wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Niedzielski: Decyzje ws. obostrzeń prawdopodobnie w środę lub w czwartek

2 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

W rozmowie z Radiem ZET Adam Niedzielski odniósł się do informacji o spadku zakażeń, ale również o ewentualnym przedłużaniu obostrzeń. Prosił również o to, by zachowywać się w święta odpowiedzialnie i stosować się do zaleceń. Czy jedn

Adam Niedzielski odniósł się w wywiadzie w Radiu Zet do kwestii dzisiejszego spadku zachorowań. Był dobrej myśli. 

Adam Niedzielski wypowiedział się na temat obostrzeń. Czy grozi nam kolejny lockdown?

Przede wszystkim Niedzielski był zadowolony z tendencji spadkowej w liczbie zachorowań. Jak zauważył, liczba ta była dziś mniejsza o niemal 13%, co oznacza, że może nadchodzić kolejny spadek. By utrzymać ten trend, warto jednak Wielkanoc spędzić w odosobnieniu lub jedynie w gronie najbliższych osób, twierdził. 

Niedzielski jest dobrej myśli i sądzi, że może być to sygnał dla tendencji odwrotnej w III fali. Niestety jednak, jak zaznaczył, okres świąteczny nie jest najlepszym czasem dla podobnych deklaracji.

Według niego liczba wykonywanych testów i osób zgłaszających się na nie jest mniejsza ze względu właśnie na okres przedświąteczny. To oznacza, że malejąca liczba zachorowań wcale nie musi odpowiadać rzeczywistości. 

- Dopiero w przyszłym tygodniu, ponieważ w poniedziałek mamy święto, więc tak naprawdę w środę lub czwartek, będziemy w stanie coś jednoznacznie powiedzieć - zaznaczył minister. 

Dopytano go, czy to właśnie wówczas można się spodziewać decyzji ws. obostrzeń obowiązujących do 9 kwietnia. Odparł, że "prawdopodobnie tak", wskazując konkretnie na "środę-czwartek".

Czy to oznacza, że mimo wszystko grozi nam kolejny lockdown, jak nieoficjalnie podał wcześniej Onet?

Obostrzenia przedłużone?

W środę lub czwartek wyniki pozytywnych testów mogą wrócić do podobnego poziomu co w czasie przedświątecznym. Zapewne podobnie jak w zeszłych tygodniach, w czwartek zostaną ogłoszone nowe informacje w sprawie ewentualnego przedłużenia obostrzeń.

Jak na razie niektóre redakcje podają czarne scenariusze - po 9 kwietnia aktualne limity miałyby zostać przedłużone o kolejne dwa tygodnie.

Wiele zależy również od prędkości szczepień - im więcej zaszczepionych, tym mniejsza szansa na poważne zarażenia w ich grupie. 

Zagrożenie koronawirusem dotyka przede wszystkim służbę zdrowia, która obecnie zmagać się musi z problemami z miejscem w szpitalach i brakiem odpowiedniego sprzętu (w tym respiratorów, ale również obsługujących je osób). Walka z pandemią skupiona jest teraz przede wszystkim na wzmacnianiu służby zdrowia, by ta mogła działać na spokojniejszych obrotach i sprawnie przyjmować pacjentów nie tylko covidowych.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: [pap.pl]

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >