wtv.pl

Flickr.com/JackPeasePhotography

Nie żyje rysownik Tomasz Wiater. Współpracował z Tygodnikiem NIE

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Paweł Sekmistrz

W wieku 52 lat zmarł znany rysownik Tomasz Wiater. Artysta znany był ze współpracy z tygodnikiem "NIE", dla którego tworzył satyryczne rysunki. Z pismem związany był od prawie 30 lat.

Charakterystyczna kreska Tomasza Wiatera oraz poczucie humoru zapewniły mu miejsce w czołówce polskiego rysownictwa satyrycznego.

Tomasz Wiater nie żyje

Informację o śmierci rysownika przekazano w mediach społecznościowych tygodnika "NIE", z którym przez lata związany był zmarły. To właśnie on był autorem prześmiewczych rysunków publikowanych na łamach pisma.

W zamieszczonym wpisie podkreślono, jak ogromne znaczenie dla charakterystyki gazety miała twórczość Tomasza Wiatera. Artysta związany był z nim niemal od początku wydawania.

Nie tyle współtworzył tygodnik „NIE”, co wręcz nim był - napisano we wspomnieniu zmarłego - Jego kreska towarzyszyła pismu od samego początku.

Tomasz Wiater nigdy nie bał się poruszać trudnych dla polskiego społeczeństwa tematów. Jego przepełnione ironicznym poczuciem humoru prace często uznawane były za obrazoburcze.

Kunszt satyryczny

Tomasz Wiater na świat przyszedł w 1969 r. w Makowie Podhalańskim. Po ukończeniu studiów na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie odbył staż artystyczny w École Nationale Supérieure des Beaux-Arts w Paryżu.

Pierwsze kroki w dziedzinie rysunku satyrycznego stawiał jeszcze w latach 80., ale prawdziwy przełom w jego karierze nastąpił w 1992 r., kiedy to związał się z tygodnikiem Jerzego Urbana "NIE".

To właśnie w nim publikował swoje przełomowe prace, w których nie stronił od krytyki życia politycznego, Kościoła, religii, czy społeczeństwa. Rysunki Tomasza Wiatera wielokrotnie prowokowały i budziły dyskusje. Słynął też z niezrównanego poczucia humoru.

Tomek zapewne by nas za to wyśmiał, ale wyjątkowo nie ma dziś u nas nastroju do żartów - napisano w jego wspomnieniu w mediach społecznościowych tygodnika "NIE".

Artysta zmarł 17 maja. Przyczyna zgonu nie podana została jeszcze do wiadomości publicznej. Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected] Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źrodło: Facebook.com, Wp.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Gwiazdy

Grzegorz Hyży komentuje wpis Mai Hyży. "Jestem wstrząśnięty i zasmucony treścią tego kłamliwego i oszczerczego wpisu"
Czytaj więcej >

Gwiazdy

Powód śmierci serialowego porucznika Borewicza doprowadza do łez. Nie każdy wiedział, co się stało
Czytaj więcej >

Gwiazdy

Sylwia Grzeszczak opowiedziała o ciężkiej sytuacji z dzieciństwa
Czytaj więcej >

Gwiazdy

Sylwia Wysocka, gwiazda polskich seriali, trafiła do szpitala. Została dotkliwie pobita
Czytaj więcej >

Gwiazdy

Anita Werner podzieliła się trudnymi wspomnieniami związanymi z chorobą mamy
Czytaj więcej >

Gwiazdy

Książe Harry i Meghan Markle mają kolejne dziecko. Podali płeć i imię
Czytaj więcej >
Paweł Sekmistrz

Z wykształcenia polonista; miłośnik kina, tego dobrego i tego złego. Do szaleństwa zakochany w Polsce, choć nie zawsze w Polakach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]