wtv.pl > Polska > Dlaczego nagle rząd powrócił do pomysłu totalnego lockdownu? Chodzi o galerie handlowe
Julian Bakuła
Julian Bakuła 19.03.2022 08:15

Dlaczego nagle rząd powrócił do pomysłu totalnego lockdownu? Chodzi o galerie handlowe

Nowe obostrzenia mogą zostać wprowadzone jeszcze w tym tygodniu - donosi money.pl.
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

W środę liczba nowych, potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem przekroczyła 25 tysięcy, w związku z czym można spodziewać się wprowadzenia ogólnopolskiego lockdownu. Według Wirtualnej Polski taka decyzja już zapadła i zostanie ogłoszona przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego na popołudniowej konferencji prasowej.

Także money.pl informuje, że podczas środowych, wyjątkowo burzliwych obrad Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego zapadła decyzja o wprowadzeniu lockdownu i to jeszcze w tym tygodniu. Do ustalenia pozostają jedynie szczegóły dotyczące obostrzeń oraz konkretna data.

Rozszerzenie obostrzeń już od soboty?

Wiele wskazuje na to, że decydująca okaże się kwestia galerii handlowych, jako że rządowi może zależeć na tym, aby nie dopuścić do gromadzenia się tam w weekend tłumów. Rozporządzenie miałoby pojawić się już w piątek, a obostrzenia weszłyby w życie w sobotę.

Jak podaje za Wirtualną Polską money.pl, jako termin wprowadzenia ogólnopolskiego lockdownu pod uwagę brany był także poniedziałek, 22 marca, jednak przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia obstają za jak najszybszym wprowadzeniem obostrzeń.

Dążenie do uniknięcia weekendowych tłumów w galeriach handlowych wiąże się według money.pl z doświadczeniami z poszczególnych województw, gdzie takie tłumy pojawiały się tuż przed wprowadzeniem regionalnych obostrzeń

Jak relacjonuje money.pl, wprowadzenie obostrzeń od soboty miałoby także stanąć na przeszkodzie organizowanych w ostatniej chwili weekendowym wyjazdom, do których mogły zachęcić Polaków pierwsze oznaki wiosny. 

Ogólnopolski lockdown wiązać się będzie nie tylko z ograniczeniem działalności galerii handlowych, ale także z ponownym zamknięciem hoteli, kin, teatrów czy muzeów, stoków narciarskich, basenów i innych obiektów sportowych w całej Polsce.

Nierozstrzygnięta pozostaje jednak kwestia nauczania uczniów z klas I-III. Chociaż wcześniej RMF FM informowało, że w przypadku wprowadzenia ogólnopolskiego lockdownu przeszłyby one na nauczanie hybrydowe, to według money.pl prawdopodobne jest ponowne objęcie ich całkowicie zdalnym nauczaniem

Jak podaje money.pl, do tak radykalnych decyzji miałyby skłaniać rząd prognozy sugerujące, że dobowy przyrost nowych potwierdzonych zakażeń koronawirusem jeszcze w tym tygodniu przekroczy 30 tys. przypadków, co byłoby epidemicznym rekordem. 

Źródło: money.pl, Wirtualna Polska

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Tagi: Obostrzenia
Powiązane