wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Ostrzeżenie przed testami z dyskontów. "Mogą one dawać fałszywe poczucie bezpieczeństwa"

5 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Eksperci przestrzegają przed testami na Covid zakupionymi w dyskontach. – Osoba po wykonaniu takiego testu nie dowie się niczego konkretnego. Mogą one dawać fałszywe poczucie bezpieczeństwa – zaznacza prezes Krajowej Rady Diagnostów Lab

Chęć ominięcia wizyty u lekarza i jak najszybszego dowiedzenia się, czy ulegliśmy zakażeniu, zaowocowała rosnącą popularnością testów na Covid oferowanych przez dyskonty czy sklepy internetowe. Eksperci zwracają jednak uwagę na problemy płynące z wykonywania testów dostępnych w sprzedaży detalicznej.

Zalecamy ostrożność w przypadku testów, które w tej chwili dostępne są w dyskontach – mówi w rozmowie z Onetem Alina Niewiadomska, prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych, zaznaczając, że produkty mogą dawać złudne poczucie bezpieczeństwa.

Dyskontowe testy na Covid oczami ekspertów

Rozmówczyni portalu wskazuje, że osoba, która zdecyduje się na wykonanie testu z marketu, w praktyce nie dowie się niczego konkretnego, a w dodatku może nabrać fałszywego przekonania, że jest w pełni zdrowa.

Tymczasem test nie wykryje świeżego zakażenia, ponieważ na wytworzenie przeciwciał organizm potrzebuje czasu – zapewnia Niewiadomska, dodając, że pozytywny wynik testu mówi jedynie o kontakcie z wirusem, jednak nie ma pewności, że jest to SARS-CoV-2, jako że istnieje liczna grupa bliźniaczych wirusów.

Prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych dodaje, że testy z dyskontów nie pomogą również w ocenieniu, czy zakażenie było bezobjawowe, czy też może wykryte przeciwciała powstały w trakcie choroby.

Dlatego odradzam kupowanie testów z internetu czy dyskontów – powtarza rozmówczyni Onetu, dodając, że do wczesnego wykrycia infekcji niezbędne są testy antygenowe lub molekularne.

Co więcej, w sytuacji, w której zakażeniu ulegliśmy przed kilkoma dniami, testy z marketu mogą dać negatywny rezultat, dzięki czemu poczujemy się pewniej i nie ograniczymy kontaktów społecznych.

Warto pamiętać, że zwolnienie z kwarantanny, nakładanej automatycznie po przekroczeniu granicy, można uzyskać po uzyskaniu wyników rekomendowanych przez ekspertów testów antygenowych oraz genetycznych (tzw. testy PCR).

Dostęp do tych ostatnich jest obecnie znacznie uproszczony. Osoba chcąca sprawdzić, czy uległa zakażeniu, może uzyskać skierowanie na test PCR od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Otrzymanie skierowania możliwe jest również po wypełnieniu ankiety dostępnej na stronie polskiego rządu.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: Onet

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >