wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Onet nieoficjalnie: lockdown w Polsce zostanie przedłużony

2 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Według nieoficjalnych doniesień Onetu obostrzenia w kraju zostaną przedłużone. Po 9 kwietnia, najpewniej, nie powinniśmy spodziewać się poluzowania jakichkolwiek restrykcji. Niezauważalne odstępstwa mają zajść w przypadku gospodarki oraz szkolnictwa.

  • Od końca marca zachorowania w Polsce nie schodzą poniżej 20 tysięcy przypadków dziennie. Wymusiło to na Zjednoczonej Prawicy powrócenie do dawnych restrykcji. Zamknięto hotele, instytucje kultury, a szkoły prowadzą działalność w trybie hybrydowym lub zdalnym

  • Do 9 kwietnia zaostrzone zasady, po negocjacjach, objęły również związki wyznaniowe. Na jednego wiernego musi przypadać nie 15, a 20 metrów kwadratowych świątyni

  • Wprowadzone przepisy, choć mogły wyhamować trzecią falę zachorowań, nie doprowadziły do jej dużego spadku. Według Onetu obostrzenia zostaną przedłużone. Nie powinniśmy liczyć na powrót części swobód po 9 kwietnia

Informacje portalu pochodzą ze źródeł rządowych. Oznacza to, że nie są to w pełni potwierdzone wiadomości. "Jest niemal pewne, że rząd przedłuży obecne pandemiczne obostrzenia po 9 kwietnia i utrzyma gospodarczy lockdown z pewnymi drobnymi wyjątkami" - czytamy na stronie Onetu. Obostrzenia są rekomendowane bezpośrednio przez Radę Medyczną przy Prezesie Rady Ministrów. Dopiero po uzyskaniu opinii rząd podejmuje konkretne kroki.

Należy zaznaczyć, że Rada Medyczna ma charakter opiniotwórczy, a nie obligatoryjny. Obostrzenia są nakładane jedynie po zasięgnięciu wiedzy ekspertów.

Według Onetu obostrzenia pozostaną z nami także po 9 kwietnia

Przekazane nieoficjalne informacje wskazują, że po 9 kwietnia teatry, kina, muzea i galerie sztuki wciąż nie będą mogły przyjmować klientów. Dopuszczone będzie, tak jak ma to miejsce obecnie, prowadzenie wydarzeń online. Zakaz działalności wymagającej udziału publiczności ponownie obejmie centra kultury.

W przypadku bibliotek utrzymany zostanie limit jednej osoby na 15 metrów kwadratowych. W komunikacji miejskiej panować będzie limit 50% liczby miejsc siedzących. Nie wiemy, czy rząd utrzyma zaostrzone obostrzenia dotyczące związków wyznaniowych.

Zamknięte mają pozostać kluby nocne i dyskoteki. Wciąż zakazane ma być organizowanie uroczystości takich jak komunie czy wesela. W przypadku wszelkiego rodzaju targów i kongresów dopuszczone ma być jedynie prowadzenie wydarzeń w trybie online. 

Przedstawiciele Rady Ministrów w rozmowie z Onetem mieli zadeklarować otwarcie żłobków oraz przedszkoli jako potencjalnie najszybsze poluzowanie. Nie wyklucza się również otworzenia szkół podstawowych, ale jedynie dla klas I-III. Utrzymane mają zostać obostrzenia gospodarcze. 

Należy zaznaczyć, że wielkie zmiany w polityce epidemicznej są uwarunkowane średnią zakażeń. Dalszy rozwój zakażeń może wpłynąć na nadchodzące decyzję dotyczące poluzowania lub nałożenia kolejnych obostrzeń. 

Umożliwienie prowadzenia działalności gospodarczej dla niektórych podmiotów ma nastąpić pod koniec kwietnia. Dalsze dopuszczanie przedsiębiorców do pracy ma postępować wraz z rozwojem procesu szczepień, a także rozwojem pandemii.

Przypomnijmy, że podczas drugiego kwartału, jak zapowiedział Michał Dworczyk, punkty szczepień mają realizować od 5 do 6 milionów zabiegów w ciągu jednego miesiąca. Jest to jednak uwarunkowane działaniami producentów preparatów.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Wałęsa czuje się gorzej po wymianie rozrusznika serca. Teraz przekazał, jak ma wyglądać jego pogrzeb

  • Zapłacisz nawet o 500 procent więcej za podstawową opłatę, fatalne zmiany dla mieszkańców. Niestety, nikt się nie wywinie

  • Dramatyczny wypadek na planie "Pytania na śniadanie". Prowadzącemu pękła czaszka, po latach ujawnił

źródło: [Onet/GOV]

Alan WysockiAutor

Ateista roku 2018, redaktor WTV.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Zjednoczona Prawica

Polityka

Posłanka PiS krytykuje Ryszarda Terleckiego. Kolejny wewnętrzny konflikt w Zjednoczonej Prawicy?

Czytaj więcej >
Beata Szydło

Polityka

Atak na biuro Szydło i Kaczyńskiego? Nieznany sprawca uszkodził tablicę

Czytaj więcej >

Polityka

Michał Woś zaliczył potężną wpadkę. Wszystko na antenie TVP

Czytaj więcej >

Polityka

Budka i Siemoniak wylądowali "na dywaniku" u Donalda Tuska? Chodzi o udział w urodzinach Roberta Mazurka

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Polityka

Andrzej Duda zalicza kolejną zadziwiającą wpadkę. Pomylił amerykańskich prezydentów

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Z czego utrzymuje się Grzegorz Braun? Są kwoty, których nie wpisał do oświadczeń majątkowych

Czytaj więcej >