wtv.pl > Pogoda > IMGW wydało ostrzeżenia i prognozy zagrożeń meteorologicznych dla 6 województw
Alan Wysocki
Alan Wysocki 19.03.2022 08:19

IMGW wydało ostrzeżenia i prognozy zagrożeń meteorologicznych dla 6 województw

Prognoza pogody
Jakub Kaminski/East News
  • Początek kwietnia pozwolił nam na przywitanie wiosny, jednak prędko okazało się, że zimowa aura da nam się we znaki. Od wczoraj zmagamy się z opadami śniegu, deszczu, deszczu ze śniegiem, silnymi porywami wiatru oraz niskimi temperaturami. Podobny stan będzie utrzymywać się przed najbliższy tydzień, choć kolejne dni będą coraz cieplejsze

  • Od 14 kwietnia do 17 kwietnia obowiązują ostrzeżenia lub prognozy zagrożeń meteorologicznych dla poszczególnych rejonów bądź całych województw: dolnośląskiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, lubelskiego, a także małopolskiego

  • Niebezpieczeństwo mogą stworzyć silne mgły, intensywne opady śniegu, przymrozki, czy też oblodzone powierzchnie

Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, do jutrzejszego wieczora na północno-wschodniej, centralnej i południowej Polsce suma opadów przekroczy 15 mm. W ciągu najbliższych dni będziemy zmagać się z dominującą pogodą niżową. Instytut zapewnia, że następne dni będą coraz cieplejsze, jednak w ciągu najbliższego tygodnia wciąż panować będzie ochłodzenie. "Na słoneczną i ciepłą pogodę nie możemy liczyć w ciągu najbliższego tygodnia" - deklarują eksperci z IMGW, prezentując meteogram dla Warszawy.

``

Najnowsza prognoza pogody nie daje powodów do radości. Wydano liczne ostrzeżenia 

Nie zaskoczy nas także dzisiejsza noc, która upłynie pod znakiem zachmurzeń, deszczu i deszczu ze śniegiem. Temperatury będą oscylować, w zależności od regionu, od -4 stopni Celsjusza do 3 stopni. Zmorą okaże się wiatr - słaby i umiarkowany, porywisty, północny. Według prognozy pogody w górach należy spodziewać się zamieci i zawiei śnieżnych. Wysoko w górach zamiecie i zawieje śnieżne.

"Padało głównie na wschodzie i południu Polski. Największą sumę dobową zanotowano na stacji Błatnia w woj. śląskim - 40mm" - dodają synoptycy. Wysoka pokrywa śnieżna została odnotowana 13 kwietnia w Bogdanówce (24 cm), Hali Gąsienicowej i Wisłoczku (22 cm), Łabowej i Zawoi (21 cm), a także na Kasprowym Wierchu (prawie 20 cm). 

W rejonach górskich wdrożono ostrzeżenia meteorologiczne drugiego stopnia w związku z zapowiadanymi intensywnymi opadami śniegu. Według synoptyków dojdzie tam do opadów powodujących przyrost pokrywy śnieżnej o 20-30 centymetrów w ciągu jednej doby. Na szczytach i szlakach prognozuje się zaś przyrost na poziomie 20-50 centymetrów. Należy zrezygnować z zaplanowanych wcześniej podróży poza miejscowość turystyczną. 

W poszczególnych powiatach województwa dolnośląskiego odnotujemy przyrost pokrywy śnieżnej na poziomie 10-15 centymetrów w czasie dłuższym niż 24 godziny. Na granicy polsko-czeskiej wystąpi oblodzenie dróg, spowodowane zamarzaniem powierzchni po opadach deszczu lub śniegu. 

Kolejnym problemem są przymrozki. W okresie wiosennej wegetacji roślin temperatura powietrza może spać poniżej 0 stopni Celsjusza, a temperatura przy glebie może spać poniżej -1 stopnia Celsjusza na terenie województwa zachodnio-pomorskiego. 

Od 16 kwietnia w województwie mazowieckim, świętokrzyskim, małopolskim, świętokrzyskim oraz lubelskim wystąpią gęste mgły. Zgodnie z prognozami zjawisko będzie ograniczać widoczność poniżej 200 metrów przez przynajmniej 8 godzin. 

Pamiętajmy, by jeszcze nie rezygnować z opon zimowych, a także nie przekraczać dozwolonych prędkości. Niezwykle ważne jest zachowanie szczególnej ostrożności przy przejściu dla pieszych. Dzieci powinny zaopatrzyć się w kamizelki odblaskowe

Ostrzeżenia meteorologiczne wskazują na możliwość wystąpienia zjawiska, mogącego stwarzać bezpośrednie lub pośrednie zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. 

Ostrzeżenia meteorologiczne wydano do 18 kwietnia. Już w niedzielę pogoda powinna dać nam odpocząć.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: [IMGW]