wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Ostrzeżenie Poczty Polskiej. Cyberprzestępcy wysyłają e-maile z linkiem do fałszywej domeny

10 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

To nie pierwszy raz, gdy Poczta Polska postanowiło ostrzec swoich klientów przed niebezpieczeństwem. Oszuści po raz kolejny próbują wykorzystać nieuwagę i przekierować na stronę, która nie ma nic wspólnego ze spółką Skar

  • Klienci Poczty Polskiej po raz kolejny znaleźli się na celowniku oszustów

  • Spółka ostrzega przed wiadomościami, gdzie podawany jest fałszywy, aczkolwiek łudząco podobny do autentycznego, adres strony internetowej

  • Złodzieje mogą przejąć dane poufne, w tym te służące do logowania do bankowości, lub zainstalować na urządzeniu oprogramowanie szpiegujące

Pilny apel Poczty Polskiej został opublikowany w sieci. W przypadku dostania wiadomości przekierowującej na stronę spółki należy być czujnym. Możliwe, że oszuści zdecydowali się na próbę kradzieży.

Po raz kolejny w sieci pojawił się komunikat oraz oficjalny apel Poczty Polskiej do klientów korzystających z ich usług. Niestety bardzo łatwo można przez przypadek dać złapać się w zastawione przez złodziei sidła. Na co zwrócić uwagę?

Ostrzeżenie wydane przez Pocztę Polską

Oszuści po raz kolejny próbują podszyć się pod Pocztę Polską. Wiele osób może kliknąć pozornie niewinny link i jak na tacy podać złodziejom swoje dane osobowe.

Między innymi na Facebooku pojawił się oficjalny komunikat opublikowany przez Pocztę Polską. Okazuje się, że rozpoznawalność operatora usług pocztowych po raz kolejny wykorzystana została przez oszustów.

Wysyłają oni wiadomości, gdzie zawarty jest odnośnik do strony, jednak nie jest to oficjalna strona spółki Skarbu Państwa. Różnica jest mała, aczkolwiek w ogólnym rozrachunku wyjątkowo znacząca.

Złodzieje postanowili bowiem w adresie strony internetowej zamienić „l” na „1”, co przy szybkim spojrzeniu na otrzymaną wiadomość może nie rzucić się w oczy. Kliknięcie linku okazać się może tragiczne w skutkach, gdyż przybliży to oszustów do uzyskania danych poufnych, bądź też zainstalowania na urządzeniu oprogramowania szpiegującego.

Komunikat opublikowany został w sieci

Czasem zdarza się, że firmy padające ofiarą tzw. ataku phisingowych nie decydują się na przekazywanie adresu fałszywej witryny. Poczta Polska zdecydowała się jednak na inny zabieg i z pełną świadomością pokazała, że adres przesyłany przez oszustów jest bardzo podobny do autentycznego.

Zabieg taki sprawia, że klienci otrzymujący wiadomości od złodziei zwracają uwagę na charakterystyczną zmianę dokonaną w adresie strony. Jednocześnie Poczta Polska prosi, by każdy przejaw takiego działania zgłaszać poprzez pocztę elektroniczną: cyberbezpieczenstwo@poczta-polska.pl

Ostatni czas był dla Poczty Polskiej bardzo aktywny

Chociaż dla większości Polaków Poczta Polska niezmiennie kojarzy się z instytucją dostarczającą listy oraz paczki, to ostatnio wizerunek tej spółki Skarbu Państwa mocno ucierpiał. Spowodowane to było organizacją tzw. wyborów kopertowych, kosztów poniesionych w związku z nimi oraz przekazania numerów PESEL.

W przypadku otrzymania podejrzanej wiadomości należy sprawdzić, czy podawany adres jest właściwy. Zawsze pamiętajmy jednocześnie o czujności i zastanowienia się przed kliknięciem linku znajdującego się w treści. Nigdy również nie podawajmy danych, gdyż mogą one zostać przetworzone na naszą niekorzyść. 

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Interia / Facebook.com

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >