Niedziele niehandlowe nie wszystkim przypadły do gustu. Czy czeka ich koniec?. pxhere.com/mohamed hassanŹródło: pxhere.com/mohamed hassan
Wszystkie wideo autora Pamela Obuchowska
Autor Pamela Obuchowska - 24 Kwietnia 2020

Niedziele niehandlowe chylą się ku końcowi? Kolejny znak, rząd może zaczął się poddawać

Niedziele niehandlowe nie wszystkim przypadły do gustu i stale rośnie liczba ich przeciwników. Zdania są oczywiście w tej kwestii bardzo podzielone. Jednak spora część polskiego społeczeństwa wykazuje jasno, że chciałaby mieć możliwość zrobienia zakupów w każdą niedzielę, a handlowcy mieć przy tym więcej dni do zarobku. Wiele wskazuje na to, że być może Polacy doczekają się tego już wkrótce. Czy czeka nas koniec niedziel bez handlu?

Jak wynika z badania zrealizowanego na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, w związku z kryzysem spowodowanym panującą epidemią koronawirusa, który z tygodnia na tydzień się pogłębia i robi się coraz poważniejszy, wielu handlowców coraz częściej postuluje o złagodzenie ograniczeń handlu w niedziele. Jak podkreślają, ma to jak najbardziej wymiar prorodzinny, jednak po dwóch latach mają dość. Rośnie więc liczba przeciwników zakazu handlu w niedzielę.

Pojawił się ważny apel ws. przełożenia wyborów. Pojawił się ważny apel ws. przełożenia wyborów. "Jeśli uratujemy choćby jedno życie, warto"Czytaj dalej

Niedziele niehandlowe nie wszystkim przypadły do gustu i stale rośnie liczba ich przeciwników. Czy czeka ich koniec?

Handel jest jedną z wielu branż, które ucierpią z powodu pandemii. Ta branża odczuje to wyjątkowo mocno. Według najnowszych danych GUS, sprzedaż detaliczna w marcu 2020 r. w cenach bieżących spadła o 7,1% w ujęciu rocznym (w cenach stałych o 9%), a w ujęciu miesięcznym o 3,3%. Jak wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz BIK, a czytamy o tym na stronie "Wiadomości Handlowych", zaległości firm handlowych wzrosły w zeszłym roku o kilkanaście procent. 

- Choć są branże, w których dynamika wzrostu była wyższa, to jednak tylko w handlu 16-procentowy przyrost przełożył się na ponad 1 mld zł nowych zaległości. Przez pierwsze dwa miesiące tego roku przeterminowane zobowiązania handlu dalej szły w górę - zwraca uwagę Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Przeciwników zakazu handlu w niedzielę jest sporo. Na co najczęściej się skarżą? 73% z nich wskazuje na ograniczenie ich wolności wyboru. Drugim argumentem (66%) są frustracje związane z większymi kolejkami przy kasach w pozostałe dni. Co trzeci badany dostrzega też zwiększenie konsumpcjonizmu - dokonywanie zbyt dużych zakupów "na zapas", a w następstwie marnowanie żywności. 6 proc. wskazuje, że odebrało im to lub przynajmniej znacznie ograniczyło pracę i zarobki.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Pojawił się ważny apel ws. przełożenia wyborów. "Jeśli uratujemy choćby jedno życie, warto"
2. Kasjerka Biedronki zakażona koronawirusem. Sanepid zarządził kwarantannę

- Z badania "Nastawienie do finansów" zrealizowanego przez Quality Watch na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, że w ciągu ostatnich dwóch lat nastawienie Polaków do niedziel wolnych od handlu się zmieniło. Liczba przeciwników wzrosła z 31% w 2018 do 34% na koniec 2019 r. Odsetek zwolenników spadł z 33 do 30%, a dla 36% badanych jest to obojętne - czytamy na stronie "Wiadomości Handlowych".

Czy rządzący wysłuchają głosów Polaków?

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niepokojące ostrzeżenia lekarzy. Wirus może powodować udary u osób w średnim wieku
  2. Biedronka wprowadza wyjątkowe produkty. Rewolucyjny krok sieci, wielu będzie zachwyconych
  3. Wulgarnie obraził Jerzego Owsiaka publicznie. Teraz odpowie za to przed sądem
  4. Klienci polskiego banku zagrożeni. Ważne ostrzeżenie, można stracić pieniądze
  5. Jest szansa dla zakażonych w ciężkim stanie, przetaczanie osocza. Rewolucyjna metoda w szpitalu w Szczecinie
  6. Podano porażające przyczyny ogromnego pożaru na północy Polski. Największa tragedia w Polsce opanowana

Źródło: wiadomoscihandlowe.pl