wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Onet nieoficjalnie: lockdown w Polsce zostanie przedłużony

2 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Według nieoficjalnych doniesień Onetu obostrzenia w kraju zostaną przedłużone. Po 9 kwietnia, najpewniej, nie powinniśmy spodziewać się poluzowania jakichkolwiek restrykcji. Niezauważalne odstępstwa mają zajść w przypadku gospodarki oraz szkolnictwa.

  • Od końca marca zachorowania w Polsce nie schodzą poniżej 20 tysięcy przypadków dziennie. Wymusiło to na Zjednoczonej Prawicy powrócenie do dawnych restrykcji. Zamknięto hotele, instytucje kultury, a szkoły prowadzą działalność w trybie hybrydowym lub zdalnym

  • Do 9 kwietnia zaostrzone zasady, po negocjacjach, objęły również związki wyznaniowe. Na jednego wiernego musi przypadać nie 15, a 20 metrów kwadratowych świątyni

  • Wprowadzone przepisy, choć mogły wyhamować trzecią falę zachorowań, nie doprowadziły do jej dużego spadku. Według Onetu obostrzenia zostaną przedłużone. Nie powinniśmy liczyć na powrót części swobód po 9 kwietnia

Informacje portalu pochodzą ze źródeł rządowych. Oznacza to, że nie są to w pełni potwierdzone wiadomości. "Jest niemal pewne, że rząd przedłuży obecne pandemiczne obostrzenia po 9 kwietnia i utrzyma gospodarczy lockdown z pewnymi drobnymi wyjątkami" - czytamy na stronie Onetu. Obostrzenia są rekomendowane bezpośrednio przez Radę Medyczną przy Prezesie Rady Ministrów. Dopiero po uzyskaniu opinii rząd podejmuje konkretne kroki.

Należy zaznaczyć, że Rada Medyczna ma charakter opiniotwórczy, a nie obligatoryjny. Obostrzenia są nakładane jedynie po zasięgnięciu wiedzy ekspertów.

Według Onetu obostrzenia pozostaną z nami także po 9 kwietnia

Przekazane nieoficjalne informacje wskazują, że po 9 kwietnia teatry, kina, muzea i galerie sztuki wciąż nie będą mogły przyjmować klientów. Dopuszczone będzie, tak jak ma to miejsce obecnie, prowadzenie wydarzeń online. Zakaz działalności wymagającej udziału publiczności ponownie obejmie centra kultury.

W przypadku bibliotek utrzymany zostanie limit jednej osoby na 15 metrów kwadratowych. W komunikacji miejskiej panować będzie limit 50% liczby miejsc siedzących. Nie wiemy, czy rząd utrzyma zaostrzone obostrzenia dotyczące związków wyznaniowych.

Zamknięte mają pozostać kluby nocne i dyskoteki. Wciąż zakazane ma być organizowanie uroczystości takich jak komunie czy wesela. W przypadku wszelkiego rodzaju targów i kongresów dopuszczone ma być jedynie prowadzenie wydarzeń w trybie online. 

Przedstawiciele Rady Ministrów w rozmowie z Onetem mieli zadeklarować otwarcie żłobków oraz przedszkoli jako potencjalnie najszybsze poluzowanie. Nie wyklucza się również otworzenia szkół podstawowych, ale jedynie dla klas I-III. Utrzymane mają zostać obostrzenia gospodarcze. 

Należy zaznaczyć, że wielkie zmiany w polityce epidemicznej są uwarunkowane średnią zakażeń. Dalszy rozwój zakażeń może wpłynąć na nadchodzące decyzję dotyczące poluzowania lub nałożenia kolejnych obostrzeń. 

Umożliwienie prowadzenia działalności gospodarczej dla niektórych podmiotów ma nastąpić pod koniec kwietnia. Dalsze dopuszczanie przedsiębiorców do pracy ma postępować wraz z rozwojem procesu szczepień, a także rozwojem pandemii.

Przypomnijmy, że podczas drugiego kwartału, jak zapowiedział Michał Dworczyk, punkty szczepień mają realizować od 5 do 6 milionów zabiegów w ciągu jednego miesiąca. Jest to jednak uwarunkowane działaniami producentów preparatów.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: [Onet/GOV]

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >