wtv.pl > Polityka > Nowa okładka "Newsweeka". Tomasz Lis zalany falą krytyki
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 19.03.2022 08:19

Nowa okładka "Newsweeka". Tomasz Lis zalany falą krytyki

Tomasz Lis
TRICOLORS/East News

Czy Tomasz Lis przesadził? Okładka najnowszego „Newsweeka” budzi duży niesmak wśród internautów i publicystów. Część z nich porównuje szkalujące Lewicę dzieło do okładek „Gazety Polskiej” i czasopism braci Karnowskich.

Styl okładki ma nawiązywać do słynnej grafiki z ojcami komunizmu.

Tomasz Lis przesadził? Okładka „Newsweeka” oburzyła internautów

Tomasz Lis nie ma łatwego tygodnia. Odkąd Lewica pochwaliła się wynegocjowaniem z PiS swoich warunków dotyczących Funduszu Odbudowy, dziennikarz nie ustaje w atakach na tę formację, wpisując się tym samym w retorykę Koalicji Obywatelskiej.

Jako redaktor naczelny „Newsweeka” postanowił również skorzystać z okazji i zaakceptować kontrowersyjną okładkę dla najnowszej odsłony pisma. Na tle biało-czerwonej flagi pojawiły się twarze Adriana Zandberga, Włodzimierza Czarzastego i Jarosława Kaczyńskiego. Miało być to oczywiste nawiązanie do grafiki z ojcami komunizmu.

Od razu odezwały się głosy krytyczne - zarówno od środowiska dziennikarskiego, politycznego, jak i internautów. Język grafiki skrytykowali m. in. poseł Zielonych Franek Sterczewski oraz dziennikarz „Polska Times”, Witold Głowacki. Podniosły się również głosy oburzonych internautów.

Użytkownicy Twittera porównywali okładkę z innymi, które nawiązywały do podobnych tonów. Pojawiły się m.in. tygodniki braci Karnowskich. Okładki tych gazet od lat są krytykowane za kontrowersyjny styl ich projektowania.

Czy „Newsweek” pozostawi opozycję podzieloną?

Tomasz Lis bardzo agresywnie odnosi się do działań Lewicy. Niewiele jednak od jego języka różni się ten proponowany przez Borysa Budkę, który nawoływał do walki z „czerwonym ekstremizmem”.

Koalicja Obywatelska nie chce w żaden sposób zakopać topora wojennego. Choć nastawienie Lewicy do Krajowego Planu Odbudowy zmienia się pod wpływem ostatnich doniesień związanych z podziałem opłat oraz jego szczegółami, KO wciąż oskarża partię niemal o zdradę stanu.

Zarówno TVN, „Newsweeka”, jak i „Gazeta Wyborcza” w ostatnim czasie stoją murem za wizją Koalicji Obywatelskiej, skupiając się na walce wewnątrz opozycji. Formacje przeciwne PiS mają jednak wciąż swoje wspólne interesy.

Jednym z nich są zbliżające się wybory na prezydenta Rzeszowa, do których KO, Lewica, PSL i Polska 2050 wystawiły wspólnego kandydata. W tej chwili jest to jedna z niewielu akcji spinających opozycję. Wszystko jednak może zmienić się po wtorkowym głosowaniu nad KPO.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: [wp.pl]