wtv.pl
Jacek Starościak

Pixabay

Nie żyje były prezydent Gdańska. Jacek Starościak miał 73 lata

9 Maja 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Nie żyje Jacek Starościak. Były prezydent Gdańska zmarł w wieku 73 lat. Polityk miejski przejął stery w stolicy województwa pomorskiego jako pierwsza osoba po transformacji ustrojowej Rzeczpospolitej Polskiej. Niezwykle przykre informacje o śmierci lokalnego lidera podali przedstawiciele gdańskiego urzędu

O śmierci Jacka Starościaka możemy dowiedzieć się na oficjalnej stronie Urzędu Miasta Gdańsk. W komunikacie zawiadomiono, że do śmierci doszło 8 maja. Były prezydent gminy zmarł w wyniku przegranej walki z przewlekłą chorobą. Urzędnicy nie podali jednak konkretów dotyczących przyczyny śmierci.

Warto podkreślić, że pierwszy prezydent Gdańska w demokratycznej Polsce nie został wybrany w wyniku wyborów powszechnych. Wyboru dokonali radni gminy w sierpniu 1990 roku. Do samej rady wszedł jednak w wyniku głosowania, startując z listy Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” Wrzeszcz-Północ.

Nie żyje Jacek Starościak - miał 73 lata

W komunikacie Jacka Starościaka określono jako człowieka wiernego i oddanego ideałom. "W swoim życiu kierował się zasadami katolickiej nauki społecznej, był wierny etosowi pierwszej Solidarności" - wspominają przedstawiciele miasta.

"Pomimo starań lekarzy i troskliwej opieki bliskich, odszedł mój najdroższy Jacek i tata naszych córek. W sierpniu obchodzilibyśmy 50. rocznicę ślubu" - deklarowała Dorota Starościak, na którą powołano się w oświadczeniu.

Paweł PawL Tomczyk

Nie żyje znany, polski muzyk "PawL". Niedługo później zmarł jego brat

CZYTAJ DALEJ

W siedzibie gdańskiej rady miejskiej wystawiono specjalną księgę kondolencyjną, gdzie wpisać się będą mogli wszyscy chętni mieszkańcy. Miejsce na podpisy będzie dostępne od poniedziałku do piątku od godziny 12 w czasie funkcjonowania urzędu.

Samorządowcy żegnają Jacka Starościaka

Jacka Starościaka wspomniała także wiceprezydentka Sopotu. "Człowiek wielkiej kultury, wiedzy i energii, Przewodniczący Sopockiej Rady Seniorów" - deklarowała za pośrednictwem mediów społecznościowych Magdalena Czarzyńska - Jachim.

Dzisiaj odszedł Jacek Starościak. Pierwszy demokratycznie wybrany Prezydent Gdańska, Człowiek wielkiej kultury, wiedzy i...

Opublikowany przez Magdalena Czarzyńska-Jachim - wiceprezydentka Sopotu Sobota, 8 maja 2021

"Ostatni raz widzieliśmy się rok temu w maju, kiedy skromnie, ale wspólnie, świętowaliśmy 30 lat samorządności w Polsce" - dodaje w osobistym wpisie obecna prezydentka Gdańska - Aleksandra Dulkiewicz.

Gdańsk pogrążył się dziś w wielkim smutku. Po ciężkiej chorobie odszedł Jacek Starościak, pierwszy demokratycznie...

Opublikowany przez Aleksandrę Dulkiewicz Sobota, 8 maja 2021

Warto podkreślić, że to właśnie z inicjatywy Jacka Starościaka powstał Związek Miast Bałtyckich - międzynarodowa sieć miast z regionu Morza Bałtyckiego, które zdecydowały się na zacieśnianie więzi gospodarczych, społecznych oraz kulturalnych.

Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci pierwszego po przemianach demokratycznych Prezydenta Miasta Gdańska...

Opublikowany przez Rada Miasta Gdańska Sobota, 8 maja 2021

Samorządowca wspomniał także jego przyjaciel z demokratycznej opozycji w czasach PRL-u - Leszek Biernacki. "Przez ostatnie lata spotykaliśmy się na demonstracjach debatując o powrocie Polski demokratycznej i tolerancyjnej. Takiej Jacek Starościak oddał swoje serce" - możemy przeczytać.

Na ten moment nie podano informacji dotyczących planowanej ceremonii pogrzebowej.

Jacek odszedłPrzez ostatnie lata spotykaliśmy się na demonstracjach debatując o powrocie Polski demokratycznej i...

Opublikowany przez Leszka Biernackiego Sobota, 8 maja 2021

Jacek Starościak - czym zajmował się przed i po objęciu prezydentury?

Zmarły był związany ze stolicą Pomorza już od najmłodszych lat. Ukończył tamtejsze I Liceum Ogólnokształcące, by kontynuować edukację na Politechnice Gdańskiej. Następnie pracował naukowo w Wyższej Szkole Morskiej i Instytucie Morskim.

W czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej Starościak był zaangażowanym członkiem Solidarności, do której wstąpił w 1980 roku. Społecznik przewodniczył komisji zakładowej w Instytucie Morskim w Gdański, a także związał się z diecezjalną komisją charytatywną po wprowadzeniu stanu wojennego

Rok przed objęciem prezydentury, bo w 1989 roku, zmarły zarządzał pracami wojewódzkiego biura poselsko-senatorskiego Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego.

Władzę w Gdańsku sprawował zaś do 1991 roku przez wzgląd na przygotowane wcześniej stanowisko w Kancelarii Prezydenta. W 1995 roku otrzymał zatrudnienie w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, by następnie objąć funkcję konsula generalnego w Londynie.

Na przełomie lat 2000. Starościak pracował w Departamencie Unii Europejskiej i Obsługi Negocjacji Akcesyjnych w ramach Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W 2001 roku za zasługi na rzecz Gdańska wyróżniono go Medalem Księcia Mściwoja II.

Od 2003 do 2013 roku zmarły wspinał się po szczeblach kariery w banku Pekao.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Gdańsk.pl

Podobne artykuły

Pixabay/_Alicja_ - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Nie żyje Jerzy Kieżun, bohater powstania warszawskiego

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >
W Czaczu w Wielkopolsce służby wezwane zostały do samobójcy

Polska

Samobójstwo 27-latka w Czaczu w Wielkopolsce. Mężczyzna powiesił się na drzewie

Czytaj więcej >

Polska

Lubuskie. 3-latka pogryziona przez amstaffa, pokaleczona trafiła do szpitala

Czytaj więcej >