wtv.pl > Polska > Nowe święto państwowe z okazji wygranej w powstaniu wielkopolskim? Trwają dyskusje
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 14.06.2022 02:02

Nowe święto państwowe z okazji wygranej w powstaniu wielkopolskim? Trwają dyskusje

święto państwowe
Wikimedia Commons/Stiopa - zdjęcie ilustracyjne

Będzie nowe święto państwowe? Poznańskie środowiska dyskutują z rządem na temat ustanowienia dniem świątecznym 27 grudnia - rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego. Jak na razie w tej sprawie zbierane są głosy poparcia w Poznaniu, potem zostaną one przekazane władzom państwowym oraz posłom.

O podpisy starają się edukacyjne i lokalne instytucje patriotyczne.

Nowe święto państwowe? Czas świętowania przypadłby na 27 grudnia

Czy będziemy obchodzić nowe święto państwowe? Wielkopolskie środowiska edukacyjne i patriotyczne chcą ustanowić nowy dzień w państwowym kalendarzu - chodzi o 27 grudnia.

27 grudnia 1918 wybuchło powstanie wielkopolskie, jedno z najbardziej istotnych wydarzeń historycznych w Polsce, które pozwoliło na przyłączenie niemal całej Wielkopolski nowo powstającemu państwu polskiemu po I wojnie światowej.

Powstanie zakończyło się sukcesem i do dziś jest hucznie świętowane w Poznaniu i okolicach. Czy niedługo świętować je będzie cała Polska?

O ustanowienie święta starają się m.in. wielkopolski oddział IPN, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Wielkopolskie Muzeum Niepodległości oraz Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.

List z zebranymi deklaracjami, które wciąż są kompletowane, ma zostać przesłany do prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego oraz marszałków, posłów i senatorów.

Powstanie wielkopolskie - szczęśliwy finał powstańczych zmagań

Powstanie wielkopolskie trwało do stycznia 1919 roku i zakończyło się sukcesem. Traktowane było przez wiele lat, jako jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski, ale szybko zniknęło w cieniu powstania warszawskiego, jednego z najbardziej tragicznych wydarzeń w historii Polski.

W Poznaniu, Kórniku i innych okolicznych miejscowościach, do dziś świętuje się zwycięstwo nad państwem niemieckim, które w tym czasie próbowało po przegranej wojnie stracić jak najmniej ze swoich wcześniejszych terenów.

Najbardziej znanym momentem w jego historii było przemówienie muzyka i polityka Ignacego Paderewskiego z balkonu hotelu Bazar. Do dziś to właśnie w tym miejscu rozpoczynają się obchody tego ważnego dla regionu święta.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: [wp.pl][wtv.pl]

Powiązane