Opublikowano rozporządzenie dot. kwarantanny podróżujących z Indii, RPA i Brazylii
Rząd właśnie zadecydował o sytuacji osób próbujących przekroczyć granicę Polski, podróżując z Brazylii, Indii i Republiki Południowej Afryki. Właśnie opublikowano najnowsze decyzje o zasadach bezpieczeństwa dotyczących kwarantanny.
Dziś w późnych godzinach wieczornych rząd opublikował w Dzienniku Ustaw rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.
Rząd właśnie opublikował rozporządzenie. Nowe przepisy dot. kwarantanny
Każdy, kto przekroczy granicę Polski, rozpoczynając podróż z terenów należących do Federacyjnej Republiki Brazylii, Republiki Indii lub Republiki Południowej Afryki będzie musiał odbyć kwarantannę.
Z kwarantanny nie zwalnia negatywny test na koronawirusa, wykonany w ciągu dwóch dni od powrotu do kraju.
Obowiązek odbycia kwarantanny uznaje się za zrealizowany z chwilą wprowadzenia negatywnego wyniku testu przynajmniej po 7 dniach od rozpoczęcia kwarantanny do specjalnego systemu teleinformatycznego.
Warto dodać, że to już drugie dziś rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego.
Godzina publikacji nie została wybrana przypadkowo. Oba rozporządzenia w sprawie kwarantanny oraz zakończenia izolacji mówią o ostatecznym umocowaniu prawnym dokumentu z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Zgodnie z hierarchią aktów prawnych, rozporządzenia muszą być zgodne z obowiązującymi ustawami. W tym przypadku podstawą dla obu nowych decyzji była Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi . Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.
Artykuły polecane przez redakcję WTV:
-
Prokuratura ujawniła motywy zabicia córeczki przez Magdalenę C.
-
Wiceminister Edward Siarka broni księdza, który mówił dzieciom o "leczeniu" homoseksualizmu