wtv.pl > Polska > Ostrzeżenie przed testami z dyskontów. "Mogą one dawać fałszywe poczucie bezpieczeństwa"
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 08:20

Ostrzeżenie przed testami z dyskontów. "Mogą one dawać fałszywe poczucie bezpieczeństwa"

wtv
WTV.pl

Chęć ominięcia wizyty u lekarza i jak najszybszego dowiedzenia się, czy ulegliśmy zakażeniu, zaowocowała rosnącą popularnością testów na Covid oferowanych przez dyskonty czy sklepy internetowe. Eksperci zwracają jednak uwagę na problemy płynące z wykonywania testów dostępnych w sprzedaży detalicznej.

Zalecamy ostrożność w przypadku testów, które w tej chwili dostępne są w dyskontach – mówi w rozmowie z Onetem Alina Niewiadomska, prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych, zaznaczając, że produkty mogą dawać złudne poczucie bezpieczeństwa.

Dyskontowe testy na Covid oczami ekspertów

Rozmówczyni portalu wskazuje, że osoba, która zdecyduje się na wykonanie testu z marketu, w praktyce nie dowie się niczego konkretnego, a w dodatku może nabrać fałszywego przekonania, że jest w pełni zdrowa.

Tymczasem test nie wykryje świeżego zakażenia, ponieważ na wytworzenie przeciwciał organizm potrzebuje czasu – zapewnia Niewiadomska, dodając, że pozytywny wynik testu mówi jedynie o kontakcie z wirusem, jednak nie ma pewności, że jest to SARS-CoV-2, jako że istnieje liczna grupa bliźniaczych wirusów.

Prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych dodaje, że testy z dyskontów nie pomogą również w ocenieniu, czy zakażenie było bezobjawowe, czy też może wykryte przeciwciała powstały w trakcie choroby.

Dlatego odradzam kupowanie testów z internetu czy dyskontów – powtarza rozmówczyni Onetu, dodając, że do wczesnego wykrycia infekcji niezbędne są testy antygenowe lub molekularne.

Co więcej, w sytuacji, w której zakażeniu ulegliśmy przed kilkoma dniami, testy z marketu mogą dać negatywny rezultat, dzięki czemu poczujemy się pewniej i nie ograniczymy kontaktów społecznych.

Warto pamiętać, że zwolnienie z kwarantanny, nakładanej automatycznie po przekroczeniu granicy, można uzyskać po uzyskaniu wyników rekomendowanych przez ekspertów testów antygenowych oraz genetycznych (tzw. testy PCR).

Dostęp do tych ostatnich jest obecnie znacznie uproszczony. Osoba chcąca sprawdzić, czy uległa zakażeniu, może uzyskać skierowanie na test PCR od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Otrzymanie skierowania możliwe jest również po wypełnieniu ankiety dostępnej na stronie polskiego rządu.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: Onet

Tagi: Koronawirus
Powiązane