wtv.pl > Gwiazdy > Nie żyje rysownik Tomasz Wiater. Współpracował z Tygodnikiem NIE
Paweł Sekmistrz
Paweł Sekmistrz 19.03.2022 09:20

Nie żyje rysownik Tomasz Wiater. Współpracował z Tygodnikiem NIE

Tomasz Wiater nie żyje
Flickr.com/JackPeasePhotography

W wieku 52 lat zmarł znany rysownik Tomasz Wiater. Artysta znany był ze współpracy z tygodnikiem "NIE", dla którego tworzył satyryczne rysunki. Z pismem związany był od prawie 30 lat.

Charakterystyczna kreska Tomasza Wiatera oraz poczucie humoru zapewniły mu miejsce w czołówce polskiego rysownictwa satyrycznego.

Tomasz Wiater nie żyje

Informację o śmierci rysownika przekazano w mediach społecznościowych tygodnika "NIE", z którym przez lata związany był zmarły. To właśnie on był autorem prześmiewczych rysunków publikowanych na łamach pisma.

W zamieszczonym wpisie podkreślono, jak ogromne znaczenie dla charakterystyki gazety miała twórczość Tomasza Wiatera. Artysta związany był z nim niemal od początku wydawania.

Nie tyle współtworzył tygodnik „NIE”, co wręcz nim był - napisano we wspomnieniu zmarłego - Jego kreska towarzyszyła pismu od samego początku.

Tomasz Wiater nigdy nie bał się poruszać trudnych dla polskiego społeczeństwa tematów. Jego przepełnione ironicznym poczuciem humoru prace często uznawane były za obrazoburcze.

Kunszt satyryczny

Tomasz Wiater na świat przyszedł w 1969 r. w Makowie Podhalańskim. Po ukończeniu studiów na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie odbył staż artystyczny w École Nationale Supérieure des Beaux-Arts w Paryżu.

Pierwsze kroki w dziedzinie rysunku satyrycznego stawiał jeszcze w latach 80., ale prawdziwy przełom w jego karierze nastąpił w 1992 r., kiedy to związał się z tygodnikiem Jerzego Urbana "NIE".

To właśnie w nim publikował swoje przełomowe prace, w których nie stronił od krytyki życia politycznego, Kościoła, religii, czy społeczeństwa. Rysunki Tomasza Wiatera wielokrotnie prowokowały i budziły dyskusje. Słynął też z niezrównanego poczucia humoru.

Tomek zapewne by nas za to wyśmiał, ale wyjątkowo nie ma dziś u nas nastroju do żartów - napisano w jego wspomnieniu w mediach społecznościowych tygodnika "NIE".

Artysta zmarł 17 maja. Przyczyna zgonu nie podana została jeszcze do wiadomości publicznej. Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źrodło: Facebook.com, Wp.pl

Tagi: Tygodnik Nie