Jedynie do 30 czerwca 2021 roku potrwa Narodowy Spis Powszechny. PxHereŹródło: PxHere
Wszystkie wideo autora Anna Dymarczyk
Autor Anna Dymarczyk - 8 Stycznia 2021

Zacznie się już 1 kwietnia, odpowiedzieć obowiązkowo będzie musiał każdy. Jedynie do 30 czerwca 2021 roku potrwa Narodowy Spis Powszechny

Podobnie jak dziesięć lat temu, również w tym roku ma odbyć się Narodowy Spis Powszechny, który ma na celu pozyskanie danych o liczbie mieszkańców Polski, ich wyznaniu i warunkach bytowych. Potem spisy są niezwykle ważnymi źródłami do analiz GUS i naukowych, które pozwalają lepiej rozeznać się w temacie tego, co dzieje się w Polsce. Spis będzie obowiązkowy.

  • W roku 2021, podobnie jak przed dziesięcioma laty, zostanie przeprowadzony Narodowy Spis Powszechny
  • Działania spisujących mają rozpocząć się 1 kwietnia i zakończyć 30 czerwca 2021 roku
  • Po raz pierwszy spis odbędzie się prawie w całości online
  • Dla osób, które nie będą miały możliwości wypełnienia formularza, przewidziana jest możliwość stacjonarna lub telefoniczna

Spis jest obowiązkowy - za uchylanie się od udziału w nim grożą kary. 

W kwietniu rozpocznie się Narodowy Spis Powszechny. Co należy wiedzieć?

Podobnie jak dekadę temu, tak i w tym roku zostanie przeprowadzony Narodowy Spis Powszechny. Ma on na celu zebranie danych dotyczących liczby ludności, ich warunków bytowych i osobistych preferencji, np. wyznania czy narodowości. Ten dane będą mogły zostać potem wykorzystane m.in. przez Główny Urząd Statystyczny i do badań nad społeczeństwem. 

Dane, które zostaną pozyskane do spisu, obowiązuje tajemnica statystyczna, która jest wieczysta i obejmuje wszystkie, bez wyjątku, dane osobowe podane podczas spisu. 

Poprzedni spis, z 2011 roku, zasłynął z tego, że pojawiło się ogromne grono osób, które wpisywały w pole narodowości przynależność do narodu śląskiego. Jakie nowości przyniesie ten? Dowiemy się tego za pół roku, kiedy to wpis zostanie zakończony.

Cała partia szczepionek wylądowała w śmieciach. Dopiero teraz otrzymaliśmy oświadczenieCała partia szczepionek wylądowała w śmieciach. Dopiero teraz otrzymaliśmy oświadczenieCzytaj dalej

Spis rozpocznie się 1 kwietnia i zakończy 30 czerwca 2021 roku. W 2019 i 2020 przeprowadzano próbne spisy, by sprawdzić, czy odpowiednio działa wdrażany do nich system. Tym razem, w przeciwieństwie do lat poprzednich, wielkie zbieranie danych odbędzie się w większości online

Kto i co objęte jest obowiązkiem spisu? Jak podaje GUS na swojej stronie, są to „osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach nie będących mieszkaniami na terenie Polski, osoby fizyczne nie mające miejsca zamieszkania oraz mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia nie będące mieszkaniami”.

Co z osobami, które nie mają dostępu do Internetu?

Choć od lat dostęp do Internetu w gospodarstwach domowych stale rośnie, to wciąż około 10% Polaków nie ma podpiętego łącza w swoim domu. Ze względu na to, że Narodowy Spis Powszechny jest obowiązkowy, państwo ma obowiązek zapewnić wszystkim obywatelom możliwość wypełnienia formularza.

Przygotowane do tego celu będą, jak podaje Główny Urząd Statystyczny, „urzędystatystyczne i pozostałe jednostki statystyki publicznej, urzędy wojewódzkie, urzędy obsługujące wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz gminne jednostki organizacyjne”. 

Jeśli ktoś nie będzie mógł dokonać samospisu samodzielnie lub w wyżej wymienionych urzędach, jego spisu dokona, jak w zeszłych latach, rachmistrz. 

Kara za odmowę udziału w spisie może sięgać nawet 5 tys. zł.

źródło: [spis.gov.pl]

Artykuły polecane przez redakcję WTV: