wtv.pl > Polska > Niedzielski: Wartość współczynnika reprodukcji osiągnęła najniższy poziom od początku pandemii
Julian Bakuła
Julian Bakuła 19.03.2022 08:16

Niedzielski: Wartość współczynnika reprodukcji osiągnęła najniższy poziom od początku pandemii

Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał, że współczynnik reprodukcji wirusa jest najniższy od początku pandemii.
Piotr Molecki/East News

- Wartość współczynnika reprodukcji, pokazującego ile kolejnych osób zarazi chory, osiągnęła najniższy poziom od początku pandemii wynoszący 0,72 - poinformował w piątek po południu minister zdrowia Adam Niedzielski.

Z udostępnionego przez ministra wykresu wynika, że najwyższą wartość współczynnika reprodukcji wirusa - ponad 1,5 - odnotowywano w trakcie szczytu I i II fali epidemii w Polsce, czyli wiosną i jesienią ubiegłego roku.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, współczynnik reprodukcji wirusa może służyć do określenia, na jakim etapie epidemii znajduje się dana populacja.

Przy wartości powyżej 1 - gdy jeden zakażony zaraża więcej niż jedną kolejną osobę - można mówić o tym, że epidemia w dalszym ciągu się rozwija

Dopiero wtedy, gdy wartość współczynnika spada poniżej 1, mamy do czynienia ze spowolnieniem epidemii i niższą transmisją wirusa.

Obostrzenia i szczepienia

Do spadku ilości zakażeń koronawirusem mogły przyczynić się z jednej strony trwające od wielu tygodni obostrzenia obejmujące m.in. szereg gałęzi gospodarki i edukację, ale także postępy w szczepieniach

Mimo to zainteresowanie Polaków szczepieniami spada. Z przywoływanych przez portal medonet.pl w środę danych agencji badawczej Inquiry wynika, że tylko 53 proc. niezaszczepionych Polaków chce przyjąć szczepionkę przeciw COVID-19.

Tymczasem w ubiegłotygodniowym badaniu odsetek ten był wyższy. Jak podaje medonet.pl, odsetek ten będzie w dalszym ciągu spadał, jako że chętne osoby w najbliższym czasie przyjmą szczepionkę, więc coraz większą część osób niezaszczepionych stanowić będą osoby sceptycznie nastawione do szczepień.

Równocześnie coraz mniej osób boi się zakażenia koronawirusem. Według przywoływanych przez medonet.pl danych odsetek osób, które zadeklarowały, że nie boją się zakażenia, wzrósł z 32 proc. w ubiegłym tygodniu do 36 proc. w bieżącym tygodniu.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Polsat News, PAP, Twitter / Adam Niedzielski @a_niedzielski, medonet.pl

Powiązane