wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Niedziele niehandlowe chylą się ku końcowi? Kolejny znak, rząd może zaczął się poddawać

24 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Pamela Obuchowska

Udostępnij:

Niedziele niehandlowe nie wszystkim przypadły do gustu i stale rośnie liczba ich przeciwników. Zdania są oczywiście w tej kwestii bardzo podzielone. Jednak spora część polskiego społeczeństwa wykazuje jasno, że chciałaby mieć możliwość zrobienia za

Jak wynika z badania zrealizowanego na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, w związku z kryzysem spowodowanym panującą epidemią koronawirusa, który z tygodnia na tydzień się pogłębia i robi się coraz poważniejszy, wielu handlowców coraz częściej postuluje o złagodzenie ograniczeń handlu w niedziele. Jak podkreślają, ma to jak najbardziej wymiar prorodzinny, jednak po dwóch latach mają dość. Rośnie więc liczba przeciwników zakazu handlu w niedzielę.

Niedziele niehandlowe nie wszystkim przypadły do gustu i stale rośnie liczba ich przeciwników. Czy czeka ich koniec?

Handel jest jedną z wielu branż, które ucierpią z powodu pandemii. Ta branża odczuje to wyjątkowo mocno. Według najnowszych danych GUS, sprzedaż detaliczna w marcu 2020 r. w cenach bieżących spadła o 7,1% w ujęciu rocznym (w cenach stałych o 9%), a w ujęciu miesięcznym o 3,3%. Jak wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz BIK, a czytamy o tym na stronie "Wiadomości Handlowych", zaległości firm handlowych wzrosły w zeszłym roku o kilkanaście procent. 

- Choć są branże, w których dynamika wzrostu była wyższa, to jednak tylko w handlu 16-procentowy przyrost przełożył się na ponad 1 mld zł nowych zaległości. Przez pierwsze dwa miesiące tego roku przeterminowane zobowiązania handlu dalej szły w górę - zwraca uwagę Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Przeciwników zakazu handlu w niedzielę jest sporo. Na co najczęściej się skarżą? 73% z nich wskazuje na ograniczenie ich wolności wyboru. Drugim argumentem (66%) są frustracje związane z większymi kolejkami przy kasach w pozostałe dni. Co trzeci badany dostrzega też zwiększenie konsumpcjonizmu - dokonywanie zbyt dużych zakupów "na zapas", a w następstwie marnowanie żywności. 6 proc. wskazuje, że odebrało im to lub przynajmniej znacznie ograniczyło pracę i zarobki.

- Z badania "Nastawienie do finansów" zrealizowanego przez Quality Watch na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, że w ciągu ostatnich dwóch lat nastawienie Polaków do niedziel wolnych od handlu się zmieniło. Liczba przeciwników wzrosła z 31% w 2018 do 34% na koniec 2019 r. Odsetek zwolenników spadł z 33 do 30%, a dla 36% badanych jest to obojętne - czytamy na stronie "Wiadomości Handlowych".

Czy rządzący wysłuchają głosów Polaków?

Źródło: wiadomoscihandlowe.pl

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >