wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

W Niemchech przedłużono lockdown do połowy lutego

20 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Władze Niemiec zdecydowały o przedłużeniu lockdownu przynajmniej do 14 lutego. Decyzję w porozumieniu z rządami niemieckich krajów związkowych podjął rząd w Berlinie. Zdecydowano ponadto o zaostrzeniu przepisów dotyczących maseczek ochronnyc

  • Przedstawiciele niemieckich władz zdecydowali się przedłużyć lockdown do niedzieli, 14 lutego

  • Oprócz utrzymania obowiązujących obostrzeń zdecydowano, że w komunikacji miejskiej obowiązkowa będzie medyczna maska ochronna. Używanie maseczek ochronnych będzie niedozwolone

  • Decyzja o przedłużeniu obostrzeń ma swe podłoże w pojawieniu się nowej mutacji koronawirusa

Wobec rozporządzenia rządu w Berlinie, wprowadzanego w życie w porozumieniu z rządami niemieckich krajów związkowych, do 14 lutego zamknięte pozostaną restauracje, ośrodki kulturalne oraz ośrodki kultury, wskazuje Wirtualna Polska. W handlu detalicznym działalność prowadzą jedynie sklepy spożywcze, drogerie i apteki.

Przedłużony lockdown zakłada ponadto dalsze silne ograniczenie prywatnych spotkań. Portal zwraca uwagę, że obecnie możliwe jest spotkanie się wyłącznie z jedną osobą spoza gospodarstwa domowego.

Niemcy: uczniowie kontynuują naukę zdalną 

Według relacji Angeli Merkel kwestią, która doprowadziła do wzmożonych dyskusji, był powrót dzieci do szkół. Warto przypomnieć, że wobec federalnej struktury, jaka obowiązuje w Niemczech, kwestia edukacji podlega bezpośrednio landom.

Ostateczne zdecydowano, że placówki oświaty pozostaną zamknięte co najmniej do połowy lutego. W szkołach kontynuowane będzie nauczania w formie zdalnej.

Istotną zmianą, o której zdecydowano w trakcie przeprowadzonego zdalnie spotkania Angeli Merkel z przedstawicielami landów, będzie zaostrzenie przepisów ws. maseczek ochronnych.

W komunikacji miejskiej obowiązywać będzie nakaz noszenia medycznej maski ochronnej, a zatem jednorazowej maski chirurgicznej bądź maseczki typu KN95/N95 oraz FFP2, zaznacza WP. Niedozwolone będzie korzystanie z maseczek materiałowych.

Niemieckie władze planują ponadto uściślić przepisy dotyczące pracy zdalnej. W przypadku, gdy pozwala na to charakterystyka wykonywanych czynności, pracodawcy będą zobowiązani umożliwić swoim pracownikom pracę z domu. Według portalu odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie zostanie wydane przez ministerstwo pracy. Zmiany miałyby obowiązywać do 15 marca 2021 roku.

O korzystanie z pracy zdalnej zaapelowali rząd federalny oraz przedstawiciele landów. Co więcej, przedsiębiorcom oraz osobom samozatrudnionym obiecano łatwiejszy dostęp do świadczeń oraz ich podwyżkę.

Nowa mutacja wirusa

Decyzja niemieckich władz została podjęta ze względu na pojawienie się nowej, bardziej zaraźliwej mutacji koronawirusa.

Przedłużenie lockdownu do połowy lutego ma umożliwić ograniczenie wskaźnika nowych zachorowań do maksymalnie 50 na 100 tys. mieszkańców w ciągu tygodnia. Zdaniem Merkel umożliwi to ponowne kontrolowanie łańcucha infekcji.

źródło: WP

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Agata Duda wzięła udział w niezwykłej akcji. Nagranie wzruszyło wielu internautów

  • Każdy ksiądz musi oddawać 150 zł, a biskup - 2000 zł. Jak działa kościelna fundacja, niosąca pomoc ofiarom pedofilii?

  • Bliski współpracownik Kaczyńskiego powiedział, co z przedsiębiorcami, którzy otworzą biznesy mimo obostrzeń

Konrad Wrzesiński

Absolwent American Studies Center. Prywatnie miłośnik sportu i literatury pięknej, w szczególności polskiej i rosyjskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Świat

Kanada: Justin Trudeau w ciężkiej sytuacji przed wyborami. Został skrytykowany i obrzucony żwirem

Czytaj więcej >
Od 7 września turyści znów mogą odwiedzić Kanadę.

Świat

Od dzisiaj możemy wjechać do Kanady. Co się zmieniło i o czym musimy pamiętać?

Czytaj więcej >
Fighting record-low poll numbers, a weakening economy and a judiciary he says is stacked against him, President Jair Bolsonaro has called huge rallies for Brazilian independence day Tuesday, seeking to fire up his far-right base.

Świat

Brazylia: protesty zwolenników prezydenta Bolsonaro. “Sytuacja z Kapitolu się powtarza”

Czytaj więcej >

Świat

Nie żyje Jean-Paul Belmondo. Aktor miał 88 lat

Czytaj więcej >

Świat

Zwłoki wyrastają jak grzyby po deszczu. Tragiczne doniesienia z Petersburga

Czytaj więcej >
Poważny pożar w polskim kościele w Kijowie

Świat

Pożar polskiego kościoła w Kijowie. Ogień uszkodził organy

Czytaj więcej >