wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Zacznie się już 1 kwietnia, odpowiedzieć obowiązkowo będzie musiał każdy. Jedynie do 30 czerwca 2021 roku potrwa Narodowy Spis Powszechny

8 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

Podobnie jak dziesięć lat temu, również w tym roku ma odbyć się Narodowy Spis Powszechny, który ma na celu pozyskanie danych o liczbie mieszkańców Polski, ich wyznaniu i warunkach bytowych. Potem spisy są niezwykle ważnymi źród

  • W roku 2021, podobnie jak przed dziesięcioma laty, zostanie przeprowadzony Narodowy Spis Powszechny

  • Działania spisujących mają rozpocząć się 1 kwietnia i zakończyć 30 czerwca 2021 roku

  • Po raz pierwszy spis odbędzie się prawie w całości online

  • Dla osób, które nie będą miały możliwości wypełnienia formularza, przewidziana jest możliwość stacjonarna lub telefoniczna

Spis jest obowiązkowy - za uchylanie się od udziału w nim grożą kary. 

W kwietniu rozpocznie się Narodowy Spis Powszechny. Co należy wiedzieć?

Podobnie jak dekadę temu, tak i w tym roku zostanie przeprowadzony Narodowy Spis Powszechny. Ma on na celu zebranie danych dotyczących liczby ludności, ich warunków bytowych i osobistych preferencji, np. wyznania czy narodowości. Ten dane będą mogły zostać potem wykorzystane m.in. przez Główny Urząd Statystyczny i do badań nad społeczeństwem. 

Dane, które zostaną pozyskane do spisu, obowiązuje tajemnica statystyczna, która jest wieczysta i obejmuje wszystkie, bez wyjątku, dane osobowe podane podczas spisu. 

Poprzedni spis, z 2011 roku, zasłynął z tego, że pojawiło się ogromne grono osób, które wpisywały w pole narodowości przynależność do narodu śląskiego. Jakie nowości przyniesie ten? Dowiemy się tego za pół roku, kiedy to wpis zostanie zakończony.

Spis rozpocznie się 1 kwietnia i zakończy 30 czerwca 2021 roku. W 2019 i 2020 przeprowadzano próbne spisy, by sprawdzić, czy odpowiednio działa wdrażany do nich system. Tym razem, w przeciwieństwie do lat poprzednich, wielkie zbieranie danych odbędzie się w większości online

Kto i co objęte jest obowiązkiem spisu? Jak podaje GUS na swojej stronie, są to „osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach nie będących mieszkaniami na terenie Polski, osoby fizyczne nie mające miejsca zamieszkania oraz mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia nie będące mieszkaniami”.

Co z osobami, które nie mają dostępu do Internetu?

Choć od lat dostęp do Internetu w gospodarstwach domowych stale rośnie, to wciąż około 10% Polaków nie ma podpiętego łącza w swoim domu. Ze względu na to, że Narodowy Spis Powszechny jest obowiązkowy, państwo ma obowiązek zapewnić wszystkim obywatelom możliwość wypełnienia formularza.

Przygotowane do tego celu będą, jak podaje Główny Urząd Statystyczny, „urzędy statystyczne i pozostałe jednostki statystyki publicznej, urzędy wojewódzkie, urzędy obsługujące wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz gminne jednostki organizacyjne”. 

Jeśli ktoś nie będzie mógł dokonać samospisu samodzielnie lub w wyżej wymienionych urzędach, jego spisu dokona, jak w zeszłych latach, rachmistrz. 

Kara za odmowę udziału w spisie może sięgać nawet 5 tys. zł.

źródło: [spis.gov.pl]

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • (https://wtv.pl "Prowadzące "Dzień Dobry TVN" o szczepionce, nie chcą afery. Wydano oświadczenie")

  • Tłumy ludzi na Gubałówce, jakby wirusa nie było. Znamy stanowisko policji

  • 129. miesięcznica smoleńska, mimo pandemii. Kaczyński pochyla się nad wieńcem, wojsko i policja zaangażowane

Anna Dymarczyk

Redaktorka WTV. Studentka historii, naukowo zajmująca się historią Żydów w Polsce i muzealnictwem. Prywatnie zaangażowana w polski fandom fantastyczny. Bliskie są jej kwestie polskiej edukacji, mniejszości oraz nierówności społecznych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Policja w lesie

Polska

Wielkopolskie: Zwłoki odnalezione w środku lasu przez grzybiarzy. Prokuratura prowadzi działania

Czytaj więcej >

Polska

W wypadku pod Zieloną Górą zginął 21-letni piłkarz. Klub żegna swojego zawodnika

Czytaj więcej >
Udzial pary prezydenckiej w uroczystosci rozpoczecia roku szkolnego 2021/2022 w Publicznej Szkole Podstawowej im. Papieza Jana Pawla II w Kruszewie.

Polska

Psycholog opowiada o powrocie do nauki stacjonarnej. Co czuje młodzież po pierwszych tygodniach szkoły?

Czytaj więcej >
Lubuska Policja

Polska

Nowe fakty ws. wypadku pod Zieloną Górą. Policja zamieściła zdjęcia

Czytaj więcej >
Andrzej Duda podpisał ustawę regulującą działania zwierząt w służbach mundurowych

Polska

27 grudnia może stać się świętem państwowym. Prezydent skierował projekt ustawy do Sejmu

Czytaj więcej >
Pxhere CC0

Polska

Szostaki. Nie żyje 28 latek, stężenie alkoholu we krwi zaskoczyło medyków

Czytaj więcej >