wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Ostrzeżenie Poczty Polskiej. Cyberprzestępcy wysyłają e-maile z linkiem do fałszywej domeny

10 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

To nie pierwszy raz, gdy Poczta Polska postanowiło ostrzec swoich klientów przed niebezpieczeństwem. Oszuści po raz kolejny próbują wykorzystać nieuwagę i przekierować na stronę, która nie ma nic wspólnego ze spółką Skar

  • Klienci Poczty Polskiej po raz kolejny znaleźli się na celowniku oszustów

  • Spółka ostrzega przed wiadomościami, gdzie podawany jest fałszywy, aczkolwiek łudząco podobny do autentycznego, adres strony internetowej

  • Złodzieje mogą przejąć dane poufne, w tym te służące do logowania do bankowości, lub zainstalować na urządzeniu oprogramowanie szpiegujące

Pilny apel Poczty Polskiej został opublikowany w sieci. W przypadku dostania wiadomości przekierowującej na stronę spółki należy być czujnym. Możliwe, że oszuści zdecydowali się na próbę kradzieży.

Po raz kolejny w sieci pojawił się komunikat oraz oficjalny apel Poczty Polskiej do klientów korzystających z ich usług. Niestety bardzo łatwo można przez przypadek dać złapać się w zastawione przez złodziei sidła. Na co zwrócić uwagę?

Ostrzeżenie wydane przez Pocztę Polską

Oszuści po raz kolejny próbują podszyć się pod Pocztę Polską. Wiele osób może kliknąć pozornie niewinny link i jak na tacy podać złodziejom swoje dane osobowe.

Między innymi na Facebooku pojawił się oficjalny komunikat opublikowany przez Pocztę Polską. Okazuje się, że rozpoznawalność operatora usług pocztowych po raz kolejny wykorzystana została przez oszustów.

Wysyłają oni wiadomości, gdzie zawarty jest odnośnik do strony, jednak nie jest to oficjalna strona spółki Skarbu Państwa. Różnica jest mała, aczkolwiek w ogólnym rozrachunku wyjątkowo znacząca.

Złodzieje postanowili bowiem w adresie strony internetowej zamienić „l” na „1”, co przy szybkim spojrzeniu na otrzymaną wiadomość może nie rzucić się w oczy. Kliknięcie linku okazać się może tragiczne w skutkach, gdyż przybliży to oszustów do uzyskania danych poufnych, bądź też zainstalowania na urządzeniu oprogramowania szpiegującego.

Komunikat opublikowany został w sieci

Czasem zdarza się, że firmy padające ofiarą tzw. ataku phisingowych nie decydują się na przekazywanie adresu fałszywej witryny. Poczta Polska zdecydowała się jednak na inny zabieg i z pełną świadomością pokazała, że adres przesyłany przez oszustów jest bardzo podobny do autentycznego.

Zabieg taki sprawia, że klienci otrzymujący wiadomości od złodziei zwracają uwagę na charakterystyczną zmianę dokonaną w adresie strony. Jednocześnie Poczta Polska prosi, by każdy przejaw takiego działania zgłaszać poprzez pocztę elektroniczną: cyberbezpieczenstwo@poczta-polska.pl

Ostatni czas był dla Poczty Polskiej bardzo aktywny

Chociaż dla większości Polaków Poczta Polska niezmiennie kojarzy się z instytucją dostarczającą listy oraz paczki, to ostatnio wizerunek tej spółki Skarbu Państwa mocno ucierpiał. Spowodowane to było organizacją tzw. wyborów kopertowych, kosztów poniesionych w związku z nimi oraz przekazania numerów PESEL.

W przypadku otrzymania podejrzanej wiadomości należy sprawdzić, czy podawany adres jest właściwy. Zawsze pamiętajmy jednocześnie o czujności i zastanowienia się przed kliknięciem linku znajdującego się w treści. Nigdy również nie podawajmy danych, gdyż mogą one zostać przetworzone na naszą niekorzyść. 

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Interia / Facebook.com

Agata JaroszewskaAutor

Etnograf, zafascynowana historią mówioną oraz kulturą ludową.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Marek BAZAK/East News

Polska

Weekendowa przerwa techniczna w bankach. Jakie utrudnienia czekają na klientów?

Czytaj więcej >
TRICOLORS/East News

Polska

Rafał Ziemkiewicz zatrzymany lotnisku. Służby zabrały mu telefon i leki

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska

Prof.Horban: Rada Medyczna coraz bliżej zarekomendowania obostrzeń. Ograniczenia na wzór Francji

Czytaj więcej >
Straż Graniczna komentuje sprawę uchodźców z Michałowa

Polska

"Odmówili złożenia takiego wniosku w Polsce". SG komentuje sprawę uchodźców z Michałowa

Czytaj więcej >
Protesty: pod Kancelarią Premiera rozbiło się "czerwone miasteczko"

Polska

Protest pracowników sądów i prokuratur. Pod KPRM wyrosło "czerwone miasteczko"

Czytaj więcej >
Lublin

Polska

Lublin: Odnaleziono ciała trójki martwych dzieci. Ich matka przyznała się, że to ona je zabiła

Czytaj więcej >