wtv.pl > Polska > Nie żyje Ryszard Bacciarelli, aktor filmowy i teatralny. Był potomkiem nadwornego malarza ostatniego króla Polski
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 19.03.2022 09:19

Nie żyje Ryszard Bacciarelli, aktor filmowy i teatralny. Był potomkiem nadwornego malarza ostatniego króla Polski

Ryszard Bacciarelli
Pixabay/_Alicja_

Zmarł Ryszard Bacciarelli, aktor teatralny, filmowy i radiowy. Miał 93 lata. Zmarły prócz swojego talentu miał również niesamowite pochodzenie - był potomkiem nadwornego malarza Stanisława Augusta Poniatowskiego, Marcellego Bacciarellego.

Po raz ostatni na ekranach pojawił się w 2016 roku w serialu „Na Sygnale”.

Nie żyje aktor Ryszard Bacciarelli

Związek Artystów Scen Polskich poinformował o śmierci aktora filmowego, teatralnego i radiowego, Ryszarda Bacciarellego. Artysta był wielokrotnie nagradzany za swoje zasługi dla polskiego teatru i kina.

Po raz pierwszy na ekranie pojawił się w 1957 w „Eroice” Munka. Choć w późniejszym czasie poświęcił się raczej teatrowi, do kina raz na jakiś czas wracał.

Grywał głównie epizody w serialach, m.in. „Przygodach psa Cywila”, „W labiryncie” czy francuskiej produkcji o Marii Skłodowskiej-Curie pt. „Maria Curie, une femme honorable”.

W latach 1957-1998 wystąpił aż w 27 produkcjach Teatru Telewizji, a także w dziesiątkach produkcji słuchowiskowych Polskiego Radia.

Człowiek teatru

Na deskach teatru zadebiutował w 1953 roku rolą Jana w „Fanatyzmie” Juliusza Słowackiego. Grał potem w najróżniejszych miastach, ale na koniec kariery wrócił do Warszawy.

Występował w Teatrze Dramatycznym w Szczecinie, Teatrze im. Jaracza w Łodzi, a także w warszawskim Teatrze Ludowym i Teatrze Nowym w Warszawie.

W Związku Artystów Scen Polskich działał od około 70 lat.

Poza swoją karierą, Ryszard Bacciarelli był również prawnukiem Marcelego Bacciarellego, nadwornego malarza króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected] Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: wtv.pl zdjęcie główne: Pixabay/_Alicja_

Powiązane