wtv.pl
Pixabay/pasja1000

Pixabay/pasja1000

NBP ujawniło w sprawozdaniu, ile wykryto falsyfikatów polskich banknotów

6 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

NBP wykazało, że choć fałszywe banknoty wciąż krążą po rynku, to jest ich mniej niż w latach ubiegłych. Podobna kwestia dotyczy falsyfikowania monet - podróbek jest coraz mniej. W łatwy sposób można sprawdzić, czy banknot, którym się posługujemy jest prawdziwy.

Warto sprawdzić, czy na pewno zawsze mamy do czynienia z prawdziwymi pieniędzmi. Za zapłatę fałszywką mogą czekać nas konsekwencje.

NBP poinformowało o tym, ile fałszywych banknotów było w obiegu

Narodowy Bank Polski podał w sprawozdaniu, ile falsyfikatów pieniężnych znalazło się na polskim rynku w ostatnim roku. Liczby, choć wciąż wysokie, mogą zaskakiwać pozytywnie.

Liczba ujawnionych falsyfikatów wyniosła w 2020 roku 4697. To niemal o 2 tys. mniej niż w roku wcześniejszym. Liczby te mają się zmniejszać ze względu na coraz lepsze zabezpieczenia ustanowione przez polskie instytucje.

Podobnie rzecz ma się z falsyfikowanymi monetami. Ogólna liczba fałszerstw przypadająca na milion znaków pieniężnych, czyli monet i banknotów, wynosiła 1,37. W 2019 roku wyniosła 1,91.

Zakopane

Turyści pokazują swoje paragony. Gofry i kawa w horrendalnych cenach, jest coraz drożej

CZYTAJ DALEJ

W tym wypadku mówimy jednak jedynie o oszustwach ujawnionych. Wciąż istnieje wiele takich, które wykryć niezwykle trudno.

Jak rozpoznać fałszywy banknot?

Posługiwanie się fałszywymi monetami jest o wiele rzadsze niż banknotami. W tym drugim przypadku w miarę łatwo można wykryć, czy mamy do czynienia z prawdziwym pieniądzem, czy jedynie z podróbką.

Pierwszą podpowiedzią może być jakość papieru. O ile w przypadku polskich banknotów, inaczej niż kanadyjskich, można je przerwać, o tyle wciąż jest to zadanie bardzo trudne. Warto porównać sobie również uczucie dotyku papieru do innych banknotów.

Najbardziej znanym sposobem na szybkie sprawdzenie fałszerstwa jest tzw. nitka zabezpieczająca. Można ją zobaczyć po lewej stronie banknotu, kiedy przyjrzymy się mu pod światło.

Dodatkowo wzbogaca się znaki wodne - w fałszywkach często mają one inną barwę lub lekko inne kształty niż na prawdziwych banknotach.

Tzw. recto-verso, które mają na polskich banknotach symbole koron i znajdują się w okrągłym okienku nad królewską literą po prawej stronie banknotu powinny nie być widoczne na pierwszy rzut oka. Falsyfikaty często pokazują je od razu, bez konieczności patrzenia pod światło.

Ostatnim elementem jest tzw. efekt kątowy, który jest kwestią niepodrabialną w aktualnych fałszywkach. Banknot trzeba obejrzeć pod różnymi kątami. W tym wypadku nominały różnią się od siebie. We fragmencie pod królewską literą (a w 100 zł również koło twarzy króla) można znaleźć różne zmieniające się obrazy, w zależności od tego, z jakim banknotem mamy do czynienia, jeśli patrzymy na niego pod kątem. W fałszywkach element ten nie jest zachowany.

Po odkryciu falsyfikatu warto od razu zgłosić sprawę na policję lub pokazać podejrzany banknot w banku.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: [polsatnews.pl][bankomania.pkobp.pl]

Anna DymarczykAutor

Redaktorka WTV. Studentka historii, naukowo zajmująca się historią Żydów w Polsce i muzealnictwem. Prywatnie zaangażowana w polski fandom fantastyczny. Bliskie są jej kwestie polskiej edukacji, mniejszości oraz nierówności społecznych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Pixnio/Bicanski - zdjęcie ilustracyjne

Gospodarka

Santander Bank ostrzega przed kolejnymi metodami phishingu. Jak bronić się przed oszustami?

Czytaj więcej >
Obraz TomaszSupel z Pixabay

Gospodarka

Podatek od psa 2022. Będzie podwyżka, wiemy ile trzeba zapłacić

Czytaj więcej >
Pixabay/congerdesign

Gospodarka

ZUS ma prawo odebrać emeryturę i doliczy do tego odsetki. Rzecznik: tylko w wyjątkowych sytuacjach

Czytaj więcej >
Jeśli nie złożysz wniosku nie dostaniesz od państwa 300 złotych

Gospodarka

Przerwa techniczna w mBanku. Instytucja informuje o poważnych utrudnieniach podczas najbliższego weekendu

Czytaj więcej >
wikimedia.org/Travelarz

Gospodarka

Elektroniczna rewolucja na zakupach. Już wkrótce sprzedawca będzie mógł wydać nam paragon... SMS-em

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Gospodarka

Komisja Nadzoru Finansowego ostrzega. Klienci kolejnego popularnego banku są w zainteresowaniu hakerów-złodziei

Czytaj więcej >