wtv.pl > Polska > Nie żyje Alfred Miodowicz. Miał 92 lata
Maria Glinka
Maria Glinka 19.03.2022 09:09

Nie żyje Alfred Miodowicz. Miał 92 lata

Pixabay/_Alicja_
Pixabay/_Alicja_

Nie żyje Alfred Miodowicz, pierwszy przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych (OPZZ). Znany działacz odszedł w wieku 92 lat. To on był rywalem Lecha Wałęsy w słynnej debacie prezydenckiej w 1988 r.

Odszedł Alfred Miodowicz. Związkowcy wspominają współpracownika

W wieku 92 lat zmarł Alfred Miodowicz. Smutną wiadomość przekazało OPZZ. “Jest to niepowetowana strata dla całego ruchu związkowego. Rodzinie i bliskim składamy szczere kondolencje”, czytamy w komunikacie.

Alfred Miodowicz był pierwszym przewodniczącym OPZZ. Pełnił tę funkcję w latach 1984-1991 r. Wcześniej był przewodniczącym Komitetu Wykonawczego Federacji Hutniczych Związków Zawodowych.

Debatował z Lechem Wałęsą i przy Okrągłym Stole

Alfred Miodowicz zasiadał również w Sejmie (między 1985 r. a 1989 r.). OPZZ przypomina w notce biograficznej, że działacz był członkiem Rady Państwa, Komitetu Centralnego PZPR, a także Biura Politycznego KC PZPR.

W 1988 r. Alfred Miodowicz wziął udział w debacie prezydenckiej z przywódcą “Solidarności” Lechem Wałęsą. Zwycięstwo lidera opozycji wyznaczyło kurs w stronę obrad Okrągłego Stołu.

Alfred Miodowicz również brał udział w słynnych obradach w 1989 r. W trakcie debaty przy Okrągłym Stole złożył wnioski m.in. w sprawie całkowicie wolnych i niekontrolowanych wyborów do parlamentu, a także niezwłocznego zniesienia cenzury słowa i publikacji.

W latach 1992-1995 Alfred Miodowicz stał na czele Ruchu Ludzi Pracy. Poza tym należał do władz Światowej Federacji Związków Zawodowych.

Prywatnie Alfred Miodowicz był dwukrotnie żonaty i miał dwoje dzieci. Jego syn - Konstanty, był działaczem opozycji demokratycznej i posłem z ramienia Akcji Wyborczej Solidarność, Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego i Platformy Obywatelskiej. Zmarł w 2013 r.

Z kolei córka - Dobrosława, była himalaistką. Zginęła w 1986 r. w trakcie schodzenia ze szczytu K2.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Tagi: nie żyje
Powiązane