienia kodeks karny

We wtorek 16 lutego opublikowano dokument, gdzie wyszczególnione zostały zmiany wprowadzone przez papieża Franciszka w watykańskim kodeksie karnym. Zmian jest kilka, jednak największe poruszenie wywołała możliwość skrócenia zasądzonego wyroku.

- Papież ustanawia ulgę od 45 do 120 dni za każdy rok odbytej już kary, pod warunkiem, że skazany swym zachowaniem okazuje skruchę oraz poddaje się resocjalizacji - przekazuje Krzysztof Bronk w Vatican News.

Marzena Rogalska zakończyła współpracę z TVP po 12 latach. „Najtrudniejszy dzień w mojej karierze zawodowejMarzena Rogalska zakończyła współpracę z TVP po 12 latach. „Najtrudniejszy dzień w mojej karierze zawodowej"Czytaj dalej

Od teraz również osoby, które dopiero będą rozpoczynać odbywanie swojej kary, będą musiały otrzymać swój własny plan resocjalizacji. Do jego stworzenia papież Franciszek zobligował watykański wymiar sprawiedliwości oraz sędziego skazującego w danej sprawie.

Więcej szans na zadośćuczynienie swoich przewinień

Wydaje się, że zmiany w kodeksie karnym miały dać szansę osobom, które złamały obowiązujące przepisy do większej możliwości do aktywnego zadośćuczynienia za swoje przewinienia. Dobre sprawowanie to nie jedyne wskazane przez papieża Franciszka sposoby na pokazanie, że żałuje się za swoje grzechy doczesne.

Jak przekazuje portal Interia, od tej pory osoba skazana może wyrazić chęć wykonywania prac użytecznych publicznie. Dopuszczalny jest również udział w wolontariatach. Wskazano jednocześnie, że w momencie, gdy będzie to możliwe, należy skorzystać z próby mediacji z osobą poszkodowaną w danej sprawie.

Vatican News wyjaśnia zmiany papieża Franciszka

Ważne jest również to, że od teraz w kodeksie karnym zniesiony został proces zaoczny. Od tej pory nawet w przypadku odmowy udziału oskarżonego, proces rozpocznie się mimo wszystko z udziałem jego obrońcy.

- [...] wprowadzone przez Papieża modyfikacje przewidują, że jeśli oskarżony odmawia udziału w rozprawie bez wykazania uzasadnionej przeszkody, proces będzie kontynuowany, a oskarżonego będzie reprezentował obrońca. Jeśli natomiast oskarżony nie może się stawić z powodu uzasadnionej i poważnej przeszkody, rozprawa zostanie zawieszona - informuje w krótkim komunikacie Krzysztof Bronk z Vatican News.

Źródło: Vatican News / Interia

Artykuły polecane przez redakcję WTV: