wtv.pl > Gospodarka > Nawet 444 zł dodatku do emerytury dla seniorów. Prezes ZUS informuje
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 19.03.2022 08:17

Nawet 444 zł dodatku do emerytury dla seniorów. Prezes ZUS informuje

Emerytura
Pixabay/congerdesign

By otrzymać świadczenie, trzeba będzie przedstawić uzyskane orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji. 

Nowe dodatki do emerytury. Otrzyma je konkretna grupa

Prezeska ZUS poinformował, że w życie wejdą kolejne dodatki dla emerytów. Otrzymać ma je jedna, konkretna grupa, czyli seniorzy, którzy nie są w stanie funkcjonować samodzielnie. By móc ubiegać się o pieniądze, trzeba spełnić jednak jeszcze kilka warunków. 

Osoba, która chce ubiegać się o pomoc pieniężną, musi posiadać orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Mogą się o nie ubiegać niepełnosprawni seniorzy oraz ci, którzy dodatkowo nie byli zdolni do pracy. Przy składaniu wniosku trzeba takie orzeczenie przedstawić. 

Orzeczenie musi wystawić komisja lekarska ds. inwalidztwa i zatrudnienia oraz powinno być wydane przed 1 września 1997 r. i nie może upłynąć jego termin ważności. Ma się na nim znajdować informacja o zaliczeniu do 1. grupy inwalidzkiej.

Istnieje również próg dochodowy, którego nie można przekroczyć, jeśli chce się ubiegać o dodatek - wynosi on 1772,05 brutto. Funkcjonuje w tym wypadku zasada złotówka za złotówkę - pełne emeryckie 500 plus otrzymają jedynie ci, których renta lub emerytura wynosi 1272 zł brutto lub mniej.

Świadczenie nie jest również przyznawane automatycznie - żeby je otrzymać, trzeba wcześniej złożyć odpowiedni wniosek do ZUS - można to zrobić zarówno stacjonarnie jak i drogą elektroniczną.

Średnia kwota świadczenia wynosi 444 zł

Ze względu na formę świadczenia w wersji złotówka za złotówkę, otrzymywane kwoty różnią się od siebie w zależności od poziomu dochodu danego seniora. 

Według prezeski ZUS, prof. Gabrieli Uścińskiej, średnia kwota wypłaconych dodatków ma wynosić 444 zł. To pokazuje, jak wielu seniorów rzeczywiście potrzebowało podobnej pomocy - związane jest to również z tym, że bardzo wielu z nich nie mogło pracować, więc odprowadzało niższe składki. Również renty nie były zbyt wysokie. 

Na program ZUS przeznaczył 2,2 mld zł. Wypłacono aż 391 tys. świadczeń 500 plus dla seniorów. Nie wiadomo, czy pomoc będzie w przyszłości rozszerzona również na tych, którzy zarabiają więcej lub czy będzie zmieniać się wraz z waloryzacją emerytur. 

Więcej informacji na temat świadczenia oraz tego, jak wypełnić wniosek, można znaleźć na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: [se.pl]

Tagi: Emerytura